Newsy

Nie żyje Kelly Asbury. Reżyser „Shreka 2” i „Mustanga z Dzikiej Doliny” miał 60 lat

Przyczyną śmierci był rak.

Asbury wyreżyserował lub współreżyserował pięć filmów animowanych: nominowanych do Oscara Mustang z Dzikiej Doliny (2002) i Shrek 2 (2004) od DreamWorks Animation oraz Gnomeo i Julia (2011), Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski (2017) i Paskudy. UglyDolls (2019).

W ciągu swojej 38-letniej kariery w branży animacyjnej pracował na różnych stanowiskach, głównie w dziale tworzenia historii, przy ponad 20 filmach, w tym przy takich tytułach jak Shrek, Toy Story, Kraina lodu, Czarny kocioł, Ralph Demolka, Uciekające kurczaki, Miasteczko Halloween, Mała syrenka, Piękna i Bestia, Kung Fu Panda i Książę Egiptu.


Asbury urodził się 15 stycznia 1960 roku w Beaumont w stanie Texas. Uczęszczał do Lamar University, jednak w 1980 roku przeniósł się do Calarts. Pracę w Walt Disney Feature Animation rozpoczął w 1983 roku jako asystent animatora (inbetweener), gdzie pozostał do połowy lat 90., pracując zarówno jako projektant postaci, dyrektor artystyczny, współtwórca historii, czy w dziale rozwoju wizualnego.

Kelly Asbury i Rob Minkoff, niedługo po ukończeniu Calarts w 1983.

Następnie pracował jako asystent dyrektora artystycznego przy filmie Miasteczko Halloween w reżyserii Henry’ego Selicka, jako artysta fabularny przy pierwszym filmie studia Pixar Toy Story oraz jako kierownik artystyczny Księcia Egiptu. Następnie skierował się w stronę reżyserii.

Kelly Asbury zmarł w piątek 26 czerwca 2020 roku w swoim domu w Encino w Kalifornii po długiej walce z rakiem żołądka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial