FAN(ART)

16 klasycznych obrazów. Bohaterowie Disneya (i nie tylko!) w rolach głównych. Niesamowite prace

Artysta umieszcza postaci z bajkowego świata w scenerii uznanych dzieł sztuki, aby zwrócić na nie naszą uwagę i zapoznać nas z twórczością malarzy. Wspaniała inicjatywa!

Zobaczcie, co „zmalował” hiszpański ilustrator, Carlos Gromo! 🙂

#1 Belle/John William Waterhouse The Soul of the Rose (1908)

IG @carlosgromodraw

Waterhouse to brytyjski malarz. Przedstawiciel neoklasycyzmu i prerafaelita. Szczególnie upodobał sobie portrety kobiecych postaci (mitycznych i literackich). Podobnie jak w przypadku kilku innych prac Waterhouse’a, ten obraz jest inspirowany wierszem Alfreda Lorda Tennysona. Poemat, o którym mowa, nazywa się Come to the Garden, Maud i opowiada historię kobiety i jej myśli o utraconej miłości.

Podobieństwa wiersza do obrazu są duże, szczególnie nasuwa je wers :

A dusza róży weszła w moją krew.

#2 Kopciuszek/Auguste Toulmouche Vanity (1870)

IG @carlosgromodraw

Lustereczko powiedz przecie… Epoka wiktoriańska to czas, w którym utrzymanie pozorów było kluczowe dla zachowania pozycji społecznej. Francuski malarz Auguste Toulmouche najprawdopodobniej posługiwał się parodią, aby przekazać dekadenckiej wiktoriańskiej widowni, że może nie tędy droga. To się nazywa sztuka.

Romantyzm – ruch artystyczny, literacki i intelektualny pierwszej połowy XIX wieku – wywołał falę entuzjazmu dla wszystkich nawiązań greckich.

W mitologii greckiej Narcyz był tak urzeczony swoim swoim wyglądem fizycznym, że gardził innymi ludźmi wokół siebie. Nemezis, duch boskiej zemsty na tych, którzy ulegli pysze, przyciągnął go do sadzawki, w której zakochał się on we własnym odbiciu. Nie mogąc oderwać oczu od własnego wizerunku, stracił powód do życia i umarł. Mit ten jest niepokojąco aktualny i w dzisiejszych czasach.

#3 Calineczka/Pierre Auguste Cot Springtime (1873)

IG @carlosgromodraw

Auguste Cot był francuskim przedstawicielem akademizmu. Często sięgał po tematy mityczne i portrety. Springtime przedstawia dwójkę zakochanych młodych ludzi, którzy zdają się „być pijani swoją miłością”. Obraz znajduje się w kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

#4 Anita i Roger/Grant Wood American Gothic (1930)

IG @carlosgromodraw

Kultowe dzieła amerykańskiego malarstwa. Artysta umieścił na nim swoją siostrę oraz dentystę na tle neogotyckiego budynku.

#5 Śpiąca królewna/Edmund Blair Leighton The Accolade (1901)

IG @carlosgromodraw

Angielski malarz specjalizował się w tematyce rycerskiej i oddawaniu ducha epoki georgiańskiej (regencji). To widać.

#6 Ariel i Eryk/John William Waterhouse The Siren (1900)

IG @carlosgromodraw

Obraz przedstawia syrenę siedzącą na skraju klifu. W ręku dzierży ona lirę i wpatruje się w rozbitka w wodzie. Ten z kolei patrzy na nią.

#7 Jane/John William Waterhouse The Sorceress (1911)

IG @carlosgromodraw

To trzeci obraz malarza przedstawiający mitologiczną postać – Circe. To wróżbitka i czarodziejka, jedna z bohaterek homeryckiej Odysei.

Jej imię znajduje się nawet na tyle płótna.

#8 Królewna Śnieżka/William Adolphe Bouguereau At the Edge of the Brook (1875)

IG @carlosgromodraw

Idealizowane akty kobiece, kompozycje figuralne (kilka lub kilkanaście postaci odpowiednio ustawionych) o tematyce mitologicznej, religijnej i historycznej. Ot, Bouguereau.

#9 Kopciuszek/William Adolphe Bouguereau Rest in Harvest (1865)

IG @carlosgromodraw

Pracując z idyllicznymi motywami, Bouguereau stworzył „królestwo” warstwy społeczeństwa, o której malarze akademiccy często zapominali. Mowa o rolnikach i chłopach. Termin „sielanka” („idylla”) pochodzi od starożytnego greckiego poety Teokryta i jego stylu pisania obejmującego tematy pasterskie.

Neoklasycystyczny portret olejny Rest at Harvest przedstawia spokojną scenę, w której młoda kobieta leży na trawie obok pola złotej pszenicy.

#10 Aurora i Filip/Walter Crane Hermes and Venus Gazing into a Mirror (1885)

IG @carlosgromodraw

Crane to ceniony angielski ilustrator i grafik, członek ruchu Arts and Crafts zrzeszającego artystów w celu tworzenia sztuki użytkowej. Człowiek, który zawieszony był pomiędzy ilustracją i malarstwem.

#11 Kopciuszek/Fausto Zonaro Young Girl Carrying a Pumpkin (1889)

IG @carlosgromodraw

Włoski malarz, najbardziej znany z realistycznych dzieł, które przedstawiają historię i życie mieszkańców Imperium Osmańskiego.

#12 Ariel i Melodia/Michael i Inessa Garmash Precious Moments

IG @carlosgromodraw

#13 Tiana i Charlotte/Lawrence Alma Tadema The Favourite Poet (1888)

IG @carlosgromodraw

Ten obraz jest doskonałym przykładem stylu holenderskiego malarza. Wybijają si ściana pokryta teksturą i lśniący marmur. Realistyczne przedstawianie tego ostatniego pozwoliło artyście uzyskać miano „cudownego malarza”. Luksusowe wnętrze znajduje się na tle oślepiającego nieba i Morza Śródziemnego.

Tadema nasyca wszystkie swoje sceny ze starożytnego życia uczuciami i zaangażowaniem emocjonalnym ludzi. Oczarowuje nas łagodnym sentymentem i zabawą. Pięknie!

#14 Piotruś Pan i Wendy/Pierre Auguste Cot The Storm (1880)

IG @carlosgromodraw

Kolejne dzieło od opisywanego już w tym artykule Cota.

#15 Herkules i Meg/John Simmons A Midsummer Night’s Dream (1870)

IG @carlosgromodraw

Akwarele eterycznych baśniowych scen to znak rozpoznawczy brytyjskiego miniaturowego malarza i ilustratora. Często przedstawiał on na swoich dziełach sceny z Szekspira lub innych dzieł literackich.

#16 Belle i Gaston/Lawrence Alma Tadema Ask me no more (1906)

IG @carlosgromodraw

Kolejne dzieło holenderskiego mistrza, Tadema.

Koniecznie zobaczcie nasze wpisy o bohaterach Disneya na renesansowych płótnach i obrazach olejnych, a także na obrazach ze wspaniałą grą świateł!

Zobacz też: Bohaterki Disneya na realistycznych portretach. Która wygląda najpiękniej? 26 grafik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial