Wiedza tajemna

„Jak ukraść księżyc?” 20 ciekawostek o uroczej Agnes i z pozoru nikczemnym Gru

Jak ukraść księżyc (2010) w reżyserii Pierre’a Coffina i Chris Renauda to film, który utorował drogę do sukcesu nowo powstałemu studiu Illumination. To także jedna z moich ulubionych animacji wszech czasów!

W produkcji udział wzięli Steve Carrell (Gru), Russel Brand (Dr. Nefario), Jason Segel (Wektor) oraz Julie Andrews (mama Gru). W polskiej wersji usłyszeć możemy w tych rolach Marka Robaczewskiego, Zbigniewa Konopkę, Jarosława Boberka oraz Antoninę Girycz.

W Margo w oryginale wciela się Miranda Cosgrove, a na rodzimym podwórku Olga Zaręba. Przeurocza Agnes mówi zaś głosem Elsie Fisher, a w polskiej wersji Leny Ignatjew.

Miranda Cosgrove, Margo
Miranda Cosgrove
5-letnia Fisher, Agnes

Fisher ma obecnie 17 lat, a na swoim koncie udział m.in. w Rodzinie Addamsów (2019) w reżyserii Conrada Vernona i Grega Tiernana. Brawo!

IG @elsiekfisher
Nie przedłużajmy! Oto garść faktów o tej nieszablonowej opowieści:

#1 Reżyserzy Pierre Coffin (z Francji) i Chris Renaud (z USA) stworzyli specjalny język (właściwie bełkot), którym przemawiają Minionki w tym filmie. Każde słowo, które stwory wypowiadają w produkcji, przekłada się na prawdziwy wyraz. Nasza w tym głowa, żeby wykminić, jaki!

#2 Gdy Gru unosi się w kosmosie, widzimy, że numer na jego bilecie „Swan Lake” to 072069. 20 lipca 1969 roku jest datą pierwszego lądowania na Księżycu, które zresztą filmowy antagonista ogląda w retrospekcji. Przyjrzyjcie się czerwonemu ciągu cyfr.

Gru

#3 Opowieść na dobranoc Sleepy Kittens została przerobiona na twardostronnicową książkę, którą można kupić za niecałe 10 dolarów.

Illumination, Jak ukraść księżyc?
Sleepy Kittens, Barnes & Noble 8,99 $ 

#4 Will Arnett przytył do roli pana Perkinsa, ponieważ postać to mocno osadzony, otyły mężczyzna. Myślał, że poprawi to jego pracę głosową.

Mr Perkins
Will Arnett podczas pracy na postacią, Illumination

#5 Gru mówi pannie Hattie (Kristen Wiig), że jej twarz to „como un burro” (hiszp.). Oznacza to „jak osioł”. Uroczo, nieprawdaż?

Hattie. W polskiej wersji dubbingowana jest przez Agnieszkę Kunikowską.

#6 Steve Carell opisuje akcent Gru jako skrzyżowanie Ricardo Montalbana (Fantasy Island, 1978-1984) i Beli Lugosiego (Książę Drakula, 1931).

#7 Obaj reżyserzy Coffin i Renaud podkładali głosy pod Minionki. To dlatego brzmią one jednocześnie francusko i angielsko. Cały film to w ogóle przedsięwzięcie na styku kultur. Obraz powstawał we francuskim studio Mac Guff zajmującym się efektami wizualnymi, a jego scenariuszem i reżyserią zajmowali się Francuzi i Hiszpanie. Produkcją zajęły się Stany Zjednoczone..

#8 W filmie można zobaczyć postać Loraxa Dr. Seussa naszytą na koszulce Margo – pod jej kurtką. Widzicie tego jegomościa?

Illumination
Lorax

To nie przypadek – francuskie studio odpowiedzialne za Loraxa (2012) i przyszłe filmy z postaciami z uniwersum Dr Seussa (do tej pory ukazał się Grinch, 2018), Mac Guff, zostało przejęte właśnie przez Illumination.

#9 Początkowo Minionki miały być wielkości ludzi! Koncepcję zmieniono ze względu na najbardziej prozaiczny z powodów – brak pieniędzy.

Minionki

#10 Gru Disc to oczywiste nawiązanie do odtwarzacza Blue-Ray!

Jak ukraść księżyc?, Illumination

#11 Marlina i Robert to imiona rodziców Gru. Widać to na tym drzewie genealogicznym, które przewija się w jednej ze scen. Gru na samym dole!

#12 Profil Gru przypomina pingwina cesarskiego, co jest nieprzypadkowe, ponieważ męski pingwin cesarski jest tym jest tym z dwojga rodziców, który zajmuje się młodymi.

Gru, Illumination
Pingwin cesarski Wikipedia
Illumination

#14 Kubek z napojem (czerwony z fioletowym paskiem u góry), z którego pije sarkastyczny Carnival Barker, bazuje na kubku z Walt Disney World.

#15 To pierwszy film Illumination Enterteinment, jednostki zależnej Universal Pictures. Jego ostatnim dziełem jest tytuł Sekretne życie zwierzaków domowych 2 z 2019 roku.

Sekretne życie zwierzaków domowych 2

#16 GRU to skrót od Głównego Zarządu Wywiadowczego w ZSRR.

#17 Na jednej ze ścian w domu Gru można dostrzec list gończy za słynnym amerykańskim rewolwerowcem i bandytą, Jesse Jamesem. Po wojnie secesyjnej (1861–1865) Jesse wraz ze swoim bratem i kuzynami rabowali pociągi, dyliżanse i banki.

W 2007 roku powstał świetny film Zabójstwo Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, w którym w słynnego bandytę wcielił się Brad Bitt.

#18 Trzeci film animowany Steve’a Carella po Skok przez płot (DreamWorks, 2006) i Horton słyszy Ktosia (Blue Sky, 2008).

#19 Do roli Dr. Nikczeniuka rozważany był Robert De Niro.

De Niro (Wikipedia), Dr. Nefario

#20 Trzeci komputerowo animowany film Universal Pictures po Warzywnych opowieści: Piraci, którzy nic nie robią  (2008) i Dzielnym Despero (2008). Definitywnie najbardziej udany!

PS Film był nominowany do Złotego Globu w 2011 roki w swojej kategorii, ale przegrał z Toy Story 3 (Pixar). Taka przegrana to żadna przegrana!

Na zakończenie piosenka z filmu w wykonaniu Pharrella Williamsa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial