Wiedza tajemna

„Aladyn”. 20 faktów o magicznym musicalu Disneya! Guy Ritchie się spisał

Zniewalający pod każdym względem (aktorskim – rewelacyjni Will Smith i Naomi Scott, wizualnym i muzycznym) Aladyn (2019) w reżyserii Guya Ritchiego to kawał dobrej roboty. Magia! Jej sekrety zamierzam zdradzić Wam w niniejszym tekście. Zapraszam na dywan!

#1 Frank Welker ponownie wciela się w rolę Jaskini cudów (ang. Cave of Wonders) z oryginalnego Aladyna (1992), co czyni go pierwszym członkiem obsady animowanego filmu Disneya, który zagrał tę samą postać w remake’u live-action/CGI. Po nim przyszedł czas na Jamesa Earl Jonesa, po raz kolejny wcielającego się w rolę Mufasy z filmu Król Lew (1994) w remake’u CGI z 2019 roku. Co do samej jaskini, to jej wygląd nie przypomina już głowy tygrysa, lecz lwa. Ponadto jest ona stałym elementem pustyni. W oryginale powstaje zaś ona na skutek użycia tajemniczego artefaktu-żuka.

Aladyn, 1992
Aladyn, 2019

#2 Sir Patrick Stewart (Star Trek: Picard, Star Trek: Następne pokolenie) walczył o rolę Dżafara. Wcześniej nie przyjął propozycji zagrania w Aladynie (1992) i od tego czasu żałuje tego. Ostatecznie angaż otrzymał Marwan Chico Kenzari.

Stewart (Wikipedia), Kenzari (Disney)

#3 Podczas utworu Wspaniały świat (ang. A Whole New World) dywan przelatuje nad Lwią Ziemią z Króla Lwa (2019). Posłuchajcie tego wspaniałego utworu autorstwa Alana Menkena w wykonaniu ZAYN i Zhavii Ward. Moim zdaniem ta interpretacja jest co najmniej intrygująca!

Dostrzegacie afrykańskie drzewka po lewej?

#4 Kiedy Aladyn odnajduje na mapie królestwo Ababwa, zobaczyć na niej możemy również krainy Disneylandu: Fantasyland, Tomorrowland, Adventureland i Magic Kingdom.

#5 Podczas sceny, w której Aladyn prosi Dżina, aby „uczynił go księciem”, ten w tle tworzy prawdziwego księcia. Ubrany jest on w róż i limonkową zieleń. To ukłon w stronę sitcomu z udziałem Willa Smitha Bajer z Bel-Air (1990).

To nie koniec nawiązań do serialu. Podczas piosenki Friend Like Me zarówno Dżin, jak i Dywan wykonują pochodzący z niego taniec Carltona.

Pst! Will Smith nagrał utwór na pierwszym spotkaniu z kompozytorami!

#6 Kiedy Dżin pokazuje Aladynowi unoszący się zwój, rysunek na nim przedstawia Aladyna, Dżina i Sułtana w ich animowanych formach z Aladyna (1992).

Aladyn, 2019

W rolę sułtana w rimejku wcielił Navid Negahban.

Sułtan i Dżafar, Disney

#7 W utworze Książę Ali (ang. Prince Ali) zwrot „Sunday Salaam” zmieniono na „Friday Salaam”. Słusznie, ponieważ świętem muzułmanów jest piątek, a nie niedziela.

#8 Po tym, jak Dżin uratował grupę z jaskini, Dywan buduje zamek z piasku, który wygląda dokładnie tak, jak logo zamku Disneya. Magiczny przedmiot nawet rzuca na niego piasek, aby przedstawić charakterystyczny łuk widoczny nad symbolem. Uwielbiam takie smaczki!

Aladyn (2019), Disney

#9 Aluzje do filmu poczyniono w dwóch poprzednich tytułach Disneya: w Księdze Dżungli (2016) w świątyni króla Louiego znajduje się lampa Dżina. W Pięknej i bestii (2017) podczas Gościem bądź pojawia się natomiast makieta zamku Agrabah.

#10 Guy Ritchie (Sherlock Holmes, Król Artur) powiedział o filmie:


„Moje historie dotyczą ulicznych hulaków. Umiem je opowiadać. A Aladyn to klasyczny uliczny złodziejaszek, który wie, co robi.”

#11 Naomi Scott prawie straciła rolę Dżasminy na rzecz indyjskiej aktorki Tary Sutarii. Reżyser ostatecznie wybrał Naomi, głównie dlatego, że odkrył, że ma lepszą chemię na ekranie z odtwórcą Aladyna, Mena Massoudem.

Po lewej Sutarii (IG @tarasutaria), po prawej Scott (IG @naomigscott)

#12 Twórcy zorganizowali wymagający casting, aby znaleźć aktorów o odpowiednim pochodzeniu etnicznym do filmu w arabskiej scenerii. Ostatecznie w obsadzie znaleźli się aktorzy pochodzenia arabskiego, bliskowschodniego, środkowoazjatyckiego, południowoazjatyckiego: egipsko-kanadyjski aktor Mena Massoud (Aladyn) anglo-indyjska aktorka Naomi Scott (Dżasmina) holendersko-tunezyjski aktor Marwan Kenzari (Dżafar), irańsko-amerykańscy aktorzy Navid Negahban (sułtan) i Nasim Pedrad (Dalia) oraz turecko-niemiecki aktor Numan Acar (Hakim).

#13 Will Smith oparł swoją rolę jako Dżina na swoich występach z lat 90. (Bajer z Bel-Air, Mike Lowrey z Bad Boys, kapitan Steven Hiller z Dnia Niepodległości, Agent J z Facetów w czerni):

„W historii Disneya nie było zbyt wiele hip-hopowego posmaku, więc myślę, że mój Dżin będzie się wyróżniał w tym świecie ”.

#14 Ritchie początkowo myślał o kręceniu zdjęć w Maroku. Pomysł porzucił i zdecydował o stworzeniu Agrabahu jako oryginalnej lokalizacji.

#15 Matka Dżasminy pochodziła z królestwa Shehrabad, które prawdopodobnie leży w południowej Azji. Jej tygrys ma na imię Rajah/Radża od historycznego tytułu nadawanego lokalnym władcom subkontynentu indyjskiego. Imię zawdzięcza zaś ona pachnącemu kwiatu indyjskiemu (chodzi oczywiście o jaśmin).

Raja i Dżasmina, Aladyn 2019

#16 W rimejku Aladyn nie pojawia się bez koszulki, w przeciwieństwie do wersji oryginalnej oraz tej wystawianej na Broadwayu.

Wyluzowany Ali w Aladynie (1992)
Elegant. Aladyn (2019)

#17 W przeciwieństwie do bezkształtnego, zwiotczałego dżina z Aladyna (1992), reżyser celowo obdarzył postać sylwetką kulturysty z wypukłymi bicepsami i sześciopakiem. Dobrał też pasującego do tego konceptu aktora. Chodzi rzecz jasna o Willa Smitha.

Will Smith, Disney

Ritchie wyjaśnił EW:

„Jest szczególny typ fizyczności, z którym dorastałem, na którym bardzo mi zależało – wygląd kulturysty z lat 70. – nie uzyskany przez sterydy, ale ćwiczenia i ogromne ilości jedzenia. ”

Will Smith dodał, że „Ich górna część ciała (kulturystów z lat 70. XX wieku) jest naprawdę ogromna, a nogi – małe.”.

#18 Amerykański aktor polskiego pochodzenia, Alan Tudyk, zagrał w filmie papugę Jago (w porównaniu do oryginału postać ta ma tutaj niestety dużo mniej do powiedzenia). To jego ósma współpraca z Disneyem.

Wcześniej wystąpił on w następujących tytułach: Ralph Demolka (2012, King Candy/Turbo), Kraina lodu (2013, jako the Duke of Weselton), Wielka szóstka (2014, Alistair Krei), Zwierzogród (2016, Weaselton), Vaiana: Skarb oceanu (2016, jako Heihei the Chicken), Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie (2016, K-2SO) i Ralph Demolka w internecie (2018, KnowsMore).

Dżafar i Jago na plakacie promującym film

Tudyk pojawił się także w wielu innych filmach animowanych!

#19 Nasim Pedrad, która gra służącą Dżasminy – Dalię (nowa postać, nie było jej w oryginale), przewrotnie wcieliła się w Księżniczkę Dżasminę w programie Saturday Night Live. W roli Roszpunki oglądać możemy Lindsay Lohan.

Dalia i Dżasmina, Disney

Występ aktorki w SNL zobaczyć możecie TUTAJ.

#20 Willowi Smithowi zaproponowano zagranie Holta Farriera w Dumbo (2019), ale zamiast tego zdecydował się zagrać w tym filmie. To czyni go drugim aktorem, który wybrał rimejk filmu z Ery Renesansu Disneya zamiast rimejku tytułu powstałego za życia Walta Disneya. Pierwsza była Hermiona z z serii o młodocianym czarodzieju. Emmie Watson zaproponowano bowiem tytułową rolę w Kopciuszku (2015), ale wybrała Bellę w Pięknej i Bestii (2017). Trzeci był Pingwin z Powrotu Batmana Tima Burtona (1992). Danny’emu DeVito oferowano zagranie Maurice’a w Pięknej i Bestii (2017), ale wolał wcielić się w Maxa Medici w Dumbo (2019). Słuszne decyzje?

Na koniec jeszcze raz wspaniałe A Whole New World! Tym razem w wykonaniu aktorów z głównych ról!

Zobacz też: 25 ciekawostek o nowym „Królu Lwie”. Hakuna Matata! Który aktor odrzucił rolę Skazy?

Disney ukradł pomysł na Aladyna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial