Wiedza tajemna

Batman, Superman, Wonder Woman. 15 najlepszych animacji DC/Warner Bros.

Filmy, które warto zobaczyć.

Od ogromu filmów z bohaterami DC Comics można dostać zawrotu głowy. Żebyście nie musieli spędzać godzin na zastanawianiu się i analizowaniu, co warto włączyć, a co raczej niekoniecznie, przygotowałyśmy listę, która rozprawi się z tym problemem. Z kilkudziesięciu pozycji wybrałyśmy 15 animowanych tytułów, których obejrzenia nie pożałujecie. Żeby nie być gołosłownymi, przy każdy tytule znajdziecie rankingi Rotten Tomatoes.

#1 Batman: Maska Batmana (1993)

Tomatometer: 84%, Audience Score: 88%

Klasyk, pierwszy film DC/Warner, a zarazem jeden z najlepszych filmów najlepszy film z człowiekiem-nietoperzem. W Gotham jeden po drugim zaczynają ginąć najbardziej wpływowi gangsterzy. Policja o morderstwa podejrzewa Batmana, który nie dość, że musi rozwiązać zagadkę, powstrzymać falę zabójstw, uciekać przed stróżami prawa, to jeszcze rozprawić się z duchami przeszłości. W mieście bowiem pojawia się Andrea Beaumont, dawna miłość Bruce’a Wayne’a.

Ach, i nie zabraknie Jokera!

#2 Batman: Powrót Jokera (2000)

Tomatometer: 91%, Audience Score: 86%

Do Gotham powraca niezniszczalny Joker. Nowy Batman, Terry McGinnis, odkrywa, że jego starzejący się mentor, Bruce Wayne, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. By go ratować, chłopak staje do ciężkiej walki. 

#3 Wonder Woman (2009)

Tomatometer: 82%, Audience Score: 78%

Kiedy bogowi wojny, Aresowi, wskutek spisku udaje się uciec z więzienia, amazońska księżniczka Diana wyrusza na swą pierwszą misję. Czy Wonder Woman uda się schwytać uciekiniera, zanim rozpęta on najbardziej krwawą wojnę w dziejach ludzkości i stanie się najpotężniejszym bogiem Olimpu?

#4 Batman w cieniu Czerwonego Kaptura (2010)

Audience Score: 92%

W Gotham pojawia się Czerwony Kaptur, który wprawdzie jest tak skuteczny we wprowadzaniu swych porządków, jak Batman, jednak ma zupełnie odmienny kodeks etyczny. Zabójstwo jest dla niego jednym z dopuszczalnych środków. Kiedy na arenę wchodzi Joker, równowaga między Kapturem a Batmanem zostaje zaburzona.

#5 Batman: Rok Pierwszy (2011)

Tomatometer: 88%, Audience Score: 79%

Jak tytuł podpowiada, w tym filmie będziemy śledzić poczynania Batmana w pierwszym roku jego działaności. Świetny klimat mrocznego Gotham.

#6 Niezwyciężony Superman (2011)

Audience Score: 62%

Jeśli zapomnieliście, dlaczego Superman jest największym superbohaterem w dziejach świata, to ten film szybciutko Wam to przypomni.
Misja ratunkowa badaczy słońca nie skończyła się tak, jak Superman się spodziewał. Komórki jego ciała zostały napromieniowane śmiertelną dawką i nie ma złudzeń, że niedługo umrze. Bohater postanawia nikomu nie mówić o swoim stanie, a ostatnie chwile spędza z ukochaną Lois. Gdy podsumowuje swoje życie, poznajemy jego „wszechświat”, który pełen jest niesamowitych pomysłów sci-fi, wzniosłych ideałów i dobra.

#7 i #8 Batman DCU: Mroczny rycerz – Powrót, część 1 (2012) i 2 (2013)

1: Tomatometer: 100%, Audience Score: 93%

2: Audience Score: 94%

Po latach nieobecności Batman powraca do Gotham, by zmierzyć się z nową generacją przestępców. Nie podoba się to władzom miasta, które chcą doprowadzić do jego aresztowania.

To jest bardzo dobre.

#9 Liga Sprawiedliwych: Zagłada (2012)

Audience Score: 87%

Czyli Liga Sprawiedliwych ma przekichane po tym, jak pewien złoczyńca wykrada z komputera Batmana tajne dane na temat ich słabych punktów oraz plan awaryjny dotyczący ich pokonania na wypadek, gdyby im odbiło i przeszli na stronę zła. Batmanowi też się dostają bęcki.

#10 Liga Sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum (2013)

Tomatometer: 100%, Audience Score: 93%

Flash tak szybko zasuwał, że dobiegł do dosyć mrocznej alternatywnej rzeczywistości. Jak się sprawy mają w innej czasoprzestrzeni? Aquaman ze swoimi ziomkami zatopił Europę, Wonder Woman z koleżankami Amazonkami podbiła Wielką Brytanię, Superman nie istnieje, a Bruce Wayne nie żyje: jego ojciec postanowił zastąpić syna i przywdział pelerynę, a matka w swej rozpaczy stała się Jokerem.
Nie chcemy więcej zdradzać. Poza tym chyba nie musimy dalej Was zachęcać do włączenia Zaburzonego kontinuum!

#11 Batman: Atak na Arkham (2014)

Tomatometer: 75%, Audience Score: 85%

Film właściwie skupia się bardziej na Legionie Samobójców (Suicide Squad) niż na samym Batmanie, jednak jest o wiele lepszy niż live-action sprzed kilku lat.

Po przegraniu z Riddlerem Batman musi zrobić wszystko, by odzyskać z Arkham bardzo ważną, absolutnie sekretną i niesamowicie niebezpieczną rzecz. Pomocna dłoń wyłania się z zupełnie niespodziewanej strony.

#12 Batman: Zabójczy żart (2016)

Tomatometer: 40%, Audience Score: 46%

Ok, powyższe wyniki nie są imponujące i nie zachęcają do kliknięcia play, ale uwierzcie nam – warto!

Batman będzie musiał zmierzyć się z okrutnie złowieszczym geniuszem zbrodni, aby uratować Gordona i jego rodzinę. Musicie zobaczyć tego Jokera!

#13 Młodzi Tytani: Zdradziecki pakt (2017)

Tomatometer: 83%, Audience Score: 73%

Adaptacja klasycznego komiksu Marva Wolfmana i George’a Perzeza z 1983 roku przedstawia nam losy tytułowych Tytanów, którzy zostają zdradzeni przez jednego ze swoich kompanów, który wydał ich złowieszczemu Deathstroke’owi.

#14 Batman: Gotham by Gaslight (2018)

Tomatometer: 73%, Audience Score: 65%

Batman walczący z Kubą Rozpruwaczem? Jesteśmy absolutnie na tak! Adaptacja pierwszej powieści graficznej Elseworlds, czyli Gotham by Gaslight (1989) autorstwa Briana Audustyna i Mike’a Mignoli (Hellboy), przedstawia Batmana w XIX wiecznym Gotham, po którym grasuje brutalny morderca prostytutek. Gotycka atmosfera i ciekawe reinterpretacje Alfreda, Catwoman czy Poison Ivy gwarantują świetny i wyjątkowo klimatyczny seans.

#15 Batman: Hush (2019)

Tomatometer: 88%, Audience Score: 70%

Batman musi odkryć tożsamość geniusza zła, który wykorzystuje przeciwników bohatera w swojej mrocznej grze.

Najnowszą produkcją jest powstałe w 2020 roku Justice League Dark: Apokolips War będące finałem aktualnego uniwersum DC, które zapoczątkowała Liga Sprawiedliwych: Zaburzone kontinuum.

Dajcie znać, co byście dodali do listy! A może coś według Was powinno z niej wylecieć? Podzielcie się swoją opinią!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial