Wiedza tajemna

„Auta 3”. 20 błyskawicznych faktów o samochodowej animacji Pixara

Kontynuacja Aut (2006) i Aut 2 (2011) od studia Pixar to powstałe w 2019 roku Auta 3. Sequel został przyjęty przez widzów i krytyków znacznie lepiej od „dwójki”, co zawdzięcza niespodziewanie przejmującej historii i niesamowitej animacji.

#1 Auta 3 to debiut reżyserski Briana Fee, który swoją karierę rozpoczął jako animator przy takich filmach jak Pocahontas 2: Podróż do Nowego Świata (1998), Rocky i Łoś Superktoś (2000), Józef – władca snów (2000), Uniwersytet potworny (2013), a następnie był storyboardzistą przy filmach Auta, Ratatuj (2007), WALL-E (2008), Auta 2 (2011). Aktualnie jest w starszym zespole kreatywnym Pixara, gdzie pracował nad takimi tytułami jak W głowie się nie mieści (2015), Coco (2017), Iniemamocni 2 (2018) i Toy Story 4 (2019).

#2 Podczas nagrań głosowych Brian Fee spędzał dużo czasu w kabinie nagraniowej z Paulem Newmanem, który często raczył go opowieściami o swoim życiu i latach, które spędził jako kierowca wyścigowy. Lasseter powiedział: „W pewnym sensie był dla mnie mentorem wyścigów, ponieważ wyścigi samochodowe były jego prawdziwą życiową pasją, i upewniałem się, że za każdym razem, gdy wchodzę do kabiny nagraniowej, nagrywamy wszystko. W międzyczasie opowiadał mi hitorie o wielkich wyścigach, a w jego głosie słychać było pasję”. Nagrania te umożliwiły Docowi Hudsonowi ponowne pojawienie się na ekranie, w filmie wydanym ponad osiem lat po śmierci Newmana. Fee wyjaśnił: „Kiedy zaczynaliśmy Auta 3, wróciliśmy do każdego nagrania, które zrobiliśmy do pierwszych Aut, skatalogowaliśmy i przesłuchaliśmy je wszystkie, i otrzymaliśmy mnóstwo materiału, którego mogliśmy użyć; kwestie wycięte z oryginalnego filmu i nigdy nieużyte, a także niektóre z tych przerw”.

Paul Newman w 2006 roku na Lowe’s Motor Speedway w Concord (Karolina Północna) za kółkiem Hudsona Horneta z 1951 roku — inspiracji dla postaci Doca Hudsona. Jeff Siner, AP

#3 Dźwięk uruchamiania przenośnej bieżni jest taki sam, jak dźwięk wydawany przez komputery Apple. Jest to również ten sam dźwięk, który wydaje tytułowy bohater filmu WALL-E podczas uruchamiania.

#4 Kiedy Cruz Ramirez (Cristela Alonzo) trenuje nowe samochody, jednemu z nich puszcza muzykę, aby przypomnieć mu o domu, i pokazuje mu coś w telewizji. Jest to scena z innego filmu Pixar, Coco, a samochód pochodzi z Santa Cecilia, gdzie rozgrywa się akcja Coco.

Pixar

#5 W filmie możemy zauważyć kilka odniesień do wydarzeń z Aut 2 (2011). Obejmują one: śmierć Doca Hudsona, przekształcenie jego gabinetu lekarskiego w muzeum, nowe reflektory Zygzaka McQueena, pojawienie się Jeffa Gorvette’a podczas ostatniego wyścigu filmu, zdjęcie Milesa Axleroda w biurze Sterlinga oraz ekran telewizyjny, na którym widzimy Johna i Nancy, dwa zakochane samochody, które całują w Paryżu.

#6 W Auta 3 występuje ponad 65 różnych wyścigówek, czyli więcej niż w poprzednich filmach łącznie. W Autach (2006) było 36 racerów, a w Autach 2 (2011) – 11.

Pixar

#7 Marian jedzie przez rodzinną farmę Arlo z filmu Dobry dinozaur (2015).

#8 Samochód Kapitana Ameryki jest widoczny na demolition derby (zwanym też autorodeo; jest to sport polegający na tym, aby jak najbardziej zniszczyć samochody innych uczestników poprzez zderzanie się z nimi; wygrywa ten, który jest najmniej uszkodzony).

Pixar

#9 Ostatni film Pixara, przy którym pracował Daniel Gerson, scenarzysta takich obrazów jak Potwory i spółka (2001), Uniwersytet potworny, Wielka szóstka (2014). Gerson zmarł ponad rok przed premierą. Film został poświęcony jego pamięci.

#10 Jeden z nowych zawodników to numer 31, sponsorowany przez gumę Triple Dent. Reklama właśnie tego produktu irytowała Złość w filmie W głowie się nie mieści.

Pixar

#11 Założenia Aut 3 odzwierciedlają te z pierwszego filmu. Zygzak McQueen jest teraz starą wyścigówką, jak Strip „Pan Król” Zawierucha, a Jackson Sztorm jest młodym żółtodziobem, który ma zająć jego miejsce, tak jak zrobił to McQueen w pierwszym filmie.

Pixar

#12 Aby zmagania McQueena z młodszym pokoleniem rajdowców, którzy go prześcigają, były jak najbliższe prawdy, konsultantem jego doświadczeń został kierowca NASCAR, Jeff Gordon. Co więcej, nowe pokolenie zostało oparte na młodych, nieopierzonych stażystach Pixara, którzy mają taki sam zmysł kreatywny, jak ekipa studia.

#13 Brian Fee powiedział, że film jest listem miłosnym do wyścigów i amerykańskiego stylu, a inspirowany jest Ameryką, którą widzi się podróżując po południu [Stanów], gdzie każde małe miasteczko ma tor żużlowy.

#14 Piosenka, którą śpiewa sobie Złomek, to Put It in the Bag (The Humphrey Hop) z serii disnejowskich shortów z misiem Humphreyem (Humphrey the Bear).

#15 Na drzwiach biura Sterlinga widnieje napis „A113”. Jest to numer pokoju animacji w California Arts University, gdzie nauki pobierało wielu pixarowych artystów. „A113” pojawia się w niemalże wszystkich filmach studia, m.in. Dawno temu w trawie (1998), Gdzie jest Nemo? (2003), Ratatuj, Odlot (2009) czy Merida Waleczna (2012). Oczywiście twórcy nie zapomnieli też o samochodzie Pizza Planet! Wypatrujcie go podczas demolition derby.

#16 Na półce w biurze Sterlinga stoi powóz Kopciuszka (Kopciuszek, 1950).

#17 Szpachelski nazywa Doca Hudsona „Hud”. Paul Newman zagrał tytułową rolę w filmie Hud, syn farmera (1963).

Paul Newman jako Hud, fineartamerica.com

#18 Rodzinnym miastem Doca Hudsona jest Thomasville w stanie Georgia. Paul Newman, którego głosem przemawia Doc, ożenił się z Joanne Woodward, która urodziła się właśnie w Thomasville, Georgia.

#19 Finanse wszystkich trzech części:

Auta: budżet $120 milionów, box office $462 miliony.
Auta 2: budżet $200 milionów, box office $562,1 miliona.
Auta 3: budżet $175 milionów, box office $383,9 miliona.

#20 Pierwszy i jedyny film z serii Auta, którego nie wyreżyserował John Lasseter. Artysta zamiast tego postanowił nakręcić Toy Story 4 (2019), jednak w połowie produkcji został zastąpiony przez Josha Cooleya. Odejście z projektu jest powiązane z oskarżeniem o dopuszczenie się nadużyć seksualnych w miejscu pracy, o którym przeczytacie tutaj.

Pixar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial