Newsy

Powstaje animacja o Leonardzie da Vinci od scenarzysty „Ratatuj”!

Animacja poklatkowa The Inventor opowie o życiu włoskiego twórcy, często nazywanego archetypem człowieka renesansu. Fotel reżyserski zajmie Jim Capobianco, autor scenariusza do wspaniałego Pixarowego Ratatuj z 2007 roku. Tytuł ma być połączeniem tradycyjnego rysunku z kukiełkami. Na czym konkretnie skupi się historia?

Oczywiście na życiu wszechstronnie uzdolnionego Włocha. DaVinci określany był mieniem nie tylko malarza, ale i architekta, rzeźbiarza, wynalazcy, inżyniera czy anatoma. Kamera śledzić będzie losy rzeczonego człowieka w momencie, gdy opuszcza Włochy (1516) i udaje się na francuski dwór, gdzie proponuje stworzenie Idealnego Miasta. W główną rolę wcieli się Stephen Fry (Melchett z serialu Czarna żmija, Mycroft z filmu Sherlock Holmes: Gra cieni), natomiast Daisy Ridley (Rey z najnowszych odsłon Gwiezdnych wojen) użyczy swojego głosu księżniczce Małgorzacie. Muzykę skomponuje Alex Mandel (Merida Waleczna), a pieczę nad rysunkami trzymać ma Tomm Moore (Sekrety morza, Sekret księgi z Kells).

The Inventor

„Zawsze pociągała mnie europejska wrażliwość filmowców, takich jak Jacques Tati i Besson. Fascynowało mnie życie i osiągnięcia Da Vinci, więc uważałem, że film powinien być nakręcony w Europie” – powiedział Capobianco. „Leonardo z tego filmu nie jest zwariowanym wynalazcą ani nadludzkim geniuszem, którego widzieliśmy wcześniej w innych projektach. Jest delikatną duszą, która troszczy się o ludzi (…) tęskni za zmianą i, co zadziwiające, uważa siebie za porażkę. Poszukuje sensu życia, martwi się o swoje dziedzictwo i chce, aby świat stał się lepszym miejscem.”

Capobianco za swoją pracę nad Ratatuj został nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszy scenariusz w 2008 roku. Abolwent CalArts w Kaliforni ma na swoim koncie także pomoc w kształtowaniu historii do takich filmów jak Potwory i spółka (2001) czy Gdzie jest Nemo? (2003). Powinniśmy być zatem spokojni o jakość najnowszego dzieła zdolnego Amerykanina.

Premiera planowana jest na wiosnę 2023 roku.

Zobacz też: „Ratatuj”, animacja, która na pewno pobudzi apetyt! 15 tajemnic filmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial