Newsy Shorty

„The Fabric of You”. Poruszający short, który wygrał nagrodę kwalifikującą do wyścigu po Oscara

Zaglądamy za kulisy.

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy festiwal ShortFest w Palm Springs w 2020 ogłosił zwycięzców, którzy zostali wybrani spośród 332 filmów krótkometrażowych z Oficjalnej Selekcji.

Wśród nagród kwalifikacyjnych do Oscarów oferowanych przez ShortFest – które dają zwycięzcom możliwość przesłania swojego shorta do Akademii Sztuki i Nauki Filmowej – jest Best Animated Short.

Nagrodą za najlepszy animowany film krótkometrażowy został uhonorowany The Fabric of You (Wielka Brytania) w reżyserii Josephine Lohoar Self. Warto przyjrzeć się temu tytułowi!

W Bronxie lat 50. XX wieku, w erze makkartyzmu, wszyscy chcą wyglądać tak samo. Michael, dwudziestokilkuletnia homoseksualna mysz będąca krawcem, ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Pewnego dnia w sklepie pojawia się Isaac, który oferuje mu eskapizm i miłość, których Michael pragnie.

Oświadczenie jury: „Łącząc mocne elementy tematyczne z dbałością o prosty detal i namacalną, teksturalną estetykę, animatorka poklatkowa Josephine Lohoar Self po mistrzowsku tchnęła życie w tę w pełni zrealizowaną historię o miłości i stracie, która jest zarówno efektowna wizualnie, jak i emocjonalnie dźwięczna.”

The Fabric of You extract from Josephine Lohoar Self on Vimeo.

Scenarzystka i reżyserka Josephine Lohoar Self zainspirowała się uhonorowaną w 1992 roku Nagrodą Pulitzera powieścią graficzną Arta Spiegelmana Maus, którą przeczytała w 2017 roku. Artystka była poruszona przedstawieniem doświadczeń ojca autora z czasów Holokaustu. „W powieści Spiegelman przedstawia Żydów jako myszy i Niemców jako koty w wysoce stylizowanym postmodernistycznym stylu. Uważam, że podejście Spiegelmana jest niezwykle efektywne w przedstawianiu horrorów, na które narażony był jego ojciec. Przedstawienie postaci jako zwierząt zmieniło granice między fikcją a literaturą faktu, fantasy i rzeczywistością.” – skomentowała Self.

The Fabric of You

Scenografia została zainspirowana powieścią graficzną Umowa z Bogiem Willa Eisnera, której akcja kręci się wokół biednej nowojorskiej kamienicy. „Eisner mistrzowsko tworzy nastrojowe rysunki ciasnych kamienic, w których mieszkają bohaterowie. Bazowałam na rysunkach Eisnera, a także na filmie Okno na podwórze Hitchcocka. Chciałem, aby zamknięte środowisko odzwierciedlało stan psychiczny Michaela.”

Pochodząca ze Szkocji scenarzystka i reżyserka, która pracuje zarówno przy projektach live-action, jak i animacji, ukończyła Glasgow School of Art w 2017 roku. Scenariusz swojego filmu krótkometrażowego zaczęła pisać w 2018 i pracowała nad nim cały czas, aż do premiery w czerwcu ubiegłego roku na Edinburgh International Film Festival. Lohoar Self przyznała, że przy projekcie pomogło jej około 40 osób.

Josephine Lohoar Self

Self ma nadzieję, że widzowie będą zaskoczyni tym, co odkryją podczas oglądania The Fabric of You. Jednak nie tak, jak niektórzy rodzice podczas bardzo pamiętnego pokazu filmu – „Brałam udział w pokazie filmu w Hiszpanii, gdzie na widowni było sporo dzieci” – wspomina z uśmiechem. „Moje shorty poruszają dojrzałe tematy, które nie sądzę, aby były spodziewane przez ich rodziców!”

Więcej o filmie i autorce dowiecie się tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial