Wiedza tajemna

Co skrywa aktorska „Piękna i Bestia”? 40 tajemnic zaczarowanego zamczyska i jego mieszkańców

Piękna i Bestia. Tytuł ten wywołuje u większości z nas szybsze bicie serca, które wypełnia się nie tylko radością, ale również ekscytacją i tęsknotą za magicznymi krainami, niesamowitymi przygodami i baśniowymi historiami. Nie ma na świecie wielu osób, które nie widziały cudownej Pięknej i Bestii Disneya, która od 1991 roku zachwyca swoim pięknem i przesłaniem kolejne pokolenia widzów. Czy wersja aktorska tej niesamowitej animowanej opowieści dorównała oryginałowi? O tym musicie przekonać się sami oglądając powstałą w 2017 roku Piękną i Bestię live-action w reżyserii Billa Condona, z muzyką legendarnego Alana Menkena i talentami aktorskimi takich gwiazd jak Emma Watson i Dan Stevens w tytułowych rolach, Ewan McGregor, Ian Mckellen, Luke Evans, Josh Gad, Emma Thompson, Kevin Kline czy Stanley Tucci. Zapraszam Was do poznania sekretów tej iście bajkowej produkcji.


Tajemnice Pięknej i Bestii:

#1 Jest to pierwszy remake live-action filmu animowanego z epoki Renesansu Disneya.

#2 Emma Watson (Bella), Emma Thompson (Pani Imbryk), Luke Evans (Gaston) i Nathan Mack (Bryczek) mają urodziny tego samego dnia, czyli 15 kwietnia. Również w ten dzień odbyło się pierwsze czytanie tekstu przez obsadę.

#3 Ryanowi Goslingowi zaproponowano rolę Bestii, ale aktor odmówił, żeby zagrać w La La Land (2016). Emma Watson otrzymała główną rolę w La La Land, ale odrzuciła ją, aby zagrać Bellę.

#4 Reżyser kazał śpiewać aktorom na przesłuchaniach piosenkę Hakuna Matata z Króla Lwa (1994), żeby ocenić ich głosy. W ten sposób wybrał finalną obsadę.

#5 Kirk Wise i Gary Trousdale, reżyserzy animowanej Pięknej i Bestii, pomogli przy filmie jako konsultanci kreatywni.

#6 Alan Menken, który napisał ścieżkę dźwiękową do animowanej Pięknej i Bestii, powtórzył tę pracę w przypadku adaptacji live-action. Obejmuje ona nowe nagrania oryginalnych piosenek, a także nowe utwory napisane przez Menkena i Tima Rice’a.

#7 Miasteczko Belli nazywa się Villeneuve, od nazwiska autorki Pięknej i Bestii Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Villeneuve tłumaczy się również jako Newtown.

#8 W tym filmie Bella jest wynalazczynią, tak jak jej ojciec. Emma Watson chciała, żeby mieszkańcy wioski mieli pretekst do traktowania Belli inaczej. Aktorka nawet żartowała z zespołem produkcyjnym, że Bella wynalazła pralkę, żeby miała więcej czasu na czytanie.

Disney

#9 W tej wersji LeFou i Gaston są byłymi żołnierzami – Pyszałek nawet wspomina o powrocie z wojny. Wnioskując po ich mundurach, wieku i czasie akcji w oryginalnej historii, akcja filmu rozgrywa się zaraz po 1763 roku, po wojnie siedmioletniej.

Disney

#10 Dan Stevens (Bestia) tańczył walca na „szczudłach”. Aktor tak wypowiedział się o kultowej scenie w sali balowej: „Emma i ja mieliśmy masę zabawy z nauką tego walca, i nie było to łatwe na szczudłach”. Jesteśmy przekonane, że mówi prawdę!
Podobno kostium był niezłym ćwiczeniem na mięśnie łydek – kiedy Dan na początku kombinował jak w ogóle ma się w nim poruszać, powiedział, że jego palce u nóg były zdrętwiałe przez tydzień!

Nie dziwi zatem, że podczas kręcenia tej sceny Emma Watson musiała się pilnować, żeby nie patrzeć na swoje stopy. Aktorka była przerażona, że Dan Stevens na swoich „koturnach” niechybnie ją podepcze.

Disney

#11 Dan Stevens musiał tańczyć również samą twarzą. Tak, tak! Po wspomnianym wyżej tańcu, aktorowi zainstalowano na twarzy zestaw do rejestrowania ruchów (motion capture). Jego twarz była spryskana tak, że żadne pory nie były widoczne, a on musiał grać każdą scenę wyłącznie twarzą, włącznie z tańcem z Emmą Watson! Reżyser powiedział, że Dan cieszył się na Motion Capture twarzy, ponieważ uważał to za wyzwanie techniczne. Trudno się nie zgodzić.

#12 Kiedy Bill Condon po raz pierwszy rozmawiał z Disneyem o adaptacji animowanej Pięknej i Bestii, studio nie było przekonane do musicalowej formy projektu. Condon powiedział: „Z całym szacunkiem, myślę, że jesteście szaleni. Piosenki są zbyt dobre. Chcecie poświęcić tyle czasu na stworzenie wielkiej, wspaniałej Pięknej i Bestii live-action i nie zrobić Be Our Guest?”. Co racja, to racja!

#13 Ewan McGregor nigdy nie słyszał Be Our Guest, zanim nie przyjął roli Lumière’a, czyli Płomyka. Nie wiemy, jakim cudem i gdzie on się chował przez te wszystkie lata! Nawet reżyser powiedział, że „Skończyło się na tam, że znaleźliśmy jedyną osobę na świecie, Ewana McGregora, która nigdy wcześniej nie słyszała tej piosenki.” Posłuchajcie, jak mu wyszło:

Biedny Ewan był tak zawstydzony noszeniem stroju do rejestracji ruchu, że swoje tańce do powyższej sceny wykonywał tylko przy ekipie filmowej.

Jak już jesteśmy przy świeczkach – w filmie wykorzystano ich aż 8,700!

#14 Według McGregora najtrudniejszą częścią grania Płomyka było mówienie z francuskim akcentem, chociaż jego ex-żona, Eve Mavrakis, jest Francuzką. Aktor wyznał, że jego głos brzmiał finalnie po meksykańsku zamiast po francusku, więc po zakończeniu kręcenia musiał ponownie nagrać dialogi.

#15 Na początku filmu widzimy, jak Bella ucząc małą dziewczynkę czytać wskazuje stronę z tekstem „The Blue Bird that flies over the dark wood”, czyli „Niebieski ptak latający nad ciemnym lasem.” Jest to nawiązanie do błękitnych ptaszków fruwających po lesie w scenie otwierającej animowaną Piękną i Bestię.

Disney
Disney – słabo widać, ale są!

#16 Stworzenie sceny z Be Our Guest zajęło 2,5 roku. Emma Watson powiedziała, że to była najnudniejsza scena, jaką kiedykolwiek zagrała, ponieważ przez tydzień siedziała sama przy stole.

#17 Biblioteka Bestii została oparta na Bibliotece Joanina, położonej na uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii.

Biblioteka Joanina

#18 Przed sceną biblioteczną Bella i Bestia cytują Sen nocy letniej Williama Szekspira. W tej sztuce piękna Królowa Wróżek zakochuje się w człowieku, który został magicznie przekształcony w inne stworzenie.

Disney

#19 Ulubionym momentem Dana Stevensa jest ten, w którym ryczy na wilki, a one się go boją. Jeden z wilków ma na pysku bliznę. To ukłon w stronę wspomnianego Króla Lwa oraz Księgi dżungli (2016), w których Skaza i Shere Khan, nikczemne drapieżne kociska, mają blizny na facjatach.

#20 W scenie w Zachodnim Skrzydle widzimy obraz przedstawiający młodego księcia z jego rodzicami. Jego poza jest identyczna z tą, którą przyjął Król Ludwik XV pozujący jako dziecko do obrazu Hyacinthe’a Rigauda, jednego z najważniejszych portrecistów swego pradziadka, Ludwika XIV.

Wikipedia, Disney

#21 W filmie dowiadujemy się, że Bella urodziła się w Paryżu, a do Villeneuve przeprowadziła się po śmierci matki. Emma Watson również urodziła się w stolicy Francji.

#22 Na suficie w sypialni Belli widnieje malowane niebo z chmurami – tak pomalowane było sklepienie sali balowej w animowanej Pięknej i Bestii.

#23 Céline Dion, która zaśpiewała tytułowy utwór w animowanej wersji, wykonała How Does a a Moment Last Forever, które słyszymy podczas napisów końcowych do tego filmu.

#24 Ulubiona piosenka Iana McKellena (Cogsworth/Trybik) jeszcze nie powstała… Kiedy zapytano aktora o jego ulubiony utwór, powiedział, że jego ulubiona melodia nie została jeszcze napisana, a chodziło mu o piosenkę Trybika! Według McKellena szło by to mniej więcej tak: “My name is Cogsworth, I’m a clock, tick, tock; My name is Cogsworth.” Jesteśmy pod wrażeniem tego cudownego tekstu.

Co ciekawe, McKellen odrzucił rolę Trybika w wersji animowanej z 1991 roku.

Disney

#25 Dan Stevens obejrzał Ralpha Demolkę (2012), aby zainspirować się do roli Bestii. O co chodzi? Jak to aktor ujął „Jest psychologiczne uzasadnienie tego, co czyni bestię bestią, więc oglądałem wszystko od Ralpha Demolki po Obywatela Kane’a, aby pomóc sobie z inspiracją.”

#26 Film jest remakiem live-action animacji z 1991 roku, ale zapożycza elementy z innych wersji tej pięknej opowieści. Koncepcja przedmiotów powoli tracących mobilność pochodzi z musicalu scenicznego. Podobnie jak w oryginalnej baśni, ojciec Belli jest złapany przez Bestię, gdy próbuje zerwać w jego ogrodzie różę dla córki (w animacji Maurycy został uwięziony za wtargnięcie do zamku). To natomiast prowadzi do propozycji Belli, w której dziewczyna chce zająć miejsce ojca, ponieważ to ona poprosiła go, żeby podarował jej różę. Wygląd Bestii i dekoracje w jego zamku przypominają te z filmu Piękna i Bestia z 1946 roku.

DisCina

#27 Pamiętacie, jak w animowanej wersji Trybik zabrał Bellę na wycieczkę po zamku i opowiadał jej o rokoko? Ten wielce przesadny i wyszukany styl był rozpowszechniony w latach 40. XVIII wieku i możemy go spotkać m.in. w pałacu wersalskim. Oczywiście w Pięknej i Bestii live-action również!

Disney

#28 Josh Gad (Olaf z Krainy lodu, 2013, 2019) chciał, aby LeFou był sceptycznie nastawiony do Gastona. Nie miałyśmy pojęcia, że to pomysł Gada, ale sam reżyser to potwierdza! Alan Menken zmienił nawet jeden z oryginalnych tekstów The Mob Song (Zabić go), aby odzwierciedlić wątpliwości LeFou wobec poczynań Gastona. Uważamy, że zgłębienie postaci pomagiera narcystycznego złoczyńcy to strzał w 10!

Pst! Wiedzieliście, że „le fou” znaczy po francusku „głupiec”?

#29 Luke Evans musiał nosić sztuczne zęby podczas filmowania, ponieważ jego kły są dłuższe niż u większości ludzi. Aktor nie chciał, żeby Gaston wyglądał jak wampir, do którego sam jest często porównywany.

#30 Ulubioną piosenką Dana Stevensa jest Days In The Sun:

#31 Na płaszczu, który książę ma na sobie w prologu, znajdują się kryształy Swarovskiego. Błyskotki ułożone są w kształt dzika, smoka i lwa – postaci z herbu rodowego księcia.

Zabawny fakt historyczny: XVIII-wieczni francuscy, bogaci arystokraci nierzadko nosili płaszcze pokryte klejnotami. Mieli rozmach.

#32 Wiedzieliście, że w XVIII-wiecznej sukni kobieta nie byłaby w stanie podnieść rąk nad głowę? Projektantka kostiumów, Jacqueline Durran, musiała dostosować kreacje tak, aby pozwalały na większy zakres ruchów ramion w scenach z występami tanecznymi.

#33 Projektantka stworzyła też niebieską sukienkę Belli, w którą wszyła kieszenie na książki. Świetnie przemyślany zabieg dla mola książkowego! Jacqueline Durran postanowiła zmienić również obuwie Belli – zamiast delikatnych bucików Piękna nosi ciężkie buty z wysoką cholewką „w których może biegać po miasteczku.” Durran dodała, że „Nie chcieliśmy, aby była delikatną księżniczką, ale aktywną bohaterką”. Niezmiernie się nam to podoba!

#34 Kiedy Jacqueline Durran była studentką, kupiła sobie XVIII-wieczny fartuch z tkanym jedwabnym wzorem, który stał się inspiracją dla słynnej sukni Belli! Projektantka znalazła w Anglii artystę, który był w stanie namalować wzór, który został następnie powiększony i wydrukowany cyfrowo.

Disney

#35 Do stworzenia sukni balowej Belli wykorzystano trzy tysiące stóp (914,4 metra) nici, a na gotowej kreacji umieszczono 2160 kryształów Swarovskiego.

#36 Emma Watson odmówiła noszenia gorsetu jako części kostiumu. Aktorka jest feministką, zatem nie chciała, aby jej postać była „zagorsetowanym, niedoścignionym ideałem piękna”. Durran tak zaprojektowała suknię, że zamiast sznurowanej i utrudniającej oddychanie góry, pojawił się elastyczny i dopasowujący się materiał. Jak zapewnia designerka, w tej cudnej kreacji Emma mogłaby nawet jeździć konno!

Disney

#37 Scena, w której Bella obrywa w twarz śnieżką, wymagała wielu prób, aż do nakręcenia zadowalającego trafienia. Finalnie Emma Watson musiała nadstawiać twarz na linię ognia (hehe, lodu), żeby zwiększyć szanse na ładne trafienie.

#38 Film został nominowany do Oscara za najlepszą scenografię (przegrał z Kształtem wody, 2017) i za najlepsze kostiumy (przegrał z Nicią widmo, 2017). Przypomnijmy że animowana wersja była nominowana do sześciu Oscarów, z czego do domu zabrała dwie statuetki.

#39 Piękna i Bestia live-action zarobiła 1,264 miliarda dolarów przy budżecie wynoszącym 254 miliony. Film jest na 15. miejscu najdroższych filmów wszech czasów. Na 12. pozycji znajduje się animacja Disneya Zaplątani (2010) o budżecie 260 milionów.

#40 Emma Watson zarobiła trzy miliony dolarów przy podpisaniu kontraktu, jednak z racji na to, że film zarobił przeszło miliard, na konto aktorki wpłynęło 15 milionów.

Zachęcamy do zapoznania się z sekretami animowanej Pięknej i Bestii!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial