Newsy Wiedza tajemna

Nieznana historia twórcy „Anastazji”, „Wszystkie psy idą do nieba” w nowym podcaście

Odejście z Disneya w 1979 roku Dona Blutha i jego podobnie myślących kolegów to wszystkim znana część historii hollywoodzkiej animacji. Jednak mniej zostało powiedziane o kolejnym rozdziale kariery Blutha, który nastąpił niebawem: latach w Irlandii, gdzie nakręcił takie filmy jak Amerykańska opowieść, Pradawny ląd, Wszystkie psy idą do nieba i Calineczka.

Historia ta została opowiedziana w nowym odcinku podcastu Meet Your Maker, który aktualnie skupia się na historii irlandzkiej animacji. Liam Geraghty nagrał wywiady nie tylko z Bluthem i innymi uciekinierami z Disneya, Garym Goldmanem i Johnem Pomeroyem, ale również z wieloma irlandzkimi animatorami i reżyserami, którzy w latach 80. dołączyli do dublińskiego Sullivan Bluth Studios. Podcastu możecie posłuchać tutaj.

Podcast odsłania przed nami tło dla ruchów Blutha, zauważając, że irlandzki rząd przyciągnął studio największą dotacją, jaką kiedykolwiek zaoferował firmie nieprodukcyjnej. Dowiadujemy się również, że pieniądze publiczne były nieporównywalnie mniejsze niż te od prywatnych inwestorów, co doprowadziło do braku kapitału własnego, który spowodował upadek studia.

Amerykańscy rozmówcy wspominają masową emigrację artystów i techników – w sumie 87 osób – z Kalifornii do Dublina, gdzie, ku swojemu przerażeniu, odkryli, że dużo padało. Tam zajęli się szkoleniem lokalnych artystów w zakresie klasycznej animacji, a ci byli zachwyceni nowymi możliwościami kariery.

Irlandzcy rozmówcy mówią o kulturze miejsca pracy, skrupulatności swoich amerykańskich nauczycieli i „buńczucznym” zachowaniu samego Blutha. Mówią też o powrotnym exodusie, który nastąpił, gdy studio upadło, a Bluth i Goldman założyli Fox Animation Studios w Phoenix w Arizonie (Anastazja), co skłoniło wielu kolegów z Dublina do przeprowadzki. I tak Irlandczycy znaleźli się w krainie wiecznego słońca i klimatyzacji, gdzie, jak wyznaje jeden z artystów, spędzili dużo czasu na upijaniu się i tęsknieniu za deszczem.

Perspektywa pracowników czyni podcast niezwykle cennym źródłem informacji. W odcinku dowiemy się m.in. jakie znaczenie ma Sullivan Bluth dla Irlandii i vice versa, i że exodus do Irlandii dał wgląd w tematy imigracji i tolerancji poruszane w filmach Blutha. Z kolei Gerry Shirren mówi, że studio położyło podwaliny pod dynamicznie rozwijający się przemysł animacyjny w Irlandii. Producent jest tego idealnym przykładem: zaczynał jako kierownik produkcji w Sullivan Bluth, obecnie jest dyrektorem zarządzającym w Cartoon Saloon (Sekret Księgi z Kells, Sekrety morza, Żywiciel).

W pierwszym odcinku serii poruszany jest m.in. temat powiązań Walta Disneya z Irlandią.

Więcej o największym rywalu Disneya lat 80., Donie Bluthie, przeczytacie tutaj.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: