Wiedza tajemna

„Epoka lodowcowa 2: Odwilż”. Prawdziwe wymarłe gatunki i nieznane fakty o filmie

Trzeci pełnometrażowy film Blue Sky Studios to sequel kultowej Epoki lodowcowej (2002)Epoka lodowcowa 2: Odwilż. Powstała w 2005 roku kontynuacja śledzi losy ukochanych bohaterów – Sida, Mańka i Diego, którzy muszą schronić się przed niebezpieczeństwem związanym z końcem epoki lodowcowej.

15 faktów o Epoce lodowcowej 2: Odwilż

Pierwotnie premiera filmu zaplanowana była na listopad 2005 roku, jednak została przeniesiona na marzec 2006. Przyczyną były wydarzenia związane z huraganem Katrina oraz pemiera Robotów (2005), która odbyła się w tym samym roku.

Stworzenie animacji zajęło stosunkowo niewiele czasu – zaledwie osiem miesięcy.

Pierwotnie zakładano, że retrospekcje będą koncentrować się na konflikcie Mańka z jego rodziną. Jednak Queen Latifah (Ellie) podsunęła pomysł, aby widzowie poznali historię Eli. Co ciekawe, Oprah Winfrey była rozważana do roli uroczej mamucicy!

Blue Sky Studios, THR

W drugiej części udoskonalono wygląd futer bohaterów, co zmusiło twórców do wprowadzenia subtelnych zmian w oryginalnych modelach postaci. Miało to miejsce zwłaszcza w przypadku Sida, który wyglądał znacznie grubiej dzięki bardziej naturalnemu futru.

Projektując Zdzicha (Crash) i Edka (Eddie) Peter DeSève analizował wygląd innych małych ssaków, takich jak pieski preriowe i surykatki.

Wiedzieliście, że pieski preriowe to tak naprawdę nieświszczuki? Zwierzaki nazywane są „pieskami”, ponieważ w obliczu zagrożenia lub gdy są czymś zainteresowane wydają odgłosy podobne do szczekania.

Blue Sky Studios

Jeleń występujący w tłumie został oparty o dwa różne gatunki wymarłych jeleni: Hoplitomeryx, który miał charakterystyczny róg na nosie, oraz Megaloceros Savini, który był mniejszym gatunkiem łosia irlandzkiego znanego z długich poroży.

Cholly to chalikoterium: duży, prehistoryczny ssak roślinożerny, którego przednie kończyny uzbrojone były w potężne pazury. Szponów używał niczym grabi przy obrywaniu liści i gałązek z drzew oraz jako broni w walce z napastnikami. Pazury zmuszały zwierzę do podpierania się kłykciami palców podczas chodzenia, tak jak robią to goryle. Przez to też nie był zdolny do biegu.

Damskie osobniki mierzyły około 1,8 metra wzrostu, a męskie 2,6 metra i ważyły około 350 kg.

Blue Sky Studios
Wikipedia, animationsource.org

Zwierzęta podobne do rogatych bobrów rzeczywiście istniały. Ceratogaulus był rogatym gryzoniem, którego rogi prawdopodobnie służyły do obrony lub do kopania. Zwierzęta nie były blisko spokrewnione z bobrami (należały do osobnej i już wymarłej rodziny), nie miały też dużego, płaskiego ogona, który został im podarowany w filmie. Ceratogaulus przypominał bardziej świstaka lub susła. Jest to najmniejszy znany rodzaj rogatego ssaka.

Wikipedia

Dwa gady morskie, które ścigają stado przez cały film, nazywają się Cretaceous i Maelstrom. Cretaceous, metriorynch, jest purpurowym krokodylomorfem, podczas gdy Maelstrom, tęgi zielony gad, to globidens. Początkowo miał być jeszcze trzeci drapieżnik, który pojawił się w niektórych wczesnych projektach jako małe stworzenie przypominające ambystomę meksykańską, jednak finalnie nie wystąpił w filmie.

Wikipedia

Will Arnett, który zagrał sępa, użyczył swojego głosu innemu sępowi dwa lata później w Horton słyszy Ktosia (2008). Aktor znalazł się w obsadzie głosowej takich filmów jak Ratatuj (2007), Potwory kontra Obcy (2009), Jak ukraść księżyc (2010) czy Tajemniczy świat Arrietty (2010).

Blue Sky Studios

Sęp został oparty o teratorna (Teratornis merriami, sęp olbrzymi). Rozpiętość skrzydeł tego wielkiego (75 cm wysokości, waga: 15 kilogramów), wymarłego ptaka drapieżnego wynosiła do 5 metrów.

Wikipedia

Jako dodatkowy chwyt marketingowy stworzono specjalny spot „antykomórkowy”, w którym Sid skarżył się publiczności na dzwoniący telefon komórkowy. To samo zrobiono dla filmów Mój brat niedźwiedź (2003), Roboty (2005) i Ja, robot (2004).

Trzeci animacja komputerowa po Toy Story (1995) i Shreku (2001), która stała się serią.

Trzeci najlepiej zarabiający tytuł w 2006 roku, po Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka ($1,066,179 miliardów) i Kod da Vinci ($760,006 miliona). Epoka 2 zarobiła $660,9 miliona.

Epoka lodowcowa 2: Odwilż to najlepiej zarabiający film animowany w 2006. Miejsce drugie zajmują Auta ($461,983 miliona), a trzecie Happy Feet: Tupot małych stóp ($384,335 miliona).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial