Newsy

Dziewiąty film studia Arcana ma być jego najlepszym! Jaka będzie fabuła?

Kanadyjskie studio Arcana z siedzibą w Burnaby kontynuuje prace nad najbardziej ambitną jak do tej pory produkcją!

Amerykański nastolatek zostaje magicznie przeniesiony w czasie do tajemniczego chińskiego miasta pełnego masek z Sanxingdui, gdzie wpada w wir niesamowitych przygód. Tak w krótkich słowach można opisać fabułę nadchodzącej animacji Heroes of the Golden Mask (reż. Sean Patrick O’Reilly). Inspiracją do rozpoczęcia prac nad filmem było odkrycie wykonanych z brązu starożytnych masek z Sanxingdui w prowincji Syczuan (południowo-zachodnie Chiny) w 1986 roku. Znalezisko było o tyle niezwykłe, ponieważ do tej pory uważano, że poza doliną Żółtej Rzeki w kraju nie było cywilizacji. Tymczasem okazało się, że już w XII wieku p.n.e. na terenie obok Chengdu (stolicy Syczuanu) rozwinęła się zaawansowana kultura. Pokryte złotem maski z brązu czy przedmioty z jadeitu to tylko kilka przykładów jej wyrobów tudzież artefaktów. Warto dodać, że w momencie, gdy owa kultura się rozwijała, w Chinach panowała dynastia Shang – pierwsza potwierdzona historycznie dynastia Państwa Środka.

Heroes of the Golden Mask.
Maska z Sanxingdui, Wikipedia

Nietuzinkowa tematyka animacji to znak rozpoznawczy Arcany.

Założone w 2004 roku przez Seana Patricka O’Reilly’ego, byłego wykładowcę z Vancouver i Uniwersytetu w Kalifornii, Arcana Studio, zanim zajęło się produkcją animacji, zaczynało jako wydawnictwo komiksów (do tej jest największym graczem w Kanadzie w tej branży).

W ciągu kilku lat zgromadziło ponad 300 tytułów przeznaczonych dla czytelników z różnych grup wiekowych i o różnych zainteresowaniach. Zeszyty przełożone zostały na wiele języków w tym też na język polski Wiele z nich dostępnych jest w formie cyfrowej.

W 2012 roku studio uruchomiło dział animacji, otwierając się przy tym na wiele platform przekazu, takich jak film, telewizja i media cyfrowe. Dwa lata później wypuściło swoją pierwszą, osadzoną w klimatach steampunkowych animację The Clockwork Girl (2014), opartą na powieści o tym samym tytule. Choć niewielki budżet produkcji sprawił, że pod kątem technicznym pozostawia ona wiele do życzenia, krytycy docenili jej głębię i przekaz.

Arcana Studio zaliczyło swój pierwszy animacyjny sukces w 2016 roku, wypuszczając Howard Lovecraft and the Frozen Kingdom – pierwszy z trzech filmów serii opartej na życiu i prozie amerykańskiego pisarza grozy Howarda Philipsa Lovecrafta. Do produkcji podłożyły głos gwiazdy kina, takie jak Christopher Plummer (Odlot, Wszystkie pieniądze świata) i Ron Perlman (seria Hellboy, serial Piękna i bestia z lat 80.). W tym samym roku animacja została zaprezentowana na Hot Springs International Horror Film Festival, gdzie zajęła pierwsze miejsce w kategorii Sci-Fi. Super, że w końcu ktoś wziął na tapet postać twórcy Cthulhu.

Mimo trwającej pandemii Covid-19, Arcana Studio przędzie – i to jak widać całkiem nieźle. Według O’Reilly’ego nie tylko talent członków zespołu, ale przede wszystkim ich duch współpracy sprawia, że studio nie podzieliło losu wielu kolegów z branży. “Nasz zespół radzi sobie świetnie, dostosowując strategię i organizację pracy do tych bezprecedensowych czasów” – twierdzi producent. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać z wypiekami na twarzy na nadchodzącą produkcję Arcana – zwłaszcza że ponownie usłyszymy w niej niepowtarzalne głosy Plummera i Perlmana. Za scenariusz najnowszego filmu odpowiadają Jim Kammerud (Tarzan 2: Początek legendy) i Brian Smith (101 dalmatyńczyków II: Londyńska przygoda).

„Wierzę, że będzie to najlepszy film, jaki Arcana kiedykolwiek wyprodukowała. Uwielbiam obsadę i nie mogę się doczekać ponownej współpracy z Christopherem Plummerem. Jestem też bardzo podekscytowany, mogąc pochwalić się talentami naszego niesamowitego nowego zespołu animatorów i ekipy. Mimo że tworzymy ten projekt podczas COVID-u, 65 osób nad nim pracuje na pełnym etacie (w domu).” – mówi reżyser.

Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial