Wiedza tajemna

Księżniczki Disneya. Kto się do nich zalicza, a kto nie i dlaczego? Czemu Mulan, ale nie Esmeralda?

Czy królewski rodowód wystarczy, aby być Księżniczką Disneya?

Wokół Księżniczek Disneya od lat krąży wiele niejasności. Czy Księżniczką Disneya jest każda główna bohaterka, czy tylko ta, która ma królewskie pochodzenia? Dlaczego Mulan jest oficjalną Księżniczką, a księżniczki Eilonwy, Anna i siostry Ariel już nie? O co z tym chodzi? Postaramy się raz na zawsze rozwiać wątpliwości!

Oficjalne Księżniczki Disneya

Zacznijmy od tego, że aktualnie jest 12 oficjalnych Księżniczek Disneya:

 1. Śnieżka (Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, 1937)
 2. Kopciuszek (Kopciuszek, 1950)
 3. Aurora (Śpiąca królewna, 1959)
 4. Ariel (Mała syrenka, 1989)
 5. Bella (Piękna i Bestia, 1991)
 6. Dżasmina (Aladyn, 1992)
 7. Pocahontas (Pocahontas, 1995)
 8. Mulan (Mulan, 1998)
 9. Tiana (Księżniczka i żaba, 2009)
 10. Roszpunka (Zaplątani, 2010)
 11. Merida (Merida Waleczna, 2012)
 12. Vaiana (Vaiana: Skarb oceanu, 2016)

Oficjalnych, co znaczy, że bohaterki należą do franczyzy mediowej i linii zabawek zwanej wymiennie Disney Princess i Princess Line.

Disney

W 1999 roku Disney oficjalnie wprowadził na rynek markę Princess, w której składzie znalazło się 10 bohaterek: Śnieżka, Kopciuszek, Dzwoneczek (Piotruś Pan, 1953), Aurora, Ariel, Bella, Dżasmina, Pocahontas, Esmeralda (Dzwonnik z Notre Dame, 1996) i Mulan. Dzwoneczek niebawem został usunięty i trafił do siostrzanej serii Disney Fairies (Wróżki Disneya), która powstała w 2005 roku. W 2004 roku z listą pożegnała się również Esmeralda. Dlaczego? To wyjaśnię poniżej.

W 2010 roku do składu dołączyła Tiana, a rok później Roszpunka. W 2013 roku Disney koronował Meridę, która tym samym stała się pierwszą Księżniczką Disneya od studia Pixar. Vaiana dołączyła do linii w 2019 roku.

Dołączeniu do Księżniczek towarzyszy koronacja. Do tej pory tego zaszczytu dostąpiły Tiana, Roszpunka i Merida, natomiast Vaiana czeka na swój wielki dzień.

Które bohaterki są księżniczkami, a nie są w Princess Line?

Łatwo zauważyć, że nie wszystkie główne bohaterki pojawiają się w wybranej dwunastce; nie ma tam też wszystkich postaci, które przecież są księżniczkami.

Oficjalne Księżniczki z królewskim pochodzeniem lub które wyszły za mąż za księcia to: Śnieżka, Kopciuszek, Aurora, Ariel, Bella, Dżasmina, Pocahontas*, Tiana, Roszpunka, Merida, Vaiana*.

*te bohaterki są córkami wodzów, zatem uznajemy, że pochodzą z rodzin królewskich.

Księżniczki, które mimo tytułu nie są w Princess Line: Eilonwy, córka (Melodia) i siostry Ariel (Attina, Alana, Adella, Arista, Andrina, Aquata), trzy córki cesarza: Ting-Ting, Su i Mei, Anna, Wandelopa, Zosia, Elena, Kilala. Do zwierzęcych bohaterek o królewskim pochodzeniu zaliczyć możemy lwice Nalę i Kiarę, lisiczkę Marion i mrówkę Dot. Natomiast księżniczkami, które stały się królowymi, są Elsa, Kida i mrówka Ata.

Melodia, Eilonwy, Wandelopa (Disney)
Od lewej: Ariel, Attina, Alana, Adella, Arista, Andrina, Aquata (Disney)
Zosia i Elena (Disney)
Nala, Marion, Kiara i Dot (Disney)
Anna, Elsa, Kida, Ata (Disney)

Dlaczego tak jest?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze….

Niestety, ale to gorzkie stwierdzenie pasuje też w dużej mierze do polityki Disneya, o czym zaraz się przekonacie. Niektóre bohaterki, nawet te, które technicznie są księżniczkami, mogą nie zostać włączone do oficjalnego składu z następujących powodów:

 • Nie są ludźmi (Nala, Kiara, Marion, Dot).
 • Filmy z ich udziałem nie odniosły sukcesu krytycznego i/lub komercyjnego (Eilonwy, Kida). Swoją drogą, Czarny kocioł (1985) to film, który absolutnie każdy fan animacji powinien zobaczyć (i są w nim zombie i super świnka!), podobnie jak równie niedocenioną Atlantydę: Zaginiony ląd (2001).
 • Filmy z ich udziałem odniosły tak wielki sukces, że wymagały stworzenia dla nich oddzielnej serii (Elsa i Anna z Krainy lodu, 2013).
 • Zostały przedstawione w sequelu (Melodia, Kiara, córki cesarza: Ting-Ting, Su i Mei).
 • Pochodzą z seriali telewizyjnych Disneya (Zosia, Elena, Kim Kolwiek, Star Butterfly).
 • Nie są głównymi postaciami (siostry Ariel, Wandelopa).
 • Dzwoneczek została usunięta, ponieważ stała się główną bohaterką Disney Fairies.
 • Są dziełami zagranicznymi, w tym postaciami z europejskich komiksów Disneya (np. Kwakunia, Neptunia, Will Vandom, Kilala).
 • Ich obecność w składzie była problematyczna dla innych członkiń: Esmeralda była Księżniczką do 2004 roku, jednak została usunięta, ponieważ nie sprzedawała się tak dobrze, jak pozostałe bohaterki, co psuło PR. W 1999 roku rozważano dodanie do składu Jane Porter, jednak zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ jej suknia była zbyt podobna do kreacji Belli. Nie chciano, aby ktoś się pomylił przy wyborze.
 • Pochodzą z firmy przejętej przez Disneya (m.in. Anne-Marie (Wszystkie psy idą do nieba, 1989), Anastazja (Anastazja, 1997), Ata i Dot (Dawno temu w trawie, 1998), Akima Kunimoto, Księżniczka Leia, Gamora, Namorita, Shuri, Red Raven).
 • Są bohaterkami filmów live-action (Mary Poppins, Clara Stahlbaum, Giselle*).

*planowano włączyć Giselle, jednak Disney szybko zdał sobie sprawę, że musiałby płacić Amy Adams tantiemy za wykorzystanie wizerunku za każdym razem, kiedy pojawiałby się nowy produkt z bohaterką. Poza tym Giselle ma 32 lata, zatem byłaby najstarszą z Księżniczek oraz byłaby pierwszą Księżniczką niepochodzącą z Walt Disney Animation Canon.

Giselle, Zaczarowana (2007) Disney

Ale dlaczego Mulan jest Księżniczką, a Alicja, Wendy, Megara czy Wandelopa już nie?

Moje wnioski:

 1. Mulan jest główną bohaterką.
 2. Mulan wykazała się niebywałą odwagą (akt heroiczny). Alicja, Wendy i Wandelopa nie są super odważne, ale Megara (tak, jak Esmeralda) owszem. Zauważmy jednak, że tak, jak każdy normalny człowiek, Meg zrobiła coś „źle”, czyt. niezgodnie z oczekiwaniami i idealną wizją Księżniczki – pracowała dla Hadesa (a Esmeralda nie pokochała Quasimodo).
 3. Mulan jest skromna, a Megara (znów podobnie do Esmeraldy) pełna jest seksapilu.
 4. Popularność. Mulan odniosła duży sukces finansowy i komercyjny. Natomiast Alicja w krainie czarów (1951) była początkowo znienawidzona przez publiczność, a tytułowego Piotrusia Pana nikt nie lubił (łącznie z Waltem Disneyem), więc automatycznie Wendy też nie cieszyła się wielką popularnością.
Mulan (Disney)
Megara i Esmeralda (Disney)

Kryteria

Reasumując, możemy podjąć się próby określenia wymagań koniecznych, aby zostać oficjalną Księżniczką Disneya:

 • Bohaterka urodziła się lub stała się człowiekiem.
 • Bohaterka odgrywa główną lub charakterystyczną rolę w filmie animowanym Disney/Pixar (Dżasmina ma ważną rolę, ale to Aladyn jest głównym bohaterem).
 • Bohaterka nie została przedstawiona w sequelu.
 • Bohaterka pochodzi z królewskiego rodu, weszła do rodziny królewskiej lub dokonała aktu heroizmu (heroizm – Mulan).
 • Film bohaterki odniósł sukces kasowy, który nie jest ani przytłaczająco wielki ani przytłaczająco mały i/lub ma istotne znaczenie kulturowe (to drugie ma miejsce wyłącznie w przypadku Aurory).
 • Bohaterka ma niesłychany urok osobisty, ma dobrą i życzyliwą naturę, pięknie i dużo śpiewa (wyjątek: Merida), z łatwością nawiązuje przyjaźnie ze zwierzętami oraz cieszy się wielką popularnością.

Ciekawostki

 • Ariel jest jedyną Księżniczką Disneya, która nie urodziła się człowiekiem, ale stała się nim z czasem.
Disney
 • Merida jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że jest Pixara, ale również dlatego, że nie ma obiektu westchnień (podobnie jak Vaiana), nie śpiewa i ma braci. Ponadto, tak samo, jak Vaiana, nie jest oparta na postaci prawdziwej lub pochodzącej z literatury.
 • Merida i Tiana jako jedyne Księżniczki mówią z akcentem odpowiednim dla swojego pochodzenia. Inne piękności mówią z akcentem amerykańskim, co nie idzie w parze z ich etnicznością – wyjątkiem są Mulan, Pocahontas i Vaiana, których aktorki mają odpowiednie narodowości (chińsko-amerykańską, indiańską i polinezyjską). Wyjątkiem jest też Aurora, która mówi z akcentem brytyjskim, lecz została zagrana przez Amerykankę.

 • Pocahontas to pierwsza Księżniczka Disneya, której serce zabiło mocnej do dwóch mężczyzn – Johna Smitha i Johna Rolfe. Jest też jedyną Księżniczką, która nie związała się na stałe ze swoim „oryginalnym” obiektem westchnień. Mimo tego Disney powszechnie wiąże ją z Johnem Smithem.
Disney
 • Mulan i Tiana są jedynymi Księżniczkami, które zabiły głównych antagonistów w swoich filmach. Mulan zasadniczo zabiła więcej ludzi niż jakakolwiek inna postać Disneya.
 • Fa Mulan jest jedyną Księżniczką, której nazwisko znamy. Vaiana miała mieć na nazwisko Waikliki, jednak scenarzysta uznał, że nie będzie potrzebne i usunął je ze szkicu.
Disney
 • Roszpunka jest pierwszą Księżniczką animowaną komputerowo, a nie ręcznie. Jednak tak samo, jak inne komputerowe Księżniczki (Merida i Vaiana), jej przeprojektowania wykonywane są ręcznie (gdy pojawia się z innymi Księżniczkami w merchandisingu lub na zdjęciach).

Disney
 • Duet John Musker i Ron Clements wyreżyserował filmy z: Ariel, Dżasminą, Tianą i Vaianą (oraz Megarą).
 • Kilka Księżniczek zostało animowanych przez tę samą osobę. Marc Davis animował Śnieżkę, Kopciuszka i Aurorę. Glen Keane Ariel, Pocahontas, Roszpunkę. Mark Henn Bellę, Dżasminę, Mulan i Tianę.
Śnieżka, Kopciuszek, Aurora
Ariel, Pocahontas, Roszpunka (Disney)
Bella, Dżasmina, Mulan, Tiana (Disney)

 • 7 Księżniczek jest „rasy” kaukaskiej: Śnieżka i Roszpunka (Niemki); Kopciuszek, Aurora i Bella (Francuzki); Ariel (Dunka*); Merida (Szkotka). Pięć nie-białych Księżniczek to Dżasmina (Arabka), Pocahontas (Indianka), Mulan (Chinka), Tiana (Afroamerykanka), Vaiana (Polinezyjka). Co ciekawe, Tiana jest jedyną Księżniczką, której pochodzenie etniczne w stosunku do oryginalnej historii zostało zmienione – w baśni księżniczka była Niemką. Ciekawostka: w nadchodzącym remake’u live-action Ariel zagra Afroamerykanka.

*Często przyjmuje się, że Ariel jest Dunką, ponieważ Andersen, który napisał Małą syrenę, był Duńczykiem; równie często można spotkać się z opinią, że akcja filmu rozgrywa się gdzieś pod wodami Morza Śródziemnego i w jego okolicy.

Jest Esmeralda i Nani, a nie ma Vaiany, ale i tak rysunek jest super! (autor: dmolech.tumblr.com)

 • Jedną z niepisanych zasad franczyzy jest to, że żadna z Księżniczek nie nawiązuje z innymi kontaktu wzrokowego w jakimkolwiek oficjalnym merchandisingu, aby zachować ich „mitologie” oddzielnymi. Princess Line zostało tak pomyślane, aby żadna z Księżniczek nie była świadoma istnienia innych członkiń.

– Roy E. Disney był przeciwny stworzeniu Disney Princess; jak powiedział: „Kopciuszek i Śnieżka nigdy nie mogą zostać zauważone razem, ponieważ ich historie dzieją się w różnych czasach i miejscach”.

– Wbrew strategii marketingowej franczyzy, Księżniczki wraz z Wandelopą, Anną i Elsą weszły w interakcję pierwszy raz w filmie Ralph Demolka w Internecie (2018). Kwestia tego, czy zasada została złamana, jest dyskusyjna, ponieważ w filmie występują cyfrowe kopie Księżniczek, zatem technicznie nie są to prawdziwe Księżniczki z ich własnych, oryginalnych światów.

– Powodem włączenia do obsady Ralpha Anny i Elsy było to, że twórcy uznali je za księżniczki mające najsilniejszy związek z franczyzą oraz to, że Annę i Elsę łączy z Wandelopą pochodzenie z Walt Disney Animation (w 2007 roku John Lasseter zmienił nazwę Walt Disney Feature Animation na Walt Disney Animation Studios).

Księżniczki Disneya, Anna i Elsa oraz Wandelopa w filmie Ralph Demolka w internecie (Disney)

Wiek Księżniczek

Śnieżka – 14
Dżasmina – 15
Aurora – 16
Ariel – 16
Mulan – 16
Merida – 16
Vaiana – 16
Pocahontas – 18
Roszpunka – 18
Kopciuszek – 19
Tiana – 19
Bella – 20*

*Nie słuchajcie internetu; sam Mark Henn potwierdził, że Bella ma 20-parę lat.

Zobacz: Księżniczki Disneya jako noworodki i małe dziewczynki

Symbole

Każda Księżniczka ma rozpoznawalny dla siebie przedmiot(y):

Śnieżka – czerwone jabłko
Kopciuszek – szklany pantofelek, dynia
Aurora – złota tiara, wrzeciono, kołowrotek, różowa róża, koszyk
Ariel – wihajster (widelec), muszla, trójząb
Bella – książka, czerwona róża, lustro
Dżasmina – magiczna lampa, latający dywan
Pocahontas – naszyjnik jej matki, pióro, kompas
Mulan – kwiat brzoskwini, papierowa parasolka, wachlarz, miecz
Tiana – kwiat lilii wodnej, garnek na gumbo, żaba
Roszpunka – insygnia słoneczne, lampion, szczotka do włosów, złoty kwiat
Merida – łuk/strzała, ogniki, wisiorek z niedźwiedziem
Vaiana – serce Te Fiti, muszla, naszyjnik, wiosło

Symbole by lunalalonde

Pragnienia

Z wyjątkiem Meridy, każda Księżniczka ma swoją piosenkę typu „I Want”, w której śpiewa o swoich pragnieniach:

Śnieżka – I’m Wishing
Kopciuszek – A Dream is a Wish Your Heart Makes
Aurora – I Wonder
Ariel – Part of Your World
Bella – Bella
Dżasmina – A Whole New World
Pocahontas – Just Around the Riverbend
Mulan – Reflection
Tiana – Almost There
Roszpunka – When Will My Life Begin?
Vaiana – How Far I’ll Go

Więcej o tym, że wszystkie piosenki Disneya można podzielić na 18 kategorii, przeczytacie tutaj.

Która Księżniczka Disneya jest Waszą ulubioną? A może nie ma jej na oficjalnej liście? Dajcie też znać, która z nieoficjalnych księżniczek powinna według Was dołączyć do Princess Line!

Wiele bohaterek występuje okazjonalnie w różnych produktach Princess Line (Disney)

Sprawdź którą KSIĘŻNICZKĄ DISNEYA jesteś według ZNAKU ZODIAKU!

4 comments

 1. Czyli jednak po przej?ciu FOXa Klinger nie b?dzie Disney Princess? Wa?nym gad?etem Roszpunki jest Patelnia. Wiem, bo jak si? Córka przebierala na bal to patelnia by?a obowi?zkowo.

 2. Nie rozumiem. Dlaczego ksi??niczka musi te? pochodzi? z filmu Pixara? Je?li tak ma by?, to moim zdaniem powinna te? pochodzi? z filmu na ?ywo, Marvela i Lucasfilmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial