Wiedza tajemna

„Madagaskar 2”. 20 faktów o gorącym sequelu. Co wspólnego ma z „Królem Lwem”?

Trzy lata po premierze Madagaskaru (2005), wielkiego hitu wytwórni DreamWorks Animation, na ekranach kin zagościł sequel: Madagaskar 2. Film wyreżyserowali Eric Darnell i Tom McGrath, którzy nakręcili pierwszą część przygód zwariowanych zwierząt – lwa Alexa, hipopotamicy Glorii, zebry Marty’ego i żyrafy Melmana.

20 faktów o Madagaskarze 2:

Oryginalny podtytuł filmu to „The Crate Escape”, parodia The Great Escape (Wielka ucieczka, 1963). Wiele artykułów reklamowych, zwiastunów, sneak peeków i pamiątek wykonano z tym tytułem zanim na krótko przed premierą zmieniono go na „Escape 2 Africa”.

Córka Jady Pinkett Smith (Gloria), czyli Willow Smith, zagrała młodą Glorię.
Syn Bena Stillera (Alex), czyli Quinn Dempsey Stiller, zagrał młodego Alexa.

DreamWorks

Kiedy Alex przybywa do Nowego Jorku jako lwiątko w skrzyni, bliźniacze wieże World Trade Center są widoczną częścią panoramy miasta sprzed 11 września.

Wszystkim zebrom w filmie głosu użyczył Chris Rock (Marty)! Ma to sens – w końcu wszystkie czarno-białe koniowate wyglądają dokładnie tak, jak Marty, więc powinny też mówić tym samym głosem.

Rodzinne znamię Alexa ma kształt kontynentu afrykańskiego, w tym wyspy Madagaskar.

W poprzednim filmie Alex nie miał tego znamienia.

DreamWorks

Kiedy Nana wygłasza przemówienie motywacyjne do innych nowojorskich turystów zagubionych w dżungli, pod koniec wypowiedzi jej cień przypomina Statuę Wolności. Trzyma nawet pochodnię, a jej torebka wygląda jak książka.

Dylemat Melmana (David Schwimmer) dotyczący tego, czy zakochać się w swojej najlepszej przyjaciółce, jest podobny do długoletnich rozterek Rossa (również David Schwimmer) z serialu Przyjaciele (1994).

Przyjaciele

Zakochanie się Melmana w Glorii pierwotnie miało wydarzyć się w pierwszej części. Twórcy uznali jednak, że wątek przesuną na sequel.

DreamWorks

Specjalnie stworzony segment z Alexem, Glorią, Melmanem, Martym i pingwinami został wykorzystany jako reklama restauracji McDonald’s w 2008 roku.

Samuel L. Jackson i Gerard Butler byli rozważani do roli Zuby! Angaż dostał jednak Bernie Mac, aktor znany z takich filmów, jak Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra (2001), Ocean’s Twelve: Dogrywka (2004), Ocean’s 13 (2007).

DreamWorks

Podczas lotu król Julian poprosił o orzechy na srebrnym talerzu. Dyrektorka wykonawcza Korean Air trafiła na nagłówki gazet po tym, jak wpadła w szał, gdy na pokładzie samolotu podano jej orzechy w torebce, a nie na tacy.

W angielskiej wersji językowej głosu Moto Moto użyczył członek zespołu The Black Eyed Peas, Will.i.am. Muzyka możemy też usłyszeć w soundtracku.

IMdB, DreamWorks

Samolot, którym bohaterowie próbują uciec, opiera się na maszynie Lockheed L-10 Electra, podobnej do tej, której używała Amelia Earhart. Również w pierwszej części Madagaskaru twórcy nawiązali do słynnej pilotki, o czym przeczytacie tutaj.

Pierwotnie, zanim stworzono Makungę, Alec Baldwin miał zagrać… siebie samego w Afryce, gdzie nakłania młodych aktorów filmowych do zrobienia mu domku myśliwskiego.

DreamWorks

Fabuła była inspirowana Królem Lwem (1994). Zazdrość Makungi o to, że Zuba jest Lwem Alfa, oraz przejęcie dowódczej pozycji, w której kiepsko się sprawdza… Wypisz, wymaluj – Skaza!

To ostatni film, w którym zagrał Bernie Mac (Zuba). Madagaskar 2 został poświęcony jego pamięci.

Bernie Mac (EW.com)

W scenie, w której pingwin (Phil) mówi małpie (Mason), że chce ją pocałować, małpa odpowiada „No dobrze, tylko że jesteś brzydki jak noc” („ok, but you’re so darn ugly”). Odnosi się to do oryginalnej Planety Małp (1968), w której dr Zira odpowiada na prośbę Taylora o pocałunek, mówiąc mu to samo („All right, but you’re so damned ugly”).

DreamWorks

Powstanie Madagaskaru 3 (2012) było potwierdzone na wiele miesięcy przed premierą „dwójki”.

Film zarobił 603,9 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 150 milionów. Dla porównania, box office pierwszego Madagaskaru wyniósł 532,7 miliona przy budżecie 78 milionów.

Madagaskar to drugi film Dreamworks Animation, który stał się franczyzą. Pierwszym był Shrek (2001).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial