Wiedza tajemna

„Alicja po drugiej stronie lustra”. Ostatni film Alana Rickmana. 20 nieznanych faktów

Alicja po drugiej stronie lustra to powstała w 2016 kontynuacja Alicji w krainie czarów (2010). W sequelu powróciła cała plejada największych gwiazd Hollywood: Mia Wasikowska w tytułowej roli, Johnny Depp jako Szalony Kapelusznik, Helena Bonham Carter jako Iracebeth (Czerwona Królowa), Anne Hathaway jako Mirana (Biała Królowa), Sacha Baron Cohen jako Czas czy Alan Rickman, który użyczył swojego cudnego głosu gąsienicy Absolemowi.

20 faktów o Alicji po drugiej stronie lustra

#1 Chociaż Alicja po drugiej stronie lustra jest bezpośrednią kontynuacją Alicji w Krainie Czarów, to tym razem za reżyserskimi sterami stanął nie Tima Burton, lecz James Bobin (Muppety, 2011, Muppety: Poza prawem 2014). Burton jest natomiast producentem filmu.

Disney

#2 Film został wydany w 2016 roku, czyli w 145. rocznicę powstania książki Po drugiej stronie lustra (Through the Looking-Glass, and What Alice Found There,1871).

Ilustracja autorstwa Johna Tenniela (1820-1914) do książki Po drugiej stronie lustra (1871).

#3 Fabuła jest całkowicie oryginalną historią, która po prostu wykorzystuje postaci z dwóch książek Lewisa Carrolla o przygodach Alicji.

#4 Czas (Sacha Baron Cohen/Jarosław Boberek) nie pojawił się w żadnej z powieści Lewisa Carrolla, jednak jest wspomniany w rozdziale siódmym Alicji w Krainie Czarów (1865). Szalony Kapelusznik mówi Alicji, że jest pokłócony z Czasem, odkąd Królowa Kier powiedziała, że Kapelusznik „zabija czas” źle śpiewając piosenkę. Od tamtej pory Czas zatrzymał się na godzinie szóstej, co oznacza, że wiecznie jest pora na herbatę, zatem nie ma czasu na zmywanie.

Alicja, Kapelusznik i Czas, Disney

#5 Strażnicy zamku Czerwonej Królowej to stworzenia wykonane z warzyw kompozytowych, wzorowane na pracach artysty Giuseppe Arcimboldo (1527-1595). Włoski malarz znany jest z tworzenia pomysłowych portretów wykonanych w całości z owoców, warzyw, kwiatów, ryb i książek.

Disney
Projekty autorstwa Michaela Kutsche, projektanta postaci do filmu
Obrazy Giuseppe Arcimboldo, domena publiczna

#6 Rhys Ifans, który gra ojca Szalonego Kapelusznika, jest cztery lata młodszy od Johnny’ego Deppa.

Disney

#7 To dziewiąta współpraca Tima Burtona i Johnny’ego Deppa po filmach Edward Nożycoręki (1990), Ed Wood (1994), Jeździec bez głowy (1999), Charlie i fabryka czekolady (2005), Gnijąca panna młoda (2005), Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007), Alicja w krainie czarów (2010) i Mroczne cienie (2012). To także ich pierwsza współpraca, w której Tim nie jest reżyserem, ale producentem.

Johnny Depp i Tim Burton w 1990 roku, HFPA ARCHIVES

#8 Podczas gdy Alicja i Szalony Kapelusznik próbują przywrócić chronosferę na należne jej miejsce poprzez podróż przez wir czasowy, muzyka zmienia się na chwilę i słyszymy muzykę z Doctor Who (2005).

#9 Chociaż Jabberwocky pojawia się na krótko, nie mówi ani słowa. Możliwe, że jest to spowodowane śmiercią Sir Christophera Lee w 2015 roku, który dubbingował postać w pierwszej części Alicji.

Sean Gallup/Getty Images Europe, Disney

#10 Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Sacha Baron Cohen i Timothy Spall zagrali razem już wcześniej, we wspomnianym filmie Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street.

#11 Jedna z sekund ma głowę WALL-E’ego, tytułowego bohatera filmu od Disney/Pixar z 2008 roku.

Disney

#12 To pierwsza współpraca Heleny Bonham Carter i Tima Burtona odkąd się rozstali.

Helena Bonham Carter i Tim Burton w 2013 roku, zdjęcie: Frazer Harrison/Getty Images)

#13 W filmie nie pojawił się Dodo; prawdopodobnie z szacunku do aktora, który użyczył mu swojego głosu w pierwszej części, Michaela Gougha, który zmarł rok po premierze. Gough znany jest przede wszystkim z roli Alfreda w serii filmów o Batmanie (cztery tytuły, z czego dwa w reżyserii Burtona); zagrał także w burtonowskich Jeźdźcu bez głowy i Gnijącej pannie młodej.

Michael Gough, Ptak Dodo (sztuka koncepcyjna), Filmweb, Disney

#14 Chociaż film nie jest powiązany z grą wideo American McGee’s Alice z roku 2000 (gra sama w sobie jest horrorową „kontynuacją” powieści Alicja w krainie czarów), to można zauważyć kilka uderzających podobieństw. W obu produkcjach Alicja znajduje się w placówce psychiatrycznej (aczkolwiek w zupełnie innych okolicznościach), zamek Czasu podobny jest do poziomu gry Crazed Clockwork, a organiczny wygląd zamku Czerwonej Królowej przypomina poziom Ascension, w którym znajduje się zamek Królowej. Żadne z powyższych estetyk czy wątków fabularnych nie pojawiły się w książkach Carrolla.

W ramach ekstra ciekawostki, w 2001 roku powstał sequel powyższej gry, Alice: Madness Returns. Strach się bać.

#15 Czas (Brytyjczyk Sacha Baron Cohen), postać, której wnętrze składa się z mechanizmu zegarkowego, ma wyraźny niemiecki akcent. Możliwe, że jest to nawiązanie do zegarków szwajcarskich, a w Szwajcarii mówi się między innymi po niemiecku.

#16 Czas daje Iracebeth (Czerwonej Królowej) mechaniczne urządzenie przedstawiające ścięcie głowy. Pierwszą główną rolą Heleny Bonham Carter była królowa Anglii Jane Grey, zwana „dziewięciodniową królową”, którą zagrała w filmie Lady Jane (1986). Głowa Jane Grey została ścięta, ponieważ zaledwie 17-letnia władczyni nie zgodziła się przejść na katolicyzm.

#17 Ostatni film Alana Rickman, który zmarł cztery miesiące przed premierą. Alicja poświęcona jest jego pamięci.

Alan Rickman i Absolem; GettyImages, Disney

Poniżej niedokończona scena z Alicją i Absolemem granym przez Rickmana:

#18 Alicja po drugiej stronie lustra to siódmy i ostatni wspólny film Alana Rickmana i Heleny Bonham Carter. Aktorzy współpracowali przy filmach: Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street, Alicja w Krainie Czarów (2010) oraz czterech filmach z serii Harry Potter: Zakon Feniksa (2007), Książę Półkrwi (2009), Insygnia Śmierci: Część I i II (2010, 2011).

Około 6:20 trwania poniższego nagrania z konferencji
https://youtube.com/watch?v=j_kp8nhUvFM

#19 W serwisie Rotten Tomatoes obraz uzyskał oceny: Tomatometer: 29% (oceny 253 krytyków) i 48% (oceny prawie 38 tysięcy widzów). Dla porównania pierwsza Alicja ma odpowiednio 51% (oceny 275 krytyków) i 55% (głosy ponad 480 tysięcy widzów). Filmy wypadły zatem raczej blado w porównaniu z animowaną Alicją w kranie czarów z 1951 roku, która oceniana jest na 81% (oceny 31 krytyków) i 78% (oceny 575 tysięcy widzów).

Jak już jesteśmy przy ocenach, to Alicja po drugiej stronie lustra została nominowana do Złotych Malin w aż trzech kategoriach:najgorszy aktor drugoplanowy (Johnny Depp), najgorsze ekranowe dopasowanie (Johnny Depp – Szalony Kapelusznik i jego obrzydliwie jaskrawy kostium) oraz najgorszy prequel, remake, „zrzynka” lub sequel. Wszystkie te nagrody powędrowały jednak do filmu Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016).

#20 Stworzenie Alicji po drugiej stronie lustra kosztowało $170 milionów, a zyski z filmu wyniosły niemalże $300 milionów. Pierwsza część zarobiła $1,025 miliarda przy budżecie $200 milionów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial