Wiedza tajemna

„Kopciuszek”. 20 szklanych faktów o magicznej produkcji Disneya. Zakulisowe tajemnice

Reżyserem Kopciuszka (2015) jest Kenneth Branagh (Thor, 2011, Morderstwo w Orient Ekspresie, 2017). Ten magiczny obraz miał swoją premierę w 2015 roku. Zapraszam Was na przejażdżkę dyniową karocą po najciekawszych faktach ze świata Kopciuszka!

Czego nie wiecie o remake’u filmu z 1950 o tym samym tytule?

#1 Przepiękna niebieska sukienka w filmie została wykonana w ośmiu wersjach, z których wszystkie wykorzystano w zależności od tego, co robiła Lily James w określonej scenie. Na przykład jedna sukienka znajdowała się cztery cale nad ziemią, aby aktorka mogła swobodnie biec z sali balowej do powozu, a druga (dłuższa) była delikatnie wleczona po ziemi, aby zrobić wrażenie na gościach przy wejściu Kopciuszka na bal.

#2 Końcowy taniec Kopciuszka i Księcia został niemal całkowicie zaimprowizowany! Co nie znaczy, że aktorzy nie trenowali. Przeciwnie, miesiącami ćwiczyli układ choreograficzny do sceny balowej. Początkowo aktor non stop zadeptywał suknię Elli! Jakoś się nie dziwimy.

#3 Przy Kopciuszku panuje przekonanie, jakoby Disney wyzbył się z niego wszystkich strasznych scen z kart baśni braci Grimm, takich jak odcinanie palców i piłowanie pięt, żeby dopasować pantofelek. Tymczasem, to nie na tej wersji baśni bazował pierwowzór filmu z 1950 roku. Walt opierał się bowiem na opowieści francuskiego baśniopisarza epoki baroku, Charlesa Perraulta, w której po prostu takich scen nie było! To również w tej wersji dynia zostaje zamieniona w karocę, a w świecie Kopciuszka pojawia się Wróżka Chrzestna.

Disney

#4 W jednym z wywiadów Lily James (Kopciuszek) powiedziała, że ​​kultowy szklany pantofelek użyty w tym filmie, naprawdę nie pasował do jej stopy. Efektowne buty zostały dodane do filmu później za pośrednictwem CGI.

#5 Suknia balowa Kopciuszka składa się z kilku warstw bardzo cienkich tkanin. Każda jest w innym innym odcieniu niebieskiego i fioletu, co nadaje sukience wyglądu akwareli. Kostiumografka, Sandy Powell, chciała, aby suknia wyglądała jak „akwarela w ruchu”.

Sandy Powell, Wikipedia
Disney

#6 Do wykonania niebieskiej sukienki użyto w sumie ponad dwustu czterdziestu metrów materiału. Nie żałowali.

#7 Suknia wróżki chrzestnej – Heleny Bonham Carter ma małe diody LED wplecione w materiał i świeci za każdym razem, gdy Carter rzuca zaklęcie.

#8 Sandy Powell nie chciała, aby głównym strojem Elli były szmaty lub patchworkowa sukienka. Zamiast tego Kopciuszek ma na sobie sukienkę, która stopniowo traci na jakości i blaknie. Nie przestaje jednak wyglądać jak coś, co główna bohaterka mogłaby nosić w szczęśliwych dniach, czyli takich, w których jej ojciec jeszcze żył. Sukienka wykonana jest z cienkiej bawełny i ma małe, jasnoróżowe kwiaty, niemalże ukryte w materiale.

Domowa sukienka Kopciuszka
Suknia na bal (przed transformacją)
Kopciuszek, 1950

#9 Cate Blanchett wyznała, że podczas jednej ze scen kompletnie wypadła z powierzonej jej roli – Lady Tremaine. Mowa o scenie tańca Lily James i Richarda Maddena. Blanchett przyznała, że było to tak wzruszające, że miała ochotę płakać. Po prostu nie mogła nie kibicować Kopciuszkowi!

#10 Dużo kontrowersji budziła nienaturalnie szczupła talia Kopciuszka. Reżyser wyjaśnił, że sama Lily James była podczas kręcenia scen wyjątkowo szczupła, a efekt chudości spotęgował jeszcze podarowany jej gorset. Twórcy odżegnują się od używania Photoshopa i CGI w tym zakresie.

Disney

#11 Kiedy Kopciuszek łka, bo nie może iść na bal – widać w oknie UKRYTĄ MYSZKĘ MIKI! Przyjrzyjcie się uważnie:

#12 Aby podkreślić niebieskie oczy Maddena, twórcy często przyodziewali jego postać, Księcia, w ubrania zawierające niebieskie elementy.

Richard Madden

#13 Obcisłe spodnie Księcia sprawiły na planie sporo kłopotów. Przy pierwszych ujęciach Maddenowi widać było przyrodzenie. W niektórych momentach zwijał się również z bólu, ponieważ materiał był tak przylegający do ciała. Twórcy zdecydowali się na wprowadzenie zmian, bo to w końcu film familijny!

#14 Przy napisach końcowych Lily James śpiewa swoją wersję A Dream Is A Wish Your Heart Makes, a Helena Bonham Carter wykonuje swoją interpretację magicznych słów Bibbidi-Bobbidi-Boo. Obie piosenki zyskały rozgłos za sprawą animacji Kopciuszkek (1950).

No matter how your heart is grieving, if you keep on believing… <3

#15 Lily James wyznała w wywiadzie dla Fox, że jej ulubiona scena to ta, w której karoca na powrót zamienia się w dynie. Moja też!

#16 W tańcu towarzyskim na sali balowej wiele projektów sukienek opiera się na sukienkach różnych księżniczek Disneya. Są kreacje inspirowane Belle z (Piękna i Bestia, 1991) Tianą (Księżniczka i żaba, 2009), Aurorą (Śpiąca królewna, 1959), Królewną Śnieżką (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, 1937), Mulan (Mulan, 1998) i Ariel (Mała syrenka, 1989).

Po lewej stronie widać suknię inspirowaną strojem Tiany z Księżniczki i żaby. Niedaleko od niej widnieje żółta suknia w stylu Belle.
Disney

#17 Dziesięć tysięcy kryształów Swarovskiego umieszczono jeden po drugim na niebieskiej sukience, a także we włosach Lily James!

#18 Ta wersja filmu ma kilka podobieństw do musicalu Rodgersa i Hammersteina o tym samym tytule, który został wyemitowany w telewizji w 1957 roku. Obejmują one spisek doradcy królewskiego współpracującego z Lady Tremaine, użycie przez wróżkę chrzestnej wyrażenia „faddle faddle” oraz decyzję Kopciuszka o wybaczeniu macosze.

#19 W filmie jest scena, w której Kopciuszek karmi zwierzęta, a zarazem nuci piosenkę Sing, Sweet Nightingale. Piosenka jest również śpiewana przez Kopciuszka podczas wykonywania obowiązków w Kopciuszku (1950).

#20 Słynny rokokowy obraz Swing (Huśtawka), w którym kobieta traci but, gdy huśta się w ogrodzie, został odtworzony w jednej z filmowych scen. Konkretnie w tej, w której Kopciuszek przebywa w sekretnym ogrodzie z Księciem. Uwaga! Obraz pojawia się też w Krainie Lodu (2013). Obraz namalował francuski artysta – Jean-Honoré Fragonard.

Jean-Honoré Fragonard, Swing

Mam nadzieję, że udało mi się Was czymś zaskoczyć! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial