Wiedza tajemna

„Rogate ranczo”. Muczące fakty o krowiej animacji!

Głównymi bohaterkami są trzy krowy – przywódczyni Pani Calloway (Judi Dench/Anna Polony), delikatna jałówka Grace (Jennifer Tilly/Edyta Olszówka) i przebojowa Madzia (Roseanne Barr/Bożena Dykiel), które zmierzyć się będą musiały z przebiegłym porywaczem bydła, Alamedą Slim (Randy Quaid/Michał Milowicz).

Fakty o Rogatym ranczo:

Roboczy tytuł filmu brzmiał Sweating Bullets, a wczesny pomysł na fabułę dotyczył cielaka o imieniu Bullets, który uratował swoje stado przed bandą duchów-złodziei bydła zwanych Willies.

Reżyserzy i scenarzyści, Will Finn i John Sanford, pierwotnie przedstawili film jako pełnometrażową animację opartą o legendę o Fleciście z Hameln, w której krowa Maggie (Madzia) miała być głuchą dziewczynką. Michael Eisner momentalnie znienawidził ten pomysł, ponieważ uznał, że żaden rodzic nie zabierze swoich pociech na film, w którym morduje się dzieci. Zatem Finn i Sanford napisali znaną nam wersję Rogatego rancza, w której zawarli elementy niemieckiej legendy.

Flecista (Szczurołap) z Hameln, Wikipedia

Pst! O Fleciście z Hameln wspominamy w artykule o Shreku Forever (2010) oraz w tekście o animowanej adaptacji Zadziwiającego Maurycego i jego edukowanych gryzoni (2001) Terry’ego Pratchetta!

Pierwsze wypowiedziane słowa to tytuł filmu. Maggie zaczyna od powiedzenia „Home on the range …”

W trailerze Madzia daje świni jabłko z beczki. Prawdopodobnie był to materiał roboczy, ponieważ w finalnej wersji krowa wyciągnęła jabłko z uszka świnki.

Disney
Disney

W angielskiem wersji językowej Buck mówi „Stallion of the Cim-MORON”, co jest nawiązaniem do filmu DreamWorks Animation Spirit: Stallion of the Cimarron, czyli Mustang z Dzikiej Doliny (2002).

W oryginalnej wersji językowej Wymokowi głosu użyczył Steve Buscemi. Nie da się nie zauważyć, że wygląd postaci został zainspirowany słynnym aktorem.

Steve Buscemi, Wymok (HBO, Disney)

Piosenka Old MacDonald została napisana dopiero w 1917 roku, a akcja filmu rozgrywa się w w latach 1880 lub 1890.

W jednej scenie chłopiec dmucha gumę balonową, jednak wynalazek ten był sprzedawany dopiero od 1928 roku.

Alameda Slim została tak nazwany na cześć Wilfa Cartera a.k.a. „Montana Slim”. Carter był znany jako jodłujący piosenkarz country.

Wikipedia, Disey

Ostatni film Ery Post-Renesansu Disneya, do którego muzykę napisał Alan Menken. Kolejnym projektem kompozytora była animacja Zaplątani (2010) należąca do Ery Odrodzenia Disneya.

Buck to czwarty koń Disneya, który mówi. Wcześniejsza trójka to Cyril Proudbottom (Przygody Ichaboda i Pana Ropucha, 1949), Kapitan (101 Dalmatyńczyków, 1961) i Frou Frou (Aryskotraci, 1970).

Disney

Przy budżecie wynoszącym $110 milionów, film zarobił jedynie $145,5 miliona.

Rogate ranczo zapoczątkowało pięcioletnią przerwę w tradycyjnie animowanych filmach Disneya. Film zarobił niewiele powyżej kosztów produkcji, co było jednym z czynników, które doprowadziły do ​​podjęcia decyzji o uczynieniu z niego ostatniego tradycyjnie (ręcznie rysowanego) animowanego filmu Disneya z premierą kinową.

W 2006 roku Disney podjął decyzję o powrocie do animacji tradycyjnej, co poskutkowało powstaniem Księżniczki i żaby (2009) i Kubusia i przyjaciół (2011).

Rogate ranczo zostało tak źle odebrane przez krytyków i widzów, że Disney zwolnił dyrektora artystycznego Michaela Giaimo (Pocahontas, 1995). Artysta powrócił do łask studia lata później, przy produkcji Krainy lodu (2013).

Jeden z niewielu filmów Walt Disney Animation Studios, który nie jest oparty o wcześniej istniejące prace. Pozostałymi tytułami są Dinozaur (2000), Lilo i Stich (2002), Mój brat niedźwiedź (2003), Dżungla (2006), Piorun (2008) i Zwierzogród (2016).

I na koniec poryta scena na poprawę humoru:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial