Wiedza tajemna

Co „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe” mają wspólnego z Teslą i Justinem Timberlakiem?

Klopsiki i inne zjawiska pogodowe to powstała w 2009 roku pełnometrażowa animacja od Sony Pictures Animation w reżyserii i według scenariusza Phila Lorda i Christophera Millera.

Film powstał na podstawie bestsellerowej książki dla dzieci o tym samym tytule autorstwa Judi i Rona Barrettów. Fabuła adaptacji nie ma prawie nic wspólnego z powieścią, poza jedzeniem spadającym w nieba i nazwą miasta Chewandswallow (Swallow Falls).

Pełnometrażowy debiut Phila Lorda i Christophera Millera, twórców serialu Clone High (2002-2003). W kolejnych latach panowie wyreżyserowali film Lego: Przygoda (2014) oraz byli współproducentami m.in. nagrodzonej Oscarem animacji Spider-Man Uniwersum (2018).

Od lewej: Phil Lord i Christopher Miller w 2019 roku; zdjęcie: Michael Buckner/Shutterstock

Sam Sparks to imię i nazwisko jednej ze stażystek, która pracowała przy wspomnianym Clone High.

SPA

Pierwotnie rolę Flinta zaproponowano Neilowi Patrickowi Harrisowi (Jak poznałem waszą matkę), ale aktor uznał, że rola Steve’a była o wiele ciekawsza.

Neil Patrick Harris; Wikipedia

Steve jest kotawcem sawannowym, ssakiem należącym do rodziny koczkodanowatych.

SPA

Przed powstaniem Klopsików Bill Hader (Flint), Andy Samberg (Baby Brent) i Will Forte (Joe Towne) występowali w Saturday Night Live (1975).

Justin Timberlake rozważany był do roli 'Baby’ Brenta. Przypomnijmy, że gwiazdor zagrał Króla Artiego w Shreku Trzecim (2007), Misia Boo Boo w hybrydzie animacji i live-action Miś Yogi (2010) i Mruka/Brancha w Trollach (2016) i Trollach 2 (2020).

Joe Towne zawdzięcza swoje imię nieżyjącemu już aktorowi Joemu Ranftowi, który zmarł podczas produkcji pierwszego filmu Sony Picture Animation, Sezon na misia (2006). Ranft użyczył swojego głosu w takich filmach jak Toy Story (1995), Dawno temu w trawie (1998), Potwory i spółka (2001), Gdzie jest Nemo? (2003), Iniemamocni (2004) czy Auta (2006). Był również współscenarzystą wspomnianych Aut oraz filmu Bernard i Bianka w krainie kangurów (1990).

Joe Ranft z postaciami, które zagrał, wallofcelebrities.com

Wyspa, na której znajduje się miasto Swallow Falls (później Chewandswallow), odpowiada rzeczywistemu położeniu geograficznemu Bermudów.

Fryzura Earla Devereaux jest przeciwieństwem uczesania Mr. T, który użyczył mu swojego. Zamiast irokeza w kształcie litery T, Earl ma łysinę w kształcie litery T.

Scena, w której tęcza małych cukierków ląduje w ustach dzieci, jest nawiązaniem do Skittles, których slogan to „Taste The Rainbow” (w Polsce „skubnij tęczy, spróbuj tęczy”).

Skittles

Aby stworzyć dźwięk spadających hamburgerów, twórcy dźwięku uderzali w drewno mokrymi szmatami. Jak uzyskano dźwięk łamanych kości? Selerem naciowym, łamanym, oczywiście.

Adres e-mail Flinta to flockwood@flinternet.com. Kiedy film trafił na ekrany, wejście na stronę Flinternet.com przekierowywało nas na oficjalną stronę internetową filmu. Teraz zostajemy przeniesieni na stronę główną Sony Pictures.

W Izraelu tytuł filmu to It’s Raining Falafel (pol. pada falafelami). W Turcji tytuł brzmi It’s Raining Kofta (pol. pada koftami).

Początkowo reżyserzy chcieli, aby podczas napisów końcowych grał tytułowy utwór Electric Light Orchestra do filmu Xanadu (1980), ale nie mogli dojść do tego, kto ma do niego prawa. Zamiast tego użyto Raining Sunshine Mirandy Cosgrove.

Swoją drogą, animowane sekwencje do Xanadu z Olivią Newton-John (Grease, 1978) w roli głównej, stworzyło studio największego rywala Disneya lat 80., Dona Blutha (Amerykańska opowieść, 1986, Wszystkie psy idą do nieba, 1989, Calineczka, 1994, Anastazja, 1997).

Wygląd zewnętrzny laboratorium Flinta wzorowany był na Wieży Wardenclyffe, zwanej również Wieżą Tesli, która była laboratorium Nikoli Tesli (1856-1943) do eksperymentów z transmisją bezprzewodową.

Zdjęcie Wieży Tesli zrobione w 1904 roku, Marc Seifer Archives/Wikimedia Commons

Tuż przed tym, jak Flint po raz pierwszy testuje swój wynalazek, zdejmuje szkic ze swojej ściany z naukowcami. Widzimy wówczas plakat Philo T. Farnswortha (1906-1971), amerykańskiego wynalazcy i pioniera telewizji.

Philo T. Farnsworth, Wikipedia

Kiedy Flint „wizualizuje” sobie w laboratorium trójwymiarowe obrazy holograficzne, nosi okulary z czerwono-niebieskimi soczewkami. Jest to ukłon w stronę filmów trójwymiarowych powstałych w czasach od lat 50. do końca lat 90. XX, które do uzyskania efektu trójwymiarowości wymagały okularów z czerwonymi i niebieskimi soczewkami. Obecnie filmy 3D (również Klopsiki) wykorzystują inną formę technologii, która wykorzystuje soczewki „spolaryzowane” zamiast kolorowych.

Zgodnie z komentarzem reżysera, Earl miał być nauczycielem gimnastyki i policjantem na pół etatu. Finalnie bohater jest pełnoetatowym policjantem, jednak twórcy postanowili całkowicie nie przekreślać jego sportowej kariery – to właśnie dlatego góra stroju Earla to mundur policyjny, a dół to krótkie spodenki do ćwiczeń.

SPA

Kiedy Flint wyjaśnia, w jaki sposób maszyna może zamienić wodę w dowolny rodzaj żywności, Sam pyta, czy w żelki też. Flint odpowiada, że ​​tak, a potem pyta, czy dziewczyna lubi masło orzechowe. Sam odpowiada, że jest wyjątkowo uczulona na orzeszki ziemne, na co Flint mówi, że on również. W rzeczywistości Bill Hader jest bardzo uczulony na orzeszki ziemne.

W jednej ze scen oczy Flinta patrzącego na Sam wydają się znacznie większe, ponieważ jego źrenice się wyraźnie rozszerzyły. Twórcy w ten sposób dali nam do zrozumienia, że Flint kocha kujonowatą stronę Sam – kiedy patrzymy na kogoś, kogo kochamy*, nasze źrenice mogą się znacznie zwiększyć.

*lub pożądamy; albo widzimy pyszniutką pizzę… albo tygrysa.

Pierwsza rola dubbingowa Willa Forte w filmie z premierą kinową. Później aktor użyczył swojego głosu Chesterowi V w sequelu Klopsików (2013), Abrahamowi Lincolnowi w filmach LEGO Przygoda (2014, 2019) i Kudłatemu w najnowszym Scooby-Doo! (2020). Jego kariera dubbingowa zaczęła się od serialu Clone High, gdzie zagrał Abe’a Lincolna, czyli nastoletniego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Klopsiki to pierwszy pełnometrażowy film animowany z premierą kinową dla Benjamina Bratta. W kolejnych latach zagrał Eduardo / El Macho w Minionki rozrabiają (2013) i złoczyńcę Ernesto de la Cruz w oscarowym Coco (2017). Fani komiksów DC mogli go usłyszeć również w Lidze Sprawiedliwości: Bogowie i potwory (2015), gdzie zagrał Supermana / Hernana Guerrę.

W 2013 roku powstał sequel Klopsiki kontratakują, a w 2017 serial Klopsiki i inne zjawiska pogodowe produkowany dla Cartoon Network.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial