FAN(ART)

Księżniczki Disneya cierpiące na trapiące ludzi choroby i zaburzenia. Autyzm, narkolepsja, cukrzyca i inne

Wizerunek znanych disnejowskich postaci może być używany w słusznych celach. Pisałyśmy już o oskórowanych dalmatyńczykach i innych filmowych zwierzakach (przekaz-nie nosić futer!) oraz obitych twarzach księżniczek i nie tylko (przekaz-o przemocy domowej trzeba mówić głośno!). Przyszedł czas na ukazanie, z jakimi przewlekłymi chorobami/zaburzeniami boryka się współczesne społeczeństwo.

To nie wszystko, artysta Arien Smith ukazuje także, jak pomocne przy określonych dolegliwościach mogą być czworonogi.

Arien Smith jest, jak sam to określa, rzecznikiem, trenerem, pisarzem i aktywistą na rzecz zdrowia psychicznego, który chce zwiększać świadomość na temat tego, jak psy asystujące mogą wpierać swoich niepełnosprawnych opiekunów. Smith sam jest osobą niepełnosprawną – doświadczył przemocy i żyje z zespołem stresu pourazowego (PTSD), dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości (DID) i zaburzeniami ruchowymi. W czasie, kiedy zbierał pieniądze na swojego psiego pomocnika, zauważył, że właściwie nie istnieją żadne popularne postaci, które reprezentowałyby osoby z widocznymi i niewidocznymi niepełnosprawnościami.

I tak powstała seria zatytułowana Royal Service Dogs przedstawiająca Księżniczki Disneya jako osoby niepełnosprawne, którym w codziennym życiu pomagają psy asystujące. Twórca poruszających ilustracji postrzega swoją sztukę jako „zarówno krytykę braku niepełnosprawnych postaci, jak i propagowanie praw osób niepełnosprawnych.” Artysta ma nadzieję, że Disney stworzy kiedyś bohaterów, którzy będą mogli reprezentować osoby niepełnosprawne, ponieważ uważa, że to właśnie przez ich brak ludzie niepełnosprawni są często wyśmiewani i marginalizowani.

Poprzez serię grafik z Księżniczkami Disneya, Smith chce sprawić, by wielkie spółki medialne poczuły się odpowiedzialne za tworzenie postaci niepełnosprawnych, które prowadzą satysfakcjonujące, złożone i pełne sensu życie. Ważne jest dla niego również, aby przedstawiano dolegliwości, które są mniej znane lub które nadal są stygmatyzowane.

Co uważacie o tym projekcie? Dajcie znać!

#1 Pocahontas/Cukrzyca

Arien Smith

Pocahontas ma cukrzycę. Jej pies pomocniczy jest swego rodzaju medykiem ostrzegawczym, który poprzez dotykanie lub szturchanie informuje Indiankę, czy jej poziom cukru we krwi jest za wysoki lub za niski. Cukrzyca to choroba metaboliczna, której przyczyną jest nieprawidłowe wydzielania lub działanie insuliny-hormonu produkowanego przez trzustkę.

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób.

#2 Aurora/Narkolepsja

Arien Smith

Aurora cierpi na narkolepsję. Pies przewodnik wspiera jej głowę podczas/po epizodu/dzie senności w ciągu dnia. Narkolepsja jest chorobą neuropsychiatryczną, która polega na zasypianiu w ciągu dnia (niekontrolowane napady senności). Kłopoty ze snem mogą pojawiać się również w nocy. Przyczyny choroby nie są do końca znane.

#3 Śnieżka/Alergia

Arien Smith

Królewna Śnieżka ma alergię na niektóre pokarmy. Jej pies przewodnik ostrzega przed alergenem w jedzeniu. Alergia to nic innego jak patologiczna odpowiedź tkanek na określoną substancję, wywołująca reakcję immunologiczną. Alergia to dosłownie „odmienna reakcja” (gr. „allos” – inny w połączeniu z „ergos” – reakcja).

#4 Tiana/Autyzm

Arien Smith

Autyzm jest zaburzeniem neurologicznym. Osoba nim dotknięta unika kontaktu ze światem zewnętrznym. Ma ona również trudności z okazywaniem emocji i dostosowaniem się do norm życia społecznego. Za główną przyczynę powstawania autyzmu uważa się czynnik genetyczny.

#5 Bella/Zaburzenia lękowe

Arien Smith

Zaburzenia lękowe to grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się występowaniem różnych form strachu i (jak sama nazwa wskazuje) lęku. Stany te mogą powodować przyspieszone bicie serca i drżenie. Ich przyczyny są zarówno środowiskowe, jak i genetyczne.

#6 Roszpunka/Złożony zespół stresu pourazowego (C-PTSD)

Arien Smith

Tutaj obrazek przedstawia złożone PTSD i dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. C-PTSD jest rodzajem odpowiedzi na długotrwałą traumę (często z dzieciństwa). Pies przewodnik pomaga Roszpunce wyjść z bardzo silnego stanu dysocjacji, a następnie zapewni jej stymulację dotykową dla komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

#7 Kopciuszek/Fibromialgia

Arien Smith

Kopciuszek żyje z fibromialgią, czyli przypadłością, która może mocno utrudnić życie. Dzielny pies przewodnik pomaga księżniczce zdjąć buty. Fibromialgia to zespół chorobowy, którego cechami charakterystycznymi są ból w układzie ruchu (mięśni i stawów) oraz występowanie punktów tkliwych, tj. takich ze zwiększoną wrażliwością na ucisk. Dolegliwość ta nie jest łatwo diagnozowana, ponieważ jej objawy są niespecyficzne.

I na koniec Kapitan Hak, który cierpi na PTSD:

Arien Smith

W dużym uproszczeniu PTSD różni się od C-PTSD, na które cierpi Roszpunka-tym, że przyjmuje formę nagłych, drastycznych epizodów stresowych (często na skutek traumy po braniu udziału w wojnie). Natomiast C-PTSD to długotrwała trauma wynikająca dla przykładu z przebywania w patologicznym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial