Wiedza tajemna

20 faktów z tropikalnego świata „Rio” i „Rio 2”! Kolorowy zawrót głowy

Absolutnie zwariowana papuzia historia w reżyserii Carlosa Saldanhy (Epoka Lodowcowa 2, Epoka Lodowcowa 3). Hit totalny, który jako jedyny tytuł w historii Blue Sky Studios (poza serią Epoka Lodowcowa) doczekał się sequela.

Czego nie wiecie o świecie szalonych, egzotycznych ptaków?

Rio (2011)

#1 Film powstał na podstawie prawdziwej historii ary modrej o imieniu Elvis, mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Jej opiekun zgodził się, aby papuga dołączyła do programu hodowli w niewoli, żeby pomóc zachować swój gatunek. Godne podziwu czy wręcz przeciwnie?

#2 Prawdopodobnie przez Rio Pixar porzucił kręcenie filmu Newt, ponieważ opowiadał podobną historię.

#3 Reżyser Carlos Saldanha (sam mieszkaniec Rio) wpadł na pierwszą koncepcję filmu już w 1995 roku. Początkowo głównym bohaterem miał być pingwin, którego fale wyrzuciły na brzeg plaży w brazylijskim mieście. Kiedy Saldanha dowiedział się o produkcji dwóch animacji związanych z pingwinami Happy Feet: Tupot małych stóp (2006) i Na fali (2007) – został zmuszony do radykalnego przepisania scenariusza. Chyba wyszło to na plus!

#4 Małpy, które rekrutuje Nigel, w pewnym momencie wykonują słynne gesty znamienne dla trzech mądrych małp, które obrazują japońskie przysłowie „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”. 

„Trzy mądre małpy”, XVII-wieczna rzeźba w kompleksie japońskich chramów Tōshō-gū w Nikkō (Wikipedia)
DreamWorks

#5 Blu zagrał Jessie Eisenberg, aktor, który wcielił się w założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga, w filmie Social Network (2010).

#6 Piosenka Real in Rio nominowana była do Oscara w 2012 roku, jednak przegrała z Man or Muppet z Muppetów (2011).

#7 Tuż przed ucieczką Blu i Jewel (Anne Hathaway) z kryjówki przemytników można się dopatrzyć, że wyświetlany w telewizji mecz piłki nożnej to rozgrywka między największymi rywalami – Brazylią i Argentyną. To wyjaśnia, dlaczego wszyscy są tak wkręceni w oglądanie meczu!

#8 Obraz jest pierwszym musicalem od Sky Animation.

#9 Aby lepiej oddać klimat Rio de Janeiro, twórcy wybrali się tam na wycieczkę. Konsultowali się także ze specjalistami od ar z Bronx Zoo.

#10 Kiedy Tulio pierwszy raz widzi Blu w oknie wystawowym, mówi „arara!”, co znaczy „ara modra” po portugalsku. Natomiast gdy Linda i Tulio ubrani są w kostiumy ar modrych, aby iść w paradzie, Tulio spogląda w lustro i mówi „Cyanopsitta Spixii!”, co jest naukową nazwą ary modrej. Niestety, unikatowy dla Brazylii gatunek od 1994 do 2019 był krytycznie zagrożony wyginięciem, a od 2019 prawdopodobnie wymarły na wolności.

Wikipedia

#11 Pedro jest kardynałkiem czubatym. Nico jest kanarkiem. Małe turkusowo-czarne, niebiesko-czarne i czerwono-czarne ptaki, które można zobaczyć w niektórych częściach filmu (np. scena z piosenką Nigela I’m Not A Pretty Bird), to łuskacze.

Wikipedia, Blue Sky
Wikipedia, Blue Sky
eBird, nps.gov

#12 Box office Rio wyniósł 484,6 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 90 milionów.

Rio 2 (2014)

#13 Łódź, którą bohaterowie płyną po Amazonce, nazywa się Céu Azul, czyli Blue Sky.

#14 Mrówkojad Charlie został tak nazwany na cześć Charlesa Chaplina. Zwierzak kojarzy się z ikoną kina dzięki charakterystycznemu melonikowi i niemym manieryzmom.

Blue Sky

#15 Chociaż Eva jest przedstawiana jako okropna piosenkarka, Bebel Gilberto, który użyczyła postaci swojego głosu, tak naprawdę jest znakomitą muzyczką i piosenkarką.

#16 Wąsata małpka, która towarzyszy głównemu złodziejowi, to tamaryna cesarska. Ten niewielki ssak naczelny został tak nazwany przez swoje podobieństwo do ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus, Wilhelma II Hohenzollerna.

Wikipedia

#17 Podczas konkursu talentów komary wykonują niewielki fragment Marszu tureckiego (Rondo Alla Turca), który jest III częścią XI Sonaty fortepianowej Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zauważyliście, że małpa kołysząca się na kamieniu przywiązanym do pnącza to nawiązanie do teledysku do utworu Wrecking Ball piosenkarki Miley Cyrus?

#18 Malutka kapibara, która zostaje zjedzona przez jaguara, przed śmiercią śpiewa piosenkę Memory, która (bardzo adekwatnie) pochodzi z musicalu Koty… Poniżej ten cudny utwór w wykonaniu legendy polskiej piosenki, Zdzisławy Sośnickiej.

#19 Nigela widzimy pierwszy raz, gdy recytuje fragmenty z Hamleta Williama Szekspira. Jego „śmierć” na końcu filmu przypomina wydarzenia z ostatnich stron dramatu (pojdeynek z trucizną finalnie podaną niewłaściwej osobie).

#20 Rio 2 zarobił 498,8 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 103 miliony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial