Wiedza tajemna

„Shrek Forever”. Tajemnice Rumpelstiltskina. Fakty o kolejnym sequelu kultowej animacji

Czwarta część przygód sympatycznego ogra i jego kompanów to powstały w 2010 roku Shrek Forever. Tym razem główny bohater pakuje się w poważne bagno – zawiera umowę z przebiegłym karłem Rumpelstiltskinem, który w zamian za jedną dobę shrekowego żywotu da mu jedną dobę dawnego, ogrzego życia, za którym Shrek tęskni. I tu zaczynają się schody – ogr trafia do alternatywnej rzeczywistości, w której nikt go nie zna. Okazuje się, że Rumpelstiltskin zabrał Shrekowi dzień jego narodzin, zatem ogr nigdy nie uwolnił Fiony, nie zaprzyjaźnił się z Osłem, nie spotkał Kota w Butach ani nie poznał teściów…

Czy Shrekowi uda się odczarować kontrakt? Przekonajcie się sami!


Nieznane fakty o Shreku Forever:

Pierwotnie film nazywał się Shrek Goes Fourth i miał być wyreżyserowany przez Andrew Adamsona, reżysera pierwszych dwóch filmów z kultowym ogrem, jednak w połowie 2009 roku postanowiono, że będzie to ostatni film w serii, a piąta odsłona nie powstanie. Mike Mitchell (Trolle, 2016) zastąpił Adamsona, ponieważ ten miał trudności z uczynieniem filmu ostatnim z serii. Plany się jednak zmieniły – piąta część przygód Shreka powstanie, a spodziewać się możemy również rebootu, w którym prawdopodobnie wystąpi większość shrekowej obsady.

Początkowo pomysł, aby Kot w Butach stał się gruby i leniwy, spotkał się z pewnym oporem. Na szczęście pisarzom udało się przekonać resztę ekipy, że pomysł jest bogaty w potencjał komiczny.

Film jako pierwszy z serii był wyświetlany w technologii 3D.

Ponieważ film jest zasadniczo o kryzysie w małżeństwie Shreka i Fiony, zespół produkcyjny skonsultował się z różnymi doradcami małżeńskimi na temat tego, jak postacie powinny się zachowywać.

Flecista z Hameln pojawił się na chwilę w pierwszym Shreku, jednak wyglądał wtedy inaczej i nosił czerwone ubrania zamiast czarnych.

Fletowe solo Flecisty z Hameln (Pied Piper) zagrał Jeremy Steig, znany flecista jazzowy. Jest on również synem Williama Steiga, autora oryginalnej książki o Shreku (o tym przeczytacie w ciekawostkach o pierwszym Shreku).

Jedyny film z serii, w którym Shrek płacze.

Mike Mitchell wyznał, że Brogan miał początkowo być alternatywną wersją Księcia z Bajki i wybrankiem Fiony o imieniu Gnimrahc (czytane od tyłu Charming, ang. Prince Charming – Książę z Bajki), który podobnie jak Fiona dotknięty jest klątwą wiedźmy.

DreamWorks

Head of story* Walt Dohrn wykonał wszystkie głosy podczas spotkań storyboardowych. Ponieważ żadnemu aktorowi nie udało się zbliżyć do głosu, który wymyślił dla Rumpelstiltskina, finalnie sam go zagrał.

*Head of story to osoba odpowiedzialna za przekształcenie słów pisarza i wizji reżysera w wizualną reprezentację narracji. Współpracuje blisko z reżyserem, aby opracować i ustrukturalizować historię; często ma swój wkład w pisanie i edytowanie filmów czy seriali. Zarządza zespołem artystów storyboardowych, prezentuje sekwencje i przedwstępne wersje filmu, aby umożliwić rozpoczęcie kolejnego etapu produkcji, często wprowadzając w tym procesie zmiany i rewizje.

Artur, grany przez Justina Timberlake’a w Shreku Trzecim, miał pojawić się i w tej części. Niestety, przez ogrom zobowiązań piosenkarz nie był w stanie skupić się na roli, co poskutkowało usunięciem arturowych scen.

Włosy są bardzo trudne do odtworzenia w animacji CGI. Chyba każdy zauważył różnicę między raczej sztywnym warkoczem Fiony w pierwszej części Shreka, a jej powiewającymi puklami w tym filmie – zawdzięczamy to postępowi animacji komputerowej w ciągu dziewięciu lat. Włosy Fiony w Shreku Forever były w dużej mierze wzorowane na czuprynie Janis Joplin.

W zwiastunie drink, który trzyma Shrek, jest zaserwowany ze ślimakiem na wykałaczce, jednak w filmie zwierzątko zamieniono na gałkę oczną.

Były plany, aby Lord Farquaad żył w alternatywnym świecie, w którym Shrek się nie narodził.

Shrek Forever to drugi najlepiej zarabiający film animowany 2010 roku, po Toy Story 3 (2010), które zarobiło 1,067 miliarda. Shrekowy box office wyniósł 752,6 miliona przy budżecie wynoszącym 135–165 milionów.

Film został wydany w tym samym sezonie co inny film DreamWorks Animation, Jak wytresować smoka (2010), który trafił na ekrany zaledwie dwa miesiące wcześniej. Jest to najkrótsza przerwa między premierami animacji od DreamWorks do tej pory, od czasów Mrówki Z (1998) i Księcia Egiptu (1998).

Utwór grany podczas wiedźmowej imprezy to remix utworu Fuga „Mała” g-moll Jana Sebastiana Bacha.

Rumpelstiltskin, Titelitury, Hałasik, Rumpelsztyk (oryg. Rumpelstilzchen) to tytuł jednej z baśni braci Grimm, a także imię występującego w niej złowrogiego karła, postaci z germańskiego folkloru ludowego.

Rumpelstitskin zapożycza elementy od głównych złoczyńców poprzednich filmów ze Shrekiem: jest niski i rządzi imperium żelazną pięścią, podobnie jak Lord Farquaad z pierwszego Shreka (2001). Ma magiczne moce, które pomagają innym zmienić ich los, podobnie jak wróżka Chrzestna ze Shreka 2 (2004). Jego życie zostało zrujnowane po tym, jak Shrek uratował Fionę z ze smoczej wieży, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Księcia z Bajki ze Shreka Trzeciego (2007).

DreamWorks

Napis na wejściu do „parkingu” powozów głosi „Abandon all hope, ye who enter here” („Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie”). Jest to napis znajdujący się na bramach do Piekła, zgodnie z angielskim tłumaczeniem Boskiej komedii Dantego Alighieri.

DreamWorks

Błąd: Kiedy Rumpelstiltskin grozi wiedźmom, ilość wody w jego czarze zmienia się nieregularnie między ujęciami.

Wiele osób uważa, że Rumpelstiltskin jest uderzająco podobny do gwiazdy YouTube’a Shane’a Dawsona zarówno pod kątem wyglądu, jak i głosu.

Shane Dawson, Rumpelstiltskin (DreamWorks)
Shane Dawson, Rumpelstiltskin (DreamWorks)

Rumpelstiltskin pojawił się na krótko w Shreku Trzecim, ale wyglądał tam inaczej (kapelusz z szerokim rondem, przycięta broda, wąsy i bokobrody, inne rysy twarzy), a głosu udzielił mu inny aktor.

DreamWorks

Jeśli macie ochotę na więcej produkcji z tą paskudną postacią, to do wyboru jest kilka filmów (raczej średniej jakości, ale co kto lubi) oraz cieszący się dobrymi opiniami i dostępny na platformie Netflix serial Once Upon a Time (2011-2018), w którym występuje nie tylko karzeł, ale cała plejada baśniowych bohaterów.

Rumpelstiltskin, Once Upon a Time

Jedna z czarownic Rumpelstiltskina nazywa się „Baba”, po występującej w słowiańskim folklorze wiedźmie o imieniu Baba Jaga.

To by było na tyle! Zapraszamy do arcy-ciekawych ciekawostek o Shreku, Shreku 2 i Shreku 3!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial