Wiedza tajemna

„Alicja w Krainie Czarów”. 30 czarodziejskich faktów o filmowej fantazji Tima Burtona

Powieść Lewisa Carrolla Alicja w Krainie Czarów (1865) niezmiennie inspiruje animatorów, reżyserów i innych twórców! Jak odnalazł się w jej konwencji Tim Burton, twórca m.in. Edwarda Nożycorękiego (1990) i scenarzysta Miasteczka Halloween (1993)?

Całkiem nieźle, choć nie ukrywam, że liczyłam na więcej! Czego nie wiecie o jego wizji Krainy Czarów z 2010 roku i perypetiach intrygującej blondynki wrzuconej do tego magicznego świata?

Sprawdźcie sami!

#1 Rolę Alicji oferowano Anne Hathaway, jednak aktorka odmówiła, stwierdzając, że postać ta jest zbyt podobna do jej poprzednich ról. Finalnie odtwórczyni Mii z Pamiętnika Księżniczki (2001) zagrała Białą Królową. Hathaway bardzo cieszyła się na myśl o współpracy z Timem Burtonem. Postać po raz pierwszy pojawiła się na kartach książki Po drugiej stronie lustra Carrolla z 1871 roku, czyli dwa lata po ukazaniu się części pierwszej.

Biała Królowa, Alicja w Krainie Czarów (2010)

#2 Johnny Depp wyznał, że praca z green-screenem była dla niego bardzo wyczerpująca. Warto dodać, że Alicja to pierwszy film Burtona, w którym green-screen niezbędny był do nakręcenia każdej sceny z udziałem gwiazdy. Po godzinach spędzonych na planie Depp dosłownie czuł się zamroczony. Było warto. Szalony Kapelusznik to jedna z ciekawszych postaci w świecie Alicji, a Depp doskonale do niej pasuje! Burton, który znany jest ze współpracy z Deppem (Edward Nożycoręki, Charlie i fabryka czekolady, 2005), wyznał, że chciał, aby postać miała większą głębię niż jej przedstawienia w poprzednich odsłonach Alicji. Udało się?

Disney

#3 To siódma współpraca Burtona z Deppem i szósta z Heleną Bonham-Carter. Wcześniej reżyser zatrudnił Deppa przy okazji produkcji Edwarda Nożycorękiego (1990), Eda Wooda (1994), Jeźdźca bez głowy (1999), Gnijącej panny młodej (2005), Charliego i fabryki czekolady (2005) i Sweeney Todda: Demonicznego golibrody z Fleet Street (2007).

Bonham Carter znalazła angaż w takich filmach jak Planeta Małp (2001), Big Fish (2003), Lemony Snicket: Seria Niefortunnych Zdarzeń (2004), Gnijąca Panna Młoda oraz Sweeney Todd. Niewątpliwie Depp i Bonham mają dużo wspólnych wspomnień! Widzowie uwielbiają ich energię!

Ed Wood (1994)
Charlie i fabryka czekolady (2005)
Sweeney Todd (2007)

4 Czerwona Królowa (Bonham-Carter) to połączenie dwóch postaci: Czerwonej Królowej z Alicji po drugiej stronie lustra oraz Królowej Kier z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla.

Tak Bonham-Carter wypowiedziała się o roli w wywiadzie dla Orange County Register:

Wydaje mi się, że tak mnie widzi Tim. Czerwona Królowa ma poziom inteligencji emocjonalnej 2-latka. Żyje w świecie, w którym „wszystko kręci się wokół mnie”. Ciągle ma napady złości i jest niepewna siebie, ponieważ jej rodzice koronę dali młodszej siostrze.

#5 Początkowo twórcy chcieli, aby gąsienica Absolem miał twarz Alana Rickmana, który wcielił się w postać. Choć z pomysłu zrezygnowano, nadano Absolemowi pewne cechy charakterystyczne dla zmarłego aktora.

Gąsienica była wzorowana na larwie motyla danaida wędrownego (pot. monarchy, który ma paski w kolorze białym, żółtym i czarnym). Kiedy pod koniec filmu widzimy Absolema jako motyla, wzór na jego skrzydłach jest tym, który cechuje monarchę. Tylko kolory inne!

Absolem, Disney
Danaid wędrowny w formie gąsienicy, Wikipedia
Alan Rickman
Gąsienica po transformacji, Disney
Danaid wędrowny, Wikipedia. Motyl ten występuje na obszarze od Kanady po Argentynę. Pojawia się także w Indonezji, Australii i niektórych częściach Europy.

#6 Pałace Białej i Czerwonej Królowej przypominają ten należący do Kopciuszka w Walt Disney World na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Marmoreal, Pałac Białej Królowej, Disney
Pałac Kopciuszka, Walt Disney World

#7 „Co łączy kruka i sekretarzyk?”. Szalony Kapelusznik kilkakrotnie zadaje to pytanie Alicji. Caroll, który umieścił je w książce, stwierdził, że tak naprawdę nigdy nie znał na nie odpowiedzi!

#8 W przypadku postaci Jabberwocky’ego Sir Christopher Lee (Saruman z filmowej trylogii Władca Pierścieni Petera Jacksona) początkowo próbował sprawić, by jego głos „bełkotał” (jak opisał go Carroll w wierszu Jabberwocky zamieszczonym w książce Po drugiej stronie lustra). Burton przekonał go, by użył swojego prawdziwego głosu, ponieważ uznał go za bardziej przerażający od tego, który aktor próbował usilnie uzyskać.

Alicja w krainie czarów

#9 Jednym z kapeluszy, które Szalony Kapelusznik pokazuje Czerwonej Królowej, jest kapelusz-but Elsy Schiaparelli, który został zaprojektowany w latach 30. XX wieku we współpracy z surrealistą Salvadorem Dalim.

Zobacz: “Destino”. Surrealistyczny owoc współpracy Walta Disneya i Salvadora Dalí

Tumblr
Elsa Schiaparelli. Włoska projektantka zaczynała od pisania poezji erotycznej.

#10 Każda osoba w Wonderland/Underland ma swoje imię. Imiona te zostały wymyślone specjalnie na potrzeby filmu, ponieważ w książkach i większości filmów na ich bazie postaci są przedstawiane za pomocą nazwy opisowej. W tej adaptacji Kapelusznik nazywa się Tarrant Hightopp, Biały Królik to McTwisp, Koszatka – Malyumkin, Marcowy Zając – Thackery, Gąsienica – Absolem, Kot z Cheshire – Chessur, Biała Królowa – Mirana Crimms, Czerwona Królowa – Iracebeth Crimms, a Walet Kier to tak naprawdę Ilosovic Stayne. Super!

Walet Kier (Crispin Glover), Disney

Mikstury zmieniające rozmiar również zostały nazwane po raz pierwszy: ciasto, które sprawia, że ​​Alicja rośnie, to Upelkuchen, a płyn, który powoduje jej kurczenie się, to Pishalver.

#11 Ojciec Alice, Charles Kingsleigh, został tak nazwany na cześć autora The Water Babies, dziecięcej powieści fantasy nieco podobnej do tej autorstwa Carrolla. Ten ostatni podziwiał poglądy polityczne Kingsleya.

Alicja z ojcem (Marton Csokas), Alicja w Krainie Czarów

Tylko wariaci są naprawdę coś warci.

Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów

#12 To ostatni film, w którym udział wziął aktor odgrywający rolę Alfreda w pierwszych czterech filmach o Batmanie (1989, 1992, 1995, 1997), Michael Gough.

Wcielił się on w postać ptaka Dodo, Uilleama.

Alicja w Krainie Czarów, reż. Tim Burton

Gough zagrał także w Alicji z Krainy Czarów z 1966 roku.

Alicja w Krainie Czarów, 1966

#13 Mia Wasikowska pokonała takie kandydatki do roli Alicji, jak Lindsay Lohan i Amanda Seyfried, które aktywnie lobbowały na rzecz jej zdobycia.


Zrobiłam około pięciu castingów dla Alice, zanim dostałem tę rolę – powiedziała w 2011 roku polsko-australijska aktorka.

Po zrobieniu Jane Eyre (2011), zdałam sobie sprawę, że gorsety, jakie nosiłam na planie Alicji to nic w porównaniu z tymi z Jane!

Jane Eyre
Alicja w Krainie Czarów

#14 Rok premiery filmu zbiegł się 145 rocznicą wydania książki. Pierwsze wydanie tytułu Alicja w Krainie Czarów okraszone było przepięknymi ilustracjami Johna Tenniela. Niepokojącymi i ciepłymi jednocześnie.

#15 To pierwszy film Tima Burtona, który nie ma napisów początkowych!

#16 Muzykę do filmu skomponował Danny Elfman (Miasteczko Halloween).

#17 Dźwięk, jaki wydaje JubJub w filmie jest tym samym, który możemy usłyszeć w filmie Star Trek IV: Powrót na Ziemię (1986).

#18 Aktorka wcielająca się w Mysz Mniamałygę to Barbara Windsor. Reżyser zatrudnił ją, ponieważ jest fanem brytyjskiego serialu z jej udziałem – EastEnders (1985-). Liczy on (o bagatela!) 33 sezony.

Barbara Windsor, Disney

#19 Alicja dziesięć razy opowiada o swojej przygodzie, jako o śnie. Mówi o przebudzeniu cztery razy. Szalony Kapelusznik dwukrotnie wspomina sen.

#20 Obsada składa się z pięciu znanych aktorów i aktorek z serii Harry Potter. Są to Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Alan Rickman (profesor Snape), Timothy Spall (Glizdogon), Frances de la Tour (Madame Maxine) i Imelda Staunton (Dolores Umbridge). W filmie wystąpili także Paul Whitehouse (Sir Cadogan) i Stephen Fry (narrator gier wideo z serii Harry Potter i jednej z wersji książek audio na motywach powieści).

Timothy Spall jako Bayard
Frances de la Tour jako Ciocia Imogene
Paul Whitehouse jako Marcowy Zając
Imelda Staunton jako Wysokie Kwiaty
Staunton jako profesor Umbridge
Stephen Fry jako Cheshire Cat

#21 Jest to drugi film, w którym Johnny Depp i Tim Burton pracowali nad historią ze złoczyńcą, który ścina ludzi. Pierwszym był Sleepy Hollow (Jeździec bez głowy), w którym Depp grał Ichaboda Crane’a, a w pewnym momencie nawet wykrzyknął: „Precz z głową!”.

#22 To ostatnia produkcja live-action Disneya do czasu Krzysiu, gdzie jesteś (2018), która nie była remakiem znanej animacji.

#23 Aktorzy odgrywający postaci ze zdjęcia pojawili się w brytyjskim serialu Klejnot w koronie z 1984 roku. Jego akcja rozgrywa się w Indiach podczas ostatnich dni świetności brytyjskiego Raju w tym kraju.

Geraldine James i Tim Pigott-Smith

#24 Aktorki wcielające się w siostry Chattaway (żywe inkarnacje Tweedledum i Tweedledee) to dwie Eleanor. Są to Brytyjki Eleanor Tomlinson (Fiona) i Eleanor Gecks (Faith).

Alicja w Krainie Czarów
Twitter, Eleanor Tomlinson
Facebook, Eleanor Gecks

#25 Do roli Alicji typowana była córka wdowy po Kurcie Cobainie, Courtney Love, Frances Cobain. Odmówiła.

#26 Czerwona Królowa nazywa się Irasabeth, co jest możliwym połączeniem imienia Elizabeth i słowa „irascible” ( pol. szybka złość), której niewątpliwie ulega ta postać.

#27 Mural w sali tronowej Czerwonej Królowej (na ścianie przy drzwiach wejściowych) przedstawia Czerwoną Królową jadącą na grzbiecie latającego Jabberwocka i Gryfa. Ten ostatni to kolejna postać z oryginalnych książek. W Przygodach Alicji w Krainie Dziwów Carrolla (dosłownie tłumaczenie Alice in Wonderland). Gryf na rozkaz królowej zabiera Alicję żeby zobaczyła Fałszywego Żółwia

#28 Przesłuchania castingowe dla dwustu pięćdziesięciu statystów odbyły się w Plymouth w Anglii w dniach 6 i 7 sierpnia 2008 r. Poszukiwano osób o „wiktoriańskim wyglądzie”. Chciano, aby nie mieli oni widocznych tatuaży, kolczyków ani farbowanych włosów.

#29 To szósty film o zyskach wartości 1 miliarda dolarów na całym świecie (po Avatarze (2009), Mrocznym rycerzu (2008), Piratach z Karaibów: Skrzyni umarlaka (2006), Władcy pierścieni: Powrocie króla (2003) i Titanicu (1997)).

#30 Jim Carter (The Executioner/Kat) i Imelda Staunton (The Tall Flower Faces/Wysokie Kwiaty) są małżeństwem.

Hello Magazine

PS Na szczególną uwagę zasługują także takie adaptacje Carrolla jak Alicja w Krainie Czarów Walta Disneya z 1951 roku czy brytyjski musical Alice’s Adventures in Wonderland  (reż. William Sterling) z 1972 roku. Pierwszą filmową adaptacją Alicji jest 12-minutowy film Alicja w Krainie Czarów z 1903 roku (reż. Cecil Hepworth oraz Percy Stow). W tamtych czasach był to najdłuższy film, który ukazał się na terytorium Anglii!

Alicja w Krainie Czarów, 1903
Alicja w Krainie Czarów, 1951

Zobacz też: Dlaczego „Alicja w Krainie Czarów” nie oczarowała publiczności przy pierwszym podejściu i inne ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial