Wiedza tajemna

„Fernando”. Bycze fakty o filmie twórców „Epoki lodowcowej”. Dlaczego Hitler nienawidził byczka?

12. film Blue Sky Studios to powstała w 2017 roku pełnometrażowa animacja komputerowa Fernando w reżyserii Carlosa Saldanhy.

Za dystrybutorem: Fernando jest młodym byczkiem niepodobnym do innych – zamiast walczyć, woli bowiem leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Pewnego dnia pięciu mężczyzn poszukuje najwaleczniejszego i najodważniejszego byka, który weźmie udział w walkach w Madrycie. Za sprawą pomyłki ich wybór pada na Fernanda, który musi stawić czoła losowi…

Fakty o Fernando:

Zacznijmy od tego, że Byczek Fernando (The Story of Ferdinand) to powstała w 1936 roku najsłynniejsza bajka autorstwa amerykańskiego twórcy literatury dziecięcej Munro Leafa. Tytułowym bohaterem historii jest byczek o imieniu Fernando, który, wbrew wszelkim oczekiwaniom, nie zamierza brać udziału w okrutnej korridzie, do której jest zmuszany. Fernando siedzi na środku areny i nie zważa na prowokacje matadora i innych krzyczących na niego ludzi.

Bajka została odebrana jako twór pacyfistyczny i anarchistyczny, a jej wydanie zbiegło się z wybuchem wojny domowej w Hiszpanii. Finalnie Franco uznał, że Byczek Fernando krytykuje jego działania i na wiele lat zakazał wydawania bajki (nie była wydana aż do jego śmierci w 1975 roku). Jakby tego było mało, w nazistowskich Niemczech Adolf Hitler nakazał spalić książkę („zdegenerowaną propagandę demokratyczną”), a w Stanach Zjednoczonych Fernando został negatywnie odebrany przez środowiska prawicowe… Niefajnie, ale byczek nie ma się co tym przejmować! Jego historię docenili między innymi Gandhi, Tomasz Mann, Herbert George Wells, Franklin Delano i Eleanor Rooseveltowie.

Była to jedyna amerykańska książka dla dzieci, która była dostępna w sprzedaży w czasach stalinowskich w Polsce.

Byczek Fernando pierwszy raz zagościł na ekranach już dekady wcześniej! Ferdinand The Bull to powstała w 1938 roku animacja Disneya, która została uhonorowana Oscarem za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Fernando to trzeci film Blue Sky Studios, który oparty jest na książce. Wcześniej powstały Horton słyszy Ktosia (2008) i Tajemnica zielonego królestwa (2013). Warto nadmienić, że w 2015 roku studio wydało film Fistaszki – wersja kinowa, który oparty jest o komiks.

Fernando to szósty film wyreżyserowany przez Carlosa Saldahnę, który wcześniej nakręcił filmy: Epoka lodowcowa (2002), Epoka lodowcowa 2: Odwilż (2006), Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009), Rio (2011) i Rio 2 (2014).

Wieś, w której mieszkają Nina i Fernando, to Ronda. Ta położona na południu Hiszpanii wioska znana jest z jednej z najstarszych na świecie aren walki byków – prace nad budowlą zaczęły się w 1779 roku i zostały ukończone w 1784. Starsza jest tylko arena w Sevilli (1761 – 1785), jednak korona przypisywana jest często Rondzie, ponieważ to na jej arenie wcześniej zaczęły się odbywać korridy.

Arena walki byków w Rondzie (rondatoday.com)

A czym jest ta korrida? To absolutnie obrzydliwa i godna pogardy praktyka, która polega na tym, że byka wypuszcza się na arenę, gdzie czeka na niego torreador – facet, którego zadaniem jest zdenerwować i sprowokować do ataku biedne zwierzę poprzez machanie mu przed oczami kolorowymi płachtami. Następnie na arenę wchodzi pikador, który jedzie sobie konno i wbija w kark zwierzęcia ostrą lancę. Potem pojawiają się banderilleros, którzy podbiegają do byka i wbijają mu w to samo miejsce włócznie. Żeby zwierzę oprócz cierpienia jeszcze się dodatkowo zdenerwowało, do włóczni przyczepione są majtające się wszędzie wstążki. Dlaczego zwyrodnialcy upatrzyli sobie właśnie kark? Po to, żeby byk trzymał nisko głowę i miał wolniejsze ruchy. Kiedy zwierzę nie ma już sił, na arenę wchodzi finalny morderca, czyli matador. Matador lubi się poznęcać nad zwierzętami, więc drażni byka muletą, czyli czerwoną peleryną. Kiedy upewni się, że zmęczone zwierzę nie ma już siły i nie reaguje na jego idiotyczne zaczepki, wbija mu w kark szpadę, czym przerywa rdzeń kręgowy. Potem bezrozumna gawiedź bije mu brawa, a on może sobie na pamiątkę odciąć ucho lub ogon zwierzęcia. Na martwym byku kładzie się płachtę, a z areny ściągają go osły lub muły.

Tradycyjne hiszpańskie widowisko odbyło się pierwszy raz prawdopodobnie w 1133 roku. Od dziesięcioleci trwa spór między ludźmi empatycznymi, którzy uważają, że korrida sprowadza się do torturowania zwierząt ku uciesze tłumu, a tymi, którzy mówią, że to piękny sport. Od 2010 roku korrida jest zakazana w Katalonii, a my mamy nadzieję, że niebawem cała Hiszpania pójdzie jej śladem.

change.org

Wiele imion postaci jest nawiązaniami lub słowami opisującymi noszących je bohaterów. Guapo znaczy po hiszpańsku przystojny. Valienteodważny. Bones jest tak chudy, że przez skórę widać jego kości. Maquina znaczy maszyna, a bohater o tym imieniu wykonuje ruchy jak robot (co swoją drogą było wyzwaniem dla animatorów). Imiona Una, Dos i Cuatro oznaczają odpowiednio Jeden, Dwa i Cztery. Angus to popularne szkockie imię, ale także nazwa rasy szkockiego bydła. El Primero to bardziej tytuł niż imię, a oznacza Pierwszy, a w tym przypadku Najlepszy (numer jeden). Nina, gdy zapisze się jako niña znaczy dziewczynka. Natomiast imię Lupe brzmi jak loopy, co w amerykańskim slangu znaczy zbzikowany. Co ciekawe, Lupe to także skrót od Guadalupe (Matka Boża z Guadalupe).

Chociaż Fernando jest spokojnym bykiem, który nie chce brać udziału w walkach, aktor John Cena, który użyczył mu swojego głosu, jest zapaśnikiem.

Blue Sky Studios

Twórcy puścili oko do kolegi po fachu Johna Ceny, zapaśnika i aktora Dwayne’a Johnsona (znanego jako The Rock). W scenie, w której Fernando budzi koguta, widzimy, że Jorgé ma takie same kolory, jak kogut HeiHei z filmu Vaiana: Skarb oceanu (2016), którego chciał zjeść bohater grany przez Johnsona.

Od lewej: John Cena, Dwayne Johnson (WWE.com)

Sceny, w których Una, Dos i Cuatro turlają się, są aluzją do Jeża Sonica. Nawet jeden z bohaterów jest niebieski, tak jak Sonic.

Blue Sky Studios

Podobnie jak w Rio, w napisach końcowych zobaczymy zdjęcia bohaterów.

W weekend otwarcia film zarobił jedynie 13,3 miliona dolarów, co było najniższym wynikiem finansowym w historii Blue Sky Studios do czasu premiery filmu Tajni i fajni (2019), który w weekend otwierający zarobił 13,2 miliona dolarów. Dla porównania Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009) zarobiła w wolne dni aż 218,4 miliona dolarów bijąc rekord otwarcia dla filmu animowanego. W 2018 roku nowy rekord ustanowili Iniemamocni 2 od Disney/Pixar.
Warto nadmienić, że wraz z Fernando na ekrany kin weszły Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (2017), zatem niewojowniczy byczek nie miał szans w tym starciu.

Finalnie box office filmu wyniósł 296 milionów dolarów przy budżecie 111 milionów.

Koukoi Games wydało grę mobilną Ferdinand: Unstoppabull, która oparta jest na Fernando. Gra dostępna jest w Google Play i App Store.

Koukoi Games

Muzykę do filmu skomponował John Powell, który już wcześniej współpracował z Blue Sky Studios tworząc ścieżki dźwiękowe do filmów Roboty (2005), Epoka lodowcowa 2: Odwilż, Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów, Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów (2012), Rio, Rio 2.

Powell napisał również muzykę do wielu filmów DreamWorks, takich jak Mrówka Z (1998), Droga do El Dorado (2000), Uciekające kurczaki (2000), Shrek (2001), Kung Fu Panda (2008), Jak wytresować smoka (2010) oraz nie-dreamworksowych Happy Feet: Tupot małych stóp (2006) czy Piorun (2008). Kompozytor pracuje głównie przy filmach animowanych, ale jego twórczość możemy usłyszeć również w filmach live-action, np. Pan i Pani Smith (2005) z Bradem Pittem i Angeliną Jolie w tytułowych rolach.

Fernando został nominowany do Oscara wraz z filmami Dzieciak rządzi, Twój Vincent, Żywiciel oraz zwycięskim Coco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial