Wiedza tajemna

„Hotel Transylwania 2”. 15 wampirzych faktów o prześmiesznym sequelu!

Genndy Tartakovsky i jego Hotel Transylwania 2 (2015) nie zawiódł. Dalsze perypetie Drakuli, Mavis i jej wybranka ogląda się z niemałymi wypiekami na twarzy. To sukces, bo to pierwszy sequel w portfolio twórcy Laboratorium Dextera i pierwszej części nie do końca upiornego hotelu. Jest naprawdę zabawnie!

W końcu Drakula poddaje swojego wnuka wampirzemu treningowi. Nie może zatem nie być!

W obsadzie znaleźli się Mel Brooks (Vlad), Adam Sandler (Drakula), Selena Gomez (Mavis), Andy Samberg (Jonathan), Kevin James (Frankenstein) oraz Steve Buscemi (Wayne).

W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in. Tomasz Grochoczyński (Vlad), Tomasz Borkowski (Drakula), Agnieszka Mrozińska (Mavis), Paweł Ciołkosz (Jonathan) oraz Krzysztof Dracz (Wayne). Poniżej filmik o odtwórczyni roli córki Drakuli. Uwielbiamy ją!

#1 CeeLo Green nie powtórzył swojej roli Mumii Murraya z powodu aresztowania. Keegan-Michael Key zastąpił go w filmie, podobnie jak w przypadku Hotelu Transylwania 3 (2018).

W polskiej wersji w postać wciela się Marek Robaczewski.

#2 Akcja filmu rozgrywa się siedem lat po pierwszym Hotelu Transylwania (2012). Drakula ma zatem pięćset trzydzieści dziewięć lat, Mavis bagatela sto dwadzieścia pięć, a Jonathan liczy sobie dwadzieścia osiem wiosen.

#3 W wielu starożytnych kulturach (zwłaszcza w Grecji) wierzono, że ludzie o rudych włosach stają się po śmierci wampirami. Filmowi Johnny i Dennis mają włosy w odcieniu marchewki. Nie wiadomo jednak, czy jest to celowe odniesienie.

#4 Mel Brooks zagrał Vlada, a.k.a. Drakulę. Brooks wyreżyserował Młodego Frankensteina (1974) i Drakulę: Wampiry bez zębów (1995).

Vlad, Hotel Transylwania 2
Leslie Nielsen w Drakula: Wampiry bez zębów (reż. Mel Brooks)

Pst! Adres Vlada to 666 Gory Cliff Lane.

#5 Postać Bela (Rob Riggle) odnosi się do aktora Beli Lugosi, który grał Drakulę, Ygora i Potwora Frankensteina w horrorach Universal Pictures.

Bela, Sony Animation
Bela Lugosi w filmie Drakula, 1931

#6 Syn Mavis i Johnny’ego, Dennis, urodził się w piątek 13-tego.

Sony Animation

#7 Zakochani Jonathan i Mavis jadą do Santa Cruz w Kalifornii, aby zamieszkać z ludźmi. To tam nakręcono Straconych chłopców z 1987 roku. To kolejny film o popularnych krwiopijcach.

#8 Jon Lovitz użyczył głosi Quasimodo w pierwszym filmie, a Phantom of the Opera (Upiorowi w operze) w tym. W polskiej wersji upiór przemawia ustami Wojciecha Paszkowskiego.

Phantom of the Opera

#9 Na początku filmu, gdy wyświetlane jest logo Columbia Pictures, widzimy nietoperza. To Mavis w zmienionej formie, ponieważ to właśnie ona ma niebieskie oczy (zupełnie jak nietoperz z openingu!), podczas gdy Drakula – czerwone.

Ta sekwencja występuje również na początku Hotelu Transylwania (2012).

Mavis

#10 Chociaż nikczemny szef kuchni hotelu – Quasimodo i jego Szczur Esmeralda nie powracają w drugiej części, to pojawiają się w grze wideo na nim bazującej. Pokazano w niej, jak zmienili się szemrani bohaterowie od czasu wydarzeń z pierwszego filmu.

Quasimodo, Hotel Transylwania

#11 Ten film rozpoczyna nową taktykę Sony Animation polegającą na wypuszczaniu kolejnego tytułu każdego roku. Porzucono ją wraz z premierą drugiej części Klopsików.

#12 POWRACAJĄCY MOTYW: Zing, czyli miłość od pierwszego wejrzenia! 🙂

#13 Wiele postaci w filmie porównać można do tych z Rodziny Potwornickich (The New Munsters, 1988-1991). Prawda, że bardzo podobni?

#14 Rodzice Jonathana (Andy Samberg) zostali odegrani przez małżeństwo, Nicka Offermana (Parks and Recreation) i Megan Mullally (Will i Grace).

Sony Animation, rzeczone małżeństwo

#15 Drakula pije substytut krwi po tym, jak oświadczył, że zrobił to w Hotelu Transylwania (2012).

PS Piosenkę do filmu nagrał amerykański zespół The Fifth Harmony!

Zobacz też: Hotel Transylwania. 30 STRASZNYCH faktów o komedii naszpikowanej potworami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial