Wiedza tajemna

30 podwodnych ciekawostek o przeuroczym „Gdzie jest Dory?” od Pixar

Gdzie jest Dory? (2016) w reżyserii Andrew Stantona to jeden z najbardziej udanych sequeli Pixara. Zapominalska rybka wzbudziła sympatię widzów na całym świecie!

Jakie sekrety skrywa jej podwodny świat? Przekonajcie się sami!

#1 Hank (Ed O’Neill) ma tylko siedem macek, ponieważ animatorzy zdali sobie sprawę, że osiem się nie zmieści. Historia postaci została zatem tak przepisana, aby uwzględnić brakującą kończynę. Z podobnych powodów w klasycznym filmie science-fiction To przyszło z głębin morza z 1955 roku geniusz efektów specjalnych, Ray Harryhausen, stworzył gigantyczną ośmiornicę jednak z zaledwie sześcioma ramionami.

Hank, Pixar

#2 Hayden Rolence zastępuje Alexandra Goulda w roli Nemo, ponieważ ten ostatni zwyczajnie podrósł od czasu premiery pierwszej części serii (2003); tym samym zmienił się jego głos. Gould ma jednak epizod w filmie jako PasażerCarl.

Rolence, Nemo (Pixar), Gould

Identyczna rzecz miała miejsce w polskim dubbingu, w którym Kajetana Lewandowskiego (Jurek Włodeczko z Niani) zastąpił Karol Kwiatkowski (Tito i obcy, Szkoła życia). Ten pierwszy podkłada głos w dwójce (podobnie jak jego amerykański odpowiednik) ww. Carlowi.

#3 Scenografia filmu została zmieniona ze środka parku wodnego na Instytut Biologii Morskiej po projekcji kontrowersyjnego dokumentu Czarna ryba (2013), którą zaserwowano ekipie Pixara.

Dla zainteresowanych tytułem mam dobrą informację – jest on dostępny na YouTube z możliwością kupna lub wypożyczenia. Poniżej trailer:

#4 Ciężarówka Pizza Planet (klasyczny easter-egg studia) jest obecna w filmie. Wyłapaliście ją?

#5 Premiera filmu została ogłoszona w popularnym talk-show Ellen DeGeneres, która podkłada swój głos pod zapominalską tytułową rybkę.

#6 Postacie z innych filmów Pixar zaliczają swoje camoes jako goście Instytutu Morskiego. Należą do nich dzieci w przedszkolu z Toy Story 3 (2010), niektórzy dorośli i młodzież z W głowie się nie mieści (2015) oraz pacjenci dentysty w poczekalni z Gdzie jest Nemo?.

Riley z W głowie się nie mieści, Pixar

#7 Hank jest ośmiornicą, dlatego może przetrwać przez chwilę na wodzie, tryska atramentem, gdy się boi, a także może zmieniać kolor. Zachowanie Hanka jest bardzo podobne do zachowania prawdziwych zwierząt morskich z ośmioma ramionami. Otóż niezwykle ciężko utrzymać je w niewoli, ponieważ są inteligentne. Często opuszczają swoje akwaria i wędrują po lądzie. Umiejętność kamuflażu Hanka polega nie tylko na tym, że zmienia on kolor, ale także kształt. Technika ta stosowana jest przez ośmiornice do ucieczki przed drapieżnikami lub naśladowania bardziej niebezpiecznych zwierząt, rzecz jasna w celach obronnych.

#8 W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in. Joana Trzepiecińska (dorosła Dory), Rafał Sisicki (Merlin), Andrzej Grabowski (Hank), Anna Cieślak (Nadzieja), Karol Kwiatkowski (Nemo), Ewa Błaszczyk (Jenny), Marek Barbasiewicz (Charlie) oraz Rafał Cieszyński (Bailey).

Pojawia się także Krystyna Czubówna (a raczej jej głos) w roli samej siebie!

#9 Akcja filmu rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach Gdzie jest Nemo? (2003), pomimo 13 lat przerwy między premierami tytułów.

#10 Struktura opowiadania historii Dory poprzez retrospekcje była pomysłem pierwotnie opracowanym dla pierwszej części filmu. Andrew Stanton planował ujawnić utratę rodziny Marlina (Albert Brooks) poprzez kolejne wspomnienia, które zostają wywołane przez wydarzenia, których rybka doświadcza w teraźniejszości.

Pomysł nie udał się w realizacji, ponieważ Marlin początkowo był trudny do polubienia. Zamiast tego narracja została przesunięta, aby pokazać tragedię taty Nemo na samym początku.

Marlin/Pixar

#11 Film ten to ostatni z trzech filmów Disneya Idrisa Elby z 2016 roku, po Zwierzogrodzie (2016) i Księdze dżungli (2016), w których podkłada on głos pod postać zwierzęcą. Przypomnijmy sobie jego poprzednie wcielenia.

Zwierzogród
Księga dżungli
W Gdzie jest Dory? Elba wcielił się w jegomościa o czarnym umarszczeniu.

#12 Małż z jednej z zabawniejszych scen przemawia głosem reżysera! Dubbingował on również żółwia morskiego Crusha w tym samym filmie. W polskiej wersji językowej w tę nietypową rolę wciela się reżyser rodzimego dubbingu – niezrównany Wojciech Paszkowski.

#13 To drugi film Pixara bez głównego antagonisty, nie licząc drobnych przeciwników bohaterów, takich jak Giant Squid (pol. Wielka kałamarnica). Pierwszym takim tytułem był W głowie się nie mieści (2015). Pamiętacie ją?

Pixar

#14 Większość zwierząt jest upośledzona lub niepełnosprawna: Hank ma brakującą mackę. Dory cierpi na zaniki pamięci krótkotrwałej, a rekin wielorybi mierzy się z krótkowzrocznością, Becky the Loon jest odrobinę opóźniona umysłowo, natomiast Bailey ma z kolei problemy z echolokacją. Aha, no i Nemo wciąż musi żyć z małą płetwą.

Uważa się, że jest to pierwszy film Disneya / Pixara z tyloma nie do końca sprawnymi (fizycznie lub umysłowo) postaciami.

Nemo, Gdzie jest Nemo?

#15 W przeciwieństwie do Gdzie jest Nemo? (2003), Dory jest nazywana po gatunku – Blue Regal Tang/Palette Sergeonfish (Pokolec królewski/Cyrulik). Ponadto nie przekręca już imienia Nemo, w związku z czym Marlin nie musi jej poprawiać.

#16 Garbie z Garbie jedzie do Rio (1980) jest zauważalny filmie, w momencie gdy Dory po raz pierwszy szuka swojej rodziny i ponownie podczas napisów. Przy pracy Garbie jedzie do Rio prawdziwy Volkswagen został zrzucony do oceanu i nigdy nie został z niego wyciągnięty.

Garbie jedzie do Rio

#17 Lwy morskie Ster i Fluke mają na ogonach „A1” i „13”. „A113” pojawia się w prawie wszystkich filmach Pixar, jako odniesienie do pokoju Cal Arts, w którym spotykało się wielu animatorów z Pixar Studios i nie tylko (wśród nich John Lasseter, Tim Burton i Brad Bird).

Kadr z Gdzie jest Dory?
Na tablicy rejestracyjnej wozu też jest słynny numer!

#18 To trzecia kontynuacja Pixara, w której drugoplanowa bohaterka poprzedniego filmu zostaje główną postacią (Marlin był wiodącą postacią Gdzie jest Nemo?, ale w sequelu to Dory jest protagonistką). Pozostałe dwa tytuły to Uniwersytet Potworny (2013, gdzie Mike gra pierwsze skrzypce zamiast Sulleya/choć tutaj należy zaznaczyć, że jest to prequel, a nie właściwa kontynuacja) oraz Auta 2 (2011, w których Złomek przejmuje rolę Zderzaka McQueena z Aut (2006)). Na każdego przychodzi czas!

#19 Pierwsza kontynuacja Pixar, w której człowiek-legenda studia, John Ratzenberger, odgrywa inną rolę niż poprzednia. W Gdzie jest Nemo? wciela się w Moonfish, która pomaga Marlinowi i Dory dostać się do Sydney, zaś w Gdzie jest Dory? mówi głosem kraba Billa, którego Dory i Hank spotykają w Morskim Instytucie.

Moonfish, Gdzie jest Nemo?
Krab Bill (po lewej), Gdzie jest Dory?

#20 Wspominana już gigantyczna kałamarnica w filmie jest bioluminescencyjna. W rzeczywistości nie wiadomo, czy przedstawiciele tego gatunku są w stanie świecić, ponieważ nie mają fotoforów (organów wytwarzających światło, które ma wiele stworzeń do tego zdolnych). Mają one jednak możliwość zmiany koloru za pomocą chromatoforów, tak jak wszystkie inne kalmary i ośmiornice.

Ponadto dziesięciornica z Gdzie jest Dory? jest czarno-niebieska, przez co wydaje się bardziej obca i groźna. Gigantyczne kałamarnice, choć mogą zmieniać kolor, są w rzeczywistości ceglastoczerwone (kolor czerwony pomaga ukryć je w ciemnej wodzie), ale mogą nabrać białej barwy. Świecą także na jasny złoty lub srebrny kolor. Ciekawe stworzenia.

Pixar

#21 Piosenka Unforgettable to klasyk jazzowy rozsławiony przez zmarłego Nathaniela 'King’ Cole’a i jego pośmiertny duet z córką, Natalie Cole. W filmie Gdzie jest Dory? jest ona wykonana przez znaną wokalistkę o pseudonimie Sia. Jak oceniacie jej interpretację klasyka?

#22 Wszystkie trzy filmy Pixar w reżyserii Andrew Stantona – Gdzie jest Nemo? (2003), WALL · E (2008) i Gdzie jest Dory? (2016) – mają partytury skomponowane przez Thomasa Newmana.

Bonusowy utwór

#23 Piąty film animowany, który zarobił miliard dolarów na całym świecie, po następujących tytułach: Toy Story 3 (2010), Kraina lodu (2013), Minionki (2015) i Zwierzogród (2016). Z tego zostawienia najbardziej dochodowa pozostaje Kraina lodu, którą jednak przebił jej sequel z 2019.

Zobacz też: Najbardziej dochodowe animacje ostatniego dziesięciolecia. 15 filmów, które rozbiły bank

#24 W jednej ze scen Marlin i Nemo znajdują się w wiadrze. To nawiązanie do filmu Ponyo (2008) Hayao Miyazakiego od Ghibli.

#25 Hank grany przez Eda O’Neilla na początku jest gderliwy, mizantropijny i pragnie mieszkać samotnie z dala od rodziny i przyjaciół. O’Neill nie pierwszy raz występuje w roli zrzędliwej postaci, która unika kontaktu z bliskimi. Jednym z jego najbardziej znanych wcieleń jest nieszczęsny sprzedawca obuwia, Al Bundy w Świecie według Bundych (1987).

Al Bundy (O’Neill), Hank (Pixar)

#26 Trzeci film Pixara, który stał się franczyzą po Toy Story (1995) i Autach (2006) (nie licząc Potworów i spółki (2001), które jak ww. miały tylko prequel).

#27 Kiedy Dory znajduje wystawę na otwartym oceanie, Hank prosi o jej identyfikator. W tle widać kalendarz z napisem WALL · E (2008). To nie przypadek. Wyciskającą łzy historię z robotem w roli głównej również wyreżyserował Stanton.

Przyjrzyjcie się napisowi na kalendarzu!

#28 Jeden z kierowców ciężarówki jadącej do Cleveland ma plaster z wizerunkiem Zygzaka McQueena z serii Auta. To zwiastun kolejnego filmu Pixara, Auta 3 (2017). Na kierownicy możemy z kolei wypatrzyć słynną pixarową piłeczkę (a raczej jej wzór) z Luxo Jr.

Gdzie jest Dory?
Pixar

#29 Krab Bill to jedna z najmniej rozpoznawalnych ról Johna Ratzenbergera obok Mustafy z Ratatuj (2007), Gordona z Meridy Walecznej (2012) i Earla the Raptora z Dobrego Dinozaura (2015). W przeciwieństwie do tej trójki, Bill nie mówi z akcentem, ale za to wysokim głosem.

Mustafa (Ratatuj) i Strażnik Gordon (Merida Waleczna)

#30 W filmie powraca nauczyciel Nemo – Mr. Ray (Bob Peterson)!

Pixar

PS Film był nominowany do nagrody BAFTA w swojej kategorii, jednak przegrał z Kubo i dwie struny (2016). I jak, wiedzieliście to wszystko? 🙂

Zobacz też: „Gdzie jest Nemo?”, czyli 25 sekretów oceanicznych głębin i konfliktu Disneya z Pixarem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial