Wiedza tajemna

Co Diabolina ma wspólnego z Simbą? 25 faktów o „Czarownicy 2”

Powstały w 2019 sequel Czarownicy (2014) to Czarownica 2, ponownie z cudowną Angeliną Jolie w tytułowej roli. Reżyserią obrazu zajął się Joachim Rønning (Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara, 2017), a scenariusz napisali Micah Fitzerman-Blue, Noah Harpster oraz scenarzystka pierwszej części Czarownicy, Linda Woolverton (autorka scenariusza do Pięknej i Bestii, 1991, Alicji w krainie czarów, 2010, Alicji po drugiej stronie lustra, 2016 oraz współscenarzystka Króla Lwa, 1994).

25 faktów o Czarownicy 2:

#1 Film został wydany w 60 rocznicę powstania oryginalnej Śpiącej królewny (1959).

#2 Podtytuł Mistress of Evil został zainspirowany słynnymi słowami Diaboliny, które wypowiada w Śpiącej królewnie.

#3 Harris Dickinson przejął rolę Księcia Filipa, którego w pierwszej części zagrał Brenton Thwaites. Zmiana aktora wynikała z nakładania się zdjęć do Czarownicy 2 i serialu Titans (2018). Tym samym Thwaites przegapił okazję do ponownej współpracy z reżyserem Joachimem Rønningiem – panowie współpracowali wcześniej przy filmie Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara.

Czarownica (Filip-Brenton Thwaites)
Harris Dickinson, Czarownica 2

#4 Zauważyliście, że Diabolina w obu filmach powiedziała to samo zdanie? Chodzi oczywiście o „What an awkward situation”.

Czarownica

#5 W zwiastunie magia Diaboliny jest zielona, co w poprzednim filmie miało miejsce tylko wtedy, gdy wróżka była zła.

Na plakacie-podobnie.

#6 Chiwetel Ejiofor (Conall) użyczył swojego głosu Skazie w nowym Królu Lwie (2019).

#7 Conall mówi Diabolinie „Remember who you are” (pol. „Pamiętaj, kim jesteś”. To samo zdanie powiedział Simbie Mufasa w Królu Lwie (1994) i jego wyżej wspomnianym remake’u.

Disney

#8 Kostium Królowej Ingrith wzorowany jest na Henrietcie Marii Burbon, Eleonorze di Garzia di Toledo i Annie Duńskiej. Według kostiumografki Ellen Mirojnick: „Projekty zamku i kostiumów nie są do końca średniowieczne, bardziej przypominają okres wczesnej nowożytności”, czyli lata 1550 – 1750 roku, a kostiumy oparte są na kreacjach z Anglii, Francji, Niemczech, Szkocji.

Disney, Henrietta Maria Burbon, Eleonora di Garzia di Toledo
Disney

#9 Dęta blaszana fanfara grana bezpośrednio przed ogłoszeniem i zaproszeniem na odbywający się w Kniei ślub Aurory i Filipa to początkowa muzyka z ostatniej części VIII symfonii G-dur czeskiego kompozytora Antonína Dvoráka (1841-1904). Utwór został nieznacznie zmodyfikowany na potrzeby filmu.

#10 Kiedy Aurora idzie do ołtarza, wróżki kłócą się o kolor jej sukni, co raz zmieniając go z niebieskiego na różowy. W Śpiącej królewnie opiekunki Aurory spierały się dokładnie o to samo.

#11 W filmie jest poruszająca scena, w której Hortensja zatyka swoim ciałem wylot śmiercionośnej substancji. Z organów zamiast pyłu wyłaniają się błękitne kwiaty, znamienne dla niebieskiej wróżki. Można odnieść wrażenie, że jest to kolejne nawiązanie do animowanej Śpiącej królewny, gdzie wróżki zamieniają strzały w błękitne kwiaty.

Śpiąca królewna, Disney
Czarownica 2, Disney

#12 Rodzina królewska używałaby złotych lub (mniej ostentacyjnych) srebrnych sztućców, zatem co na stole robiła żelazna zastawa? Raniące Diabolinę sztućce musiała kazać położyć na stole podła Ingrith, która chciała zrobić wróżce krzywdę.

#13 Pewnie zastanawialiście się, jak to zrobili, że Diabolina i podobne jej stworzenia tak wspaniale latają. Odpowiedź poniżej:

#14 To czwarty film aktorski, w którym Michelle Pfeiffer zagrała czarny charakter. Pierwszym z nich była rola Catwoman w Powrocie Batmana z 1992 roku (choć Catwoman jest bardziej antybohaterką niż typowym złoczyńcą), drugim Velma Von Tussle z Lakieru do włosów (2007), a trzecim Lamia w Gwiezdnym pyle (2007). Właściwie Ingrid Magnussen w Białym oleandrze (2002) również wykazuje nieco nikczemne cechy…

Swoją drogą Angelina Jolie była rozważana do roli złowrogiej bogini Eris w filmie Sindbad: Legenda siedmiu mórz (2003), jednak angaż dostała właśnie Pfeiffer!

#15 Zmiana postaci Michelle Pfeiffer w kozę może być ukłonem w stronę wspomnianego Gwiezdnego pyłu, w którym grana przez nią wiedźma zamienia kozy w ludzi.

Michelle Pfeiffer, Gwiezdny pył (Paramount Pictures)

#16 Film trwa 118 minut (1 godzinę i 58 minut), czyli jest o 21 minut dłuższy od części pierwszej. Mimo dosyć długiego seansu w ogóle się nie nudziłyśmy!

#17 Czarownica 2 miała swoją premierę w tym samym roku, co X-Men: Mroczna Phoenix (2019), kolejny film, w którego fabule występuje ciemny feniks.

Disney

#18 Czarownica 2 to zarazem czwarty remake live-action animowanych klasyków Disneya, który powstał w 2019 roku. Pozostałymi są Dumbo, Aladyn i Zakochany kundel.

Disney

#19 Obraz nominowany był do Oscara w kategorii najlepsza charakteryzacja i fryzury, przegrał jednak z filmem Gorący temat (2019) z Nicole Kidman, Margot Robbie i Charlize Theron.

#20 Docenione zostały natomiast kostiumy, które zostały uhonorowane nagrodą Amerykańskiej Gildii Kostiumologów w kategorii najlepsze kostiumy w filmie science-fiction / fantasy dla wspomnianej wyżej Ellen Mirojnick.

Disney

#21 O mały włos, a Amerykańska Gildia Scenografów nagrodziłaby Patricka Tatopoulosa za najlepszą scenografię w filmie fantasy, jednak wyróżnienie zostało przyznane Charlesowi Woodowi za Avengers: Koniec gry (2019).

#22 Film otrzymał od krytyków mieszane recenzje. Pochwalili występy Jolie, Fanning, Ejiofor i Pfeiffer, lecz skrytykowali „zagmatwaną fabułę i zbyt sztuczne wizualizacje”.

#23 Film na Rotten Tomatoes otrzymał następujące wyniki: Tomatometer 40% (oparte na ocenach 251 krytyków), a Audience Score 95% (oparte o przeszło 19 tysięcy głosów widzów). Dla porównania, oceny pierwszej części to odpowiednio 54% (267 krytyków) i 70% (176 tysięcy głosów).

#24 Stworzenie Czarownicy 2 kosztowało $185 milionów, a box office filmu wyniósł $491,7 miliona. Finanse pierwszej części to odpowiednio $180 milionów i $758,5 miliona.

#25 To, czy powstanie trzecia część przygód Diaboliny i Aurory, nie zostało jeszcze potwierdzone. Tymczasem zobaczcie, jak wyglądało kręcenie „dwójki”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial