Wiedza tajemna

15 faktów o „Jak wytresować smoka 3”. Tajemnice Białej Furii

Trzecia część niesamowitych przygód Czkawki i Szczerbatka to powstały w 2019 Jak wytresować smoka 3, będący kontynuacją Jak wytresować smoka (2010) i Jak wytresować smoka 2 (2014). Uwielbiana przez widzów na całym świecie seria to produkcja studia DreamWorks Animation, za której reżyserię i scenariusz odpowiada Dean DeBlois (Lilo i Stich, 2002).

15 faktów o Jak wytresować smoka 3

W ankiecie przeprowadzonej przez Fandango Jak wytresować smoka 3 był drugim najbardziej oczekiwanym filmem animowanym z 2019 roku – pierwszym był Toy Story 4 (2019).

17 kwietnia 2018 roku, niecały rok przed premierą, potwierdzono, że tytuł brzmi How to Train Your Dragon: The Hidden World, a nie po prostu How to Train Your Dragon 3. Mimo podtytułu, „trójka” w większości krajów i tak została wydana jako How To Train Your Dragon 3.

Oficjalny plakat został ujawniony 31 maja 2018 roku, a widnieją na nim Szczerbatek i Biała Furia, siedzący naprzeciwko siebie.

DreamWorks

Pierwszy zwiastun filmu został wydany 7 czerwca 2018 roku, w 48. urodziny reżysera i scenarzysty Deana DeBlois. Trailer możecie zobaczyć na początku tego tekstu.

Wielki Oszołomostrach, którego w Jak wytresować smoka 2 Czkawka pozbawił ciosa, pojawia się w tłumie smoków w Ukrytym Świecie. 

DreamWorks

„Chcieliśmy czegoś, co wykraczałoby poza ideę jaskini. Częścią tego było zagłębianie się w bioluminescencję i kierowanie światła do tej podziemnej przestrzeni za pomocą kryształów, które mogły przenosić światło z magmy. Chcieliśmy, aby był to egzotyczny świat, który jednak wydawałby się ziemski. Ale wciąż jest miejscem dla smoków, a nie dla ludzi.”- Dean DeBlois

DreamWorks

Eret ma na swojej kamizelce srebrną klamrę w kształcie sowy, a na twarzy namalowane ma niebieskie paski. Zważywszy na to, że smok Valki jest Burzochlastem o sowiej twarzy z niebieskim paskiem na brodzie, można przypuszczać, że Eret i Valka mogli być w związku.

DreamWorks

Simon Otto, animator i reżyser w DreamWorks, wyznał, że gatunek Nocna Furia, szczególnie Szczerbatek, oparty jest na czarnej panterze. Z kolei Biała Furia bazuje na irbisie śnieżnym, a inspirowana była także ambystomą meksykańską i rybitwami.

DreamWorks
snowleopard.org, sciencefocus.com, allaboutbirds.org

Według umieszczonej na oficjalnej stronie filmu Dragonpedii: „kocia Biała Furia jest z natury delikatna i radosna, jak Szczerbatek, ale jest też nieustraszoną obrończynią, gdy pojawia się niebezpieczeństwo.” Przez niebezpieczeństwo można rozumieć ludzi, ponieważ to wobec nich Biała Furia jest bardzo agresywna.

DreamWorks
DreamWorks

Dean DeBlois powiedział, że „Biała Furia jest motorem zmian w naszej historii, reprezentującym zew dzikości, który jest kluczem do przeznaczenia Szczerbatka.” Oznacza to, że twórcy dodali białą smoczycą, aby wywołać pierwotne instynkty Szczerbatka, który był pod silnym ludzkim wpływem.

DreamWorks

Pierwsze film kinowy DreamWorks Animation od czasu Kapitana Majtasa (2017).

Jak wytresować smoka to pierwsza animowana seria w historii, która składa się z trzech lub więcej filmów, z których wszystkie nominowane były do Oscara za najlepszy film animowany.

Czwarta franczyza DreamWorks Animation, która ma trzy lub więcej filmów. Wcześniej były Shrek, Madagaskar i Kung Fu Panda.

Film ma najlepszy weekend otwierający dla franczyzy – zarobił aż 55 milionów dolarów. Jak wytresować smoka 3 potrzebowało zaledwie 12 dni, żeby zarobić 100 milionów dolarów.

Jak wytresować smoka 3 zarobiło finalnie 521,8 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 129 milionów. Dla porównania „jedynka” zarobiła 494,9 miliona dolarów (budżet 165 milionów), a „dwójka” 621,5 miliona (budżet 145 milionów).

Extra: Niestety, Dean DeBois potwierdził, że Jak wytresować 3 jest ostatnim filmem z serii.

DreamWorks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial