Wiedza tajemna

„Auta 2”. Kopalnia śmiechu i easter-eggów. Jakimi wozami inspirowali się twórcy? (ZDJĘCIA)

Auta 2 (reż. John Lasseter) nie spotkały się z ciepłym odbiorem wśród krytyków, ale fani byli nieco bardziej zarozumiali. Niezależnie od Waszych odczuć co do filmu, stanowi on ważny element bardzo interesującej serii.

Zapraszam Was na przejażdzkę po kulisach produkcji. Będzie ciekawie!

#1 Brytyjski szpieg Finn McMissile (Sean McMission) to hybryda kilku samochodów. Linia dachu i drzwi pochodzą z Volvo P1800, samochodu używanego przez Sir Rogera Moore’a w Świętym (1962). Grill i błotniki to natomiast części BMW 507. Wiele innych elementów to natomiast części Astona Martina DB5, pojazdu agenta 007 – Jamesa Bonda.

Sean McMission
Volvo P1800, Wikipedia

#2 W jednej ze scen widoczny jest napis Incredimobiles, czyli połączenie Aut (2006) i Iniemamocnych od Pixar (2004). Przejeżdżają obok niego Złomek i Zygzak.

Pixar

#3 Łódź (na początku filmu), która transportuje Finna McMissile’a, jest niemal dokładną repliką „Northwestern” z telewizyjnego programu Discovery Channel Deadliest Catch (2005).

Możecie nawet zobaczyć niebieski herb z przodu łodzi, z literami „SH”, które są inicjałami pierwszego kapitana łodzi, Sverre’a Hansena.

Crabby

#4 Profesor Z to Zündapp Janus, niemiecki mikrosamochód produkowany przez firmę motocyklową Zündapp w latach 1957–1958.

Profesor Z
Zündapp Janus, Wikipedia

Wyróżniał się nietypową konstrukcją drzwi z przodu i z tyłu. Miał silnik o pojemności 250 cm3 i prędkość maksymalną około pięćdziesięciu mil (osiemdziesiąt kilometrów) na godzinę.

#5 Pixar znany jest z odniesień do swoich nadchodzących premier. Postacie z kolejnej produkcji studia, Merida Waleczna (2012), można zobaczyć (jako samochody!) na obrazie w pubie w Londynie. Uwielbiamy takie wstawki!

Merida Waleczna/Auta 2

#6 Porto Corsa to fikcyjny miks z widoków Nicei, Francji, Portofino, Włoch i toru wyścigowego Grand Prix Monako.

#7 Scenariusz pierwotnie miał pięć wyścigów (z Paryżem i Niemcami, oprócz Tokio, Londynu i Porto Corsa). Gdy historia się rozszerzyła, wyścig niemiecki został wycofany, a segment paryski został przerobiony

#8 Samochód wyścigowy „Francesco Bernoulli” oparty jest na nowoczesnym pojeździe Formuły 1 Grand Prix.

Pixar

Nazwa pochodzi od zasady Bernoulliego, która wyjaśnia działanie aerodynamicznych skrzydeł samochodów Formuły 1. Tłumaczy ona również, w jaki sposób gaźniki samochodowe mieszają powietrze i benzynę. Nowsze samochody używają wtrysku paliwa zamiast gaźników.

#9 Większość numerów samochodów World Grand Prix prawdopodobnie odnosi się do lat produkcji poprzednich filmów Pixar. Raoule CaRoule ma numer „6”, co prawdopodobnie oznacza rok wydania Aut, 2006. Rip Clutchgoneski ma numer „10”, który symbolizuje 2010 rok, w którym Pixar wypuścił Toy Story 3. Mówiąc o Toy Story, nie można zapominać, że Zygzak McQueen ma numer „95”, co stanowi mrugnięcie okiem do 1995 roku, kiedy to Pixar wydał pierwszą odsłonę serii. Shu Todoroki ma numer „7”, który prawdopodobnie nawiązuje do 2007 roku, w którym wyszedł Ratatuj.

Analogicznie Max Schnell ma numer „4” – Iniemamocni w 2004 roku. Francesco ma liczbę „1” – 2001 rok, w którym ukazały się Potwory i spółka. Carla Veloso ma numer „8” – WALL-E, 2008. Nigel Gearsley ma numer „9”, co nasuwa na myśli hitowy Odlot, 2009. Ufff.

#10 Ostatni film Pixara wydany przed śmiercią Steve’a Jobsa.

#11 Jeden z japońskich samochodów nazywa się Kimura Kaizo. „Kaizo” to japońskie słowo oznaczające „zmodyfikowany” lub „zhakowany” i odnosi się do osobliwego, krzykliwego stylu przerabiania/dostosowywania samochodów, powszechnie spotykanego w Tokio.

Kimura Kaizo

#12 Najniżej oceniany film Pixara do tej pory. Otrzymał zbiorową ocenę „Zgniłe” od krytyków z Rotten Tomatoes. Wg nas to absurd.

#13 Pierwszy film Pixar, który nie zdobył Złotego Globu za najlepszy animowany film fabularny od czasu rozpoczęcia tej kategorii w 2006 roku. W rzeczonym roku ukazały się Auta (2006), które zdobyły tę nagrodę.

#14 The Queen (pol. Królowa Angielska) to klasyczny Rolls-Royce Phantom IV z lat 50. Prince Wheeliam (Książę Wheeliam) to Bentley Continental GT.

The Queen
Rolls-Royce Phantom IV, Wikipedia
Prince William
Bentley Continental GT, Wikipedia

#15 Restauracja Gusteau z Ratatuj (2007) pojawia się w tym filmie pod nazwą „Gastows”. Zauważyliście to?

Auta 2

#16 Bliźniacze japońskie samochody, które witają Matera i Finna McMissile’a na lotnisku, nazywają się (o ile można tak powiedzieć o samochodach, ale w tym wypadku chyba można) Mei i Satsuki. Ich imiona pochodzą od dwóch sióstr z filmu Mój sąsiad Totoro (1988), który wyreżyserował Hayao Miyazaki, dobry przyjaciel Johna Lassetera.

Mei i Satsuki

#17 Tablica rejestracyjna Rod „Torque” Redline to tablica z Michigan. Tam znajduje się siedziba amerykańskich producentów motoryzacyjnych, w tym tych Dodge Challengera i Forda Mustanga, dwóch samochodów połączonych w celu stworzenia Rod. Jest to także stan rodzinny aktora Bruce’a Campbella, który podkłąda głos postaci.

W polskiej wersji Rod nazywa się Rod Spoiler.

Pixar

#18 Tytuł jest jedynym filmem Pixar w reżyserii Johna Lassetera, do którego muzyki nie skomponował Randy Newman. Tym razem postawiono na Michaela Giacchino (Iniemamocni, Odlot, Ratatuj)

#19 Tomber (po francusku „wywrotka”) to trójkołowy Reliant Regal, czyli samochód znany z dość kiepskiego prowadzenia i tendencji do przewracania się, nawet przy lekkich zakrętach.

Tomber
Reliant Regar, Wikipedia

#20 Pozostańmy jeszcze w temacie modeli. Spiker Darrell Cartrip to Chevy Monte Carlo, David Hobbscap to Jaguar typu E z 1963 roku w British Racing Green, a Brent Mustangburger to Ford Mustang z 1964 roku.

Spiker Darrell Cartrip
Chevy Monte Carlo, Wikipedia
Jaguar typu E (Wikipedia), Pixar
Jaguar XJR 15 i Lillliana Lifting

Na koniec kilka numerów z filmu!

Zobacz też: „Auta”. 20 turbo szybkich faktów o najbardziej zmotoryzowanej animacji świata oraz „Auta 3”. 20 błyskawicznych faktów o samochodowej animacji Pixara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial