Wiedza tajemna

25 ciekawostek o nowym „Królu Lwie”. Hakuna Matata! Który aktor odrzucił rolę Skazy?

Król Lew (2019) Jona Favreau (Iron Man, Iron Man 2, Księga dżungli) może nie wzrusza tak mocno jak oryginał, ale z pewnością jego seans nie jest czasem straconym.

Przed garścią ciekawostek o rimejku, którego akcja toczy się na osławionej Lwiej Ziemi, najlepiej zrobicie, jeśli dobrze wczujecie się w klimat sawanny. Powinien pomóc ten utwór!

Zaczynamy!

#1 W przeciwieństwie do oryginału, oczy malutkiego Simby są mglistoniebieskie. Jest to zgodne z prawdą, jako że lwie dzieci w pierwszych miesiącach życia mają niebieskie oczy (tak jak kocięta). Ponadto młode rodzą się ślepe i nie mogą otworzyć oczu przez około dziesięć dni.

Niebieski kolor ich tęczówek jest wynikiem opóźnionej produkcji melaniny, ale zmienia się wraz z rozwojem lwiątek. Ich oczy stają się złotobrązowe w wieku trzech miesięcy; znajduje to odzwierciedlenie w projekcie postaci Simby.

Disney
W animacji z 1994 roku Simba od początku jest brązowooki!

#2 Jeremy Irons wyraził zainteresowanie ponownym wcieleniem się w rolę Skazy. Ostatecznie angaż otrzymał Chiwetel Ejiofor (Zniewolony, Dr. Strange). W polskiej wersji językowej w bezwzględnego brata Mufasy wcielił się znakomity Artur Żmijewski.

Wikipedia, Disney

Chiwetel Ejiofor zagrał także w disnejowskiej Czarownicy 2 (2019)!

#3 James Earl Jones (legendarny Darth Vader w sadze Gwiezdnych Wojen) ma 89 lat i jest najstarszym członkiem obsady; miał 63 lata, gdy podłożył głos Mufasie w Królu Lwie (1994). Jon Favreau przyznał w wywiadzie, że przywrócił Jamesa Earla Jonesa do obsady w roli władcy Lwiej Skały z konkretnych powodów.

„Widzę to jako przenoszenie spuścizny. Wystarczy usłyszeć, jak mówi ( Mufasa – przyp. red.), żeby dojść do wniosku, że jego kwestie są naprawdę poruszające i (wręcz) surrealistyczne, a barwa jego głosu uległa zmianie. To się sprawdziło, ponieważ brzmi on jak król, który rządził przez długi czas.”

https://youtube.com/watch?v=M_lbuozEFTg

W polskiej wersji językowej ojca Simby dubbinguje Wiktor Zborowski.

Mufasa, Disney

#4 Donald Glover (Atlanta) dorastał oglądając oryginalny film. Wspomniał, że nagrywając muzykę do rimejku, nie potrzebował nauczyciela do wykonywania piosenek, które przecież znał od dziecka.

#5 Jon Favreau stwierdził, że w całym filmie jest tylko jedno „prawdziwe ujęcie”. Na Instagramie napisał: „Jest 1490 renderowanych ujęć stworzonych przez animatorów i grafików. Dodałem do tego jedno, które faktycznie sfotografowaliśmy w Afryce, aby zobaczyć, czy ktoś to w ogóle zauważy. To pierwszy kadr filmu, który rozpoczyna utwór Krąg życia.”.

#6 Seth Rogen (Supersamiec, Sąsiedzi) powiedział: „Jako aktor […] nie sądzę, że nadaję się do każdej roli. Jest wiele ról, do których się nie nadaję (nawet w filmach, które tworzę), ale wiedziałem, że Pumbę zagram dobrze”. Moim zdaniem nie mylił się!

Seth Rogen, Disney

W polskiej wersji językowej Pumbę dubbinguje Michał Pela, a Timona – Maciej Stuhr.

#7 Podczas słynnej sceny z kłodą, jeśli przyjrzymy się bardzo uważnie, zauważymy, że Timon i Pumba idą nieco wolniej. Zarówno, gdy Simba jest zarówno nastolatkiem, jak i dorosłym.

W rimejku futro Pumby staje się podczas wędrówki nieco bardziej szare (wychwycicie to na filmie). Scena ta obrazuje zatem nie tylko dorastanie Simby, ale również wpływ czasu na jego przyjaciół.

Król Lew (1994)
Król Lew (2019)

#8 Gospodarz talk show Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem (HBO GO), który w filmie wciela się w Zazu, powiedział o charakterze postaci:

„Myślę, że Zazu jest po prostu ptakiem, który lubi strukturę/zasady; po prostu chce, żeby wszystko było tak, jak powinno. Myślę, że są tam brytyjskie echa/inspiracje, ponieważ my (Brytyjczycy – przyp. red.) preferujemy porządek/zachowawczość zamiast emocjonalnej reakcji na cokolwiek.”

Zazu, John Oliver

Aha, w polskiej wersji głosem dumnego ptaka mówi Piotr Polk!

#9 Reżyser inspirował się nie tylko animowanym Królem Lwem, ale także przedstawieniem na Broadwayu o tej nazwie. Swoją drogą absolutnie genialnym!

#10 John Kani, który obdarzył głosem Rafiki, tak podsumowuje postać:

„Rafiki przypomina wyjątkowo mądrego krewnego (dziadka – przyp. red.). Jego mądrość, humor i lojalność wobec dynastii Mufasów są tym, co rozgrzewa nasze serca. On zawsze jest szczęśliwy i taki mądry. Używa żartu, by przemycać lekcje życia i przetrwania.”

John Kani (Czarna Pantera), Rafiki

#11 Benedict Cumberbatch (Sherlock, Dr. Strange) odrzucił rolę Skazy.

#12 Komik Billy Eichner (Billy on the Stree) nie musiał odbywać castingu do roli Timona. Jon Favreau był jego fanem i zasugerował tę myśl agentowi Eichnera, który mu o tym opowiedział.

Aktor przyjął propozycję w mgnieniu oka.

Timon, Disney

#13 Imiona wielu postaci to suahili, w tym Simba (lew), Nala (od słowa „nakula”-jeść), Pumba (głupi), Rafiki (przyjaciel) oraz Sarabi (miraż).

Rafiki, Disney/Fun-fact: W broadwayowskim musicalu Król Lew Rafiki jest samicą! Wykonuje aż trzy piosenki, a w czwartej bierze udział.
Sarabi, Disney/W filmie z 2019 roku postać po raz pierwszy pojawia się na ekranie podczas piosenki Circle of Life. Skaza ewidentnie czuje do niej miętę.

#14 W filmie znajdziemy 86 gatunków zwierząt.

#15 Favreau sporządził listę wszystkich ważnych momentów, które pamiętał z oryginału, i którym chciał pozostać wierny. Wyszło tego sporo!

#16 Nikczemna piosenka Skazy Be Prepared (pol. Przyjdzie czas) pierwotnie miała zostać pominięta w filmie ze względu na jej domniemane nazistowskie motywy, z którymi nie chciał być kojarzony Disney. Z kolei głos Chiwetel Ejiofor’a (Skaza) nie nadawał się do popisów wokalnych.

Wszystko to wywołało to wiele złości ze strony krytyków filmowych i fanów, dopóki studio nie ustąpiło i nie umieściło skróconej wersji piosenki z powrotem w filmie. Całe szczęście!

#17 Billy Eichner (Timon) i Seth Rogen (Pumba) nagrali swoje kwestie razem, podobnie jak Nathan Lane (animowany odpowiednik Timona) i Ernie Sabella (animowany odpowiednik Pumby) zrobili to w oryginalnym filmie z 1994 roku. Dotyczy to również jego kontynuacji Direct-to-Video / DVD i midquela. Ach, jeszcze jedno! Gdy Timon mówi „Be our guest”, powinno kojarzyć się Wam to z Piękną i Bestią z 1991 i 2017 roku.

#18 W wersji niemieckiej głos Nali podkłada Magdalena Turba. Użyczała ona głosu Nali także w niemieckim dubbingu animacji z 1994 roku. W oryginale wybranka Simby przemawia ustami Beyonce! Artystka, która w swoim dorobku ma takie hity jak Crazy in Love czy Formation doskonale pasuje do walecznej lwicy! Na rodzimym podwórku słyszymy w tej roli Zofię Nowakowską znaną m.in. z musicalu Piloci na deskach Teatru Roma oraz ról Giselle i w Zaczarowanej (2007) i Eleny z Eleny z Avaloru (2016-2020).

Disney

Dlaczego Giselle i Elena nie należą do Księżniczek Disneya? Jakie kryteria musi spełniać bohaterka, aby dołączyć do tego prestiżowego grona

#19 Twórcy filmu stwierdzili, że dodanie ludzkiej mimiki do twarzy zwierzęcia będzie wyglądać „dziwnie”, więc starali się przekazać emocje bardziej poprzez język ciała. Udało się?

#20 Akcja filmu rozgrywa się w Tanzanii.

#21 Podobnie jak miało to miejsce przy animowanym Królu Lwie, muzykę skomponował niesamowity Hans Zimmer.

Wcześniej reżyserowi Jonowi Favreau udało się pozyskać Richarda M. Shermana do skomponowania muzyki Księgi dżungli (2016). Sherman zrobił to również przy okazji oryginalnej animacji z 1967 roku.

#22 Hieny Shenzi (mózg klanu), Kamari i Azizi zostały nazwane po słowach suahili oznaczających odpowiednio „dziki/nieokrzesany”, „hazard” i „cenny/skarb”. Kamari i Azizi nosiły imiona Banzai i Ed w Królu Lwie (1994), ale do nowej wersji nadano im te afrykańskie.

Po prawej: Shenzi, Kamari i Azizi. Po lewej: Shenzi, Banzai i Ed

#23 W jednym z wywiadów Chiwetel Ejiofor zauważył, że jego wersja Skazy jest bardziej „opętana psychicznie” i „zbrutalizowana” niż ta grana przez Jeremy’ego Ironsa w Królu Lwie (1994). Oryginalny Skaza jest odzwierciedleniem szekspirowskiego Klaudiusza w Hamlecie. Ma on tendencję do emanowania aurą siły i pewności siebie, jednocześnie mając gwałtowny temperament.

Ejiofor zaznacza, że jego interpretacja Skazy, jako lwiego antagonisty jest znacznie bardziej obsesyjna, sfrustrowana i wściekła.

„Grasz kogoś, kto jest w stanie postawić wszystko do góry nogami w ułamku sekundy, dokonując oburzających aktów przemocy”.

Skaza (1994)
Skaza (2019)

#24 Timon w animowanym Królu Lwie zawsze stał, chodził i biegał na tylnych łapach; Timon w nowym filmie jest bardziej realistyczny, ponieważ jak prawdziwa surykatka – również chodzi na czworaka. Podoba mi się takie podejście do sprawy!

#25 Pomimo wszystkich drobiazgowych szczegółów anatomicznych filmowych zwierząt, nadal brakuje im części intymnych.

PS Obraz nominowany był do tegorocznego Oscara w kategorii najlepsze efekty specjalne, jednak przegrał z 1917 Sama Mendesa.

Mam nadzieję, że udało się Was czymś zaskoczyć! 🙂

Zobacz też: Tajemnice sawanny, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o „Królu Lwie”, ale baliście się zapytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial