Wiedza tajemna

„Toy Story” Na kim wzorowani byli Chudy i Buzz? 35 nieznanych faktów

Pierwsza w całości animowana komputerowo produkcja przyniosła swoim twórcom wiele zaszczytów (m.in. nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz nagrodę Annie), a sama zapisała się złotymi głoskami w historii kina.

W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in. Robert Czebotar (Chudy), Tomasz Konieczny (Buzz Astral), Jan Kulczycki (Pan Bulwa), Krzysztof Krupiński (Cienki), Tomasz Sapryk (Rex), Emilian Kamiński (Hamm/Świnka skarbonka) oraz Edyta Jungowska (Pastereczka Bou). O obsadzie oryginalnej więcej dowiecie się z poniższego tekstu!

Zabawkowy raj! 35 faktów o przełomowym Toy Story

#1 John Lasseter od zawsze chciał, aby Tom Hanks zagrał postać Chudego. Reżyser twierdził, że Hanks ma „zdolność przyjmowania emocji i sprawiania, by były interesujące. Nawet jeśli postać jest przygnębiona i nikczemna”. Wczesne nagrania testowe, wykorzystujące głos aktora z Turner i Hooch (1989), przekonały go do filmu. Całe szczęście!

#2 Toy Story to najkrótszy film Pixar. Trwa 81 minut.

#3 Pierwotnie głównym bohaterem miał być Tinny, tytułowa postać nagrodzonego Oscarem filmu krótkometrażowego Tin Toy Johna Lassetera (1988). Tinny pozostawiony na przystanku na autostradzie miał dołączyć do sarkastycznego manekina-brzuchomówcy, chcąc powrócić do rodziny. Zamysł był taki, że finalnie zamiast w domu ląduje on w przedszkolu.

Scenarzyści szybko zdali sobie sprawę, że blaszany grajek jest zbyt staromodny, aby być ulubioną zabawką dziecka. Został więc zastąpiony miniaturowym astronautą o imieniu Lunar Larry, a później Tempus z Morph. W końcu przemianowano go na Buzza Astrala, dodano mu także centymetrów. W międzyczasie brzuchomówca również ewoluował; stał się mniej złośliwy i ostatecznie zamienił się w szmacianą lalkę, Chudego.

Tin Toy zobaczycie w naszym artykule o arcyciekawej historii studia Pixar.

#4 Pierwszy (i do tej pory jedyny) film animowany, który został nagrodzony statuetką Oscara za specjalne osiągnięcie (Special Achievement). Otrzymał ją John Lasseter za „rozwój i natchnione zastosowanie technik, które umożliwiły powstanie pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego komputerowo”. Ponad pięćdziesiąt lat wcześniej Walt Disney zdobył honorowego Oscara za Królewnę Śnieżkę i siedem krasnoludków (1937).

Wystąpienie Lassetera możecie obejrzeć TUTAJ.

Pixar

#5 Andy ma na nazwisko Davis. Chociaż nigdy nie padło ono w filmie, w napisach końcowych aktorka Laurie Metcalf (podkłada głos pod mamę Andy’ego) jest podpisana jako „Pani Davis”. Nazwisko Andy’ego zostaje również ujawnione w Toy Story 3 (2010).

#6 Tim Allen (Buzz) powiedział w wielu wywiadach, że Pixar początkowo chciał, aby Buzz Astral mówił głosem Jima Carreya, a Chudy Paula Newmana. Nie udało się ze względu na niski budżet, jaki twórcy otrzymali na film. Dlaczego twórcom zależało na takim a nie innym castingu?

Taki wybór obsady miał pokazać, jak nowe Hollywood przejmuje stare – Newman reprezentuje stare Hollywood, a Carrey nowe. Ten pierwszy później zagrał Doca Hudsona w Autach (2006). Była to jego ostatnia rola przed śmiercią w 2008 roku.

Carrey, Buzz Astral
Newman, Chudy
Tim Allen, Insidethemagic.net

#7 Pingwin Wheezy (Czarny) obecny był w fabule już przy pierwszym szkicu scenariusza. Później powrócił w Toy Story 2 (1999).

Pixar

#8 Kiedy dostawca Pizza Planet wjeżdża na stację benzynową Dinoco, pyta o drogę do West Cutting Boulevard. To ulica, przy której znajdowało się Pixar Animation Studios (w Richmond w Kalifornii) w czasie premiery filmu. Pixar przeniósł bowiem całą swoją działalność/siedzibę do Emeryville w słonecznym stanie w 2000 roku.

#9 Brat Toma Hanksa, Jim, użyczył swojego głosu dla linii kolejnych figurek kowboja, Chudego. Wszystko zostaje w rodzinie.

Jim Hanks, Tom Hanks

#10 Twórcy przyznali, że scena pościgu z ruchomą furgonetką na końcu filmu była częściowo inspirowana sekwencją z pociągiem z filmu Wallace i Gromit: Wściekłe gacie (1993). Animatorzy Pixar uznali, że wyznaczyła ona standard akcji, który musieli przebić w pełnometrażowym filmie animowanym komputerowo.

#11 Disneyowi pokazano wczesną wersję roboczą filmu 19 listopada 1993 roku. Rezultat był katastrofalny. Film został uznany za nie do obejrzenia, a John Lasseter wspomina, że ​​po prostu ze wstydem skulił głowę. Obraz przedstawiał Chudego jako „sarkastycznego palanta”, który nieustannie obrażał inne zabawki. Niemal nikomu się to nie spodobało.

#12 Świnka-skarbonka Hamm przemawia ustami Johna Ratzenbergera, który od tego czasu podkłada głos w każdym filmie Pixara. Stał się niejako „talizmanem powodzenia/szczęścia” pionierskiego studia. Pamiętacie wszystkie wcielenia aktora? 🙂

#13 W sypialni Andy’ego na półce z książkami znajdują się następujące pozycje: Blaszana zabawka (Tin Toy) (1988), Szklana pułapka (1989), Marzenia Reda (1987) i Luxo Jr. (1986). To nazwy animowanych filmów krótkometrażowych, które Pixar nakręcił w latach 80.

Toy Story

Zobacz też: Shorty Pixara. Znasz je wszystkie? 32 niezwykłe tytuły poruszające wyobraźnię

#14 Pixar przy pracy nad Toy Story (1995) zatrudniał zaledwie 110 osób. Dla porównania Król Lew (1994) powstawał przy udziale 800 pracowników.

#15 Postać Andy’ego została nazwana na cześć Andriesa „Andy’ego” Van Dama, profesora Uniwersytetu Browna, pioniera informatyki i animacji, który uczył wielu twórców tego filmu. Nauka nie poszła w las!

Andries Van Dam (Wikipedia), Toy Story

#16 Buzz ma serwowaną herbatę z Czajnika z Utah (popularnego modelu/punktu odniesienia) w społeczności grafików.

#17 Disney mocno naciskał, aby film był musicalem (jak większość filmów animowanych tamtych czasów), ale John Lasseter był temu przeciwny. Uważał, że film lepiej sprawdzi się jako komedia niż musical. Ostatecznie on i Disney osiągnęli kompromis – piosenki będą odtwarzane w kluczowych momentach, ale nie będą śpiewane przez bohaterów.

Pixar nie nakręcił musicalu aż do Coco (2017), 22 lata później.

#18 Barwy Buzza Astrala to fiolet, zieleń i biel. To nie przypadek, bowiem ulubionym kolorem Johna Lassetera jest zielony, jego żony – fioletowy, a sama postać inspirowana była białymi kombinezami, które astronauci nosili podczas misji Apollo.

Ponadto rysy twarzy filmowego kosmonauty są luźno wzorowane na rysach reżysera – wyraźnie zaznaczonych brwiach, kościach policzkowych i dołku w brodzie. Lasseter szkicując szorstki autoportret w brytyjskim programie śniadaniowym The Big Breakfast (1992), właśnie za ich pomocą wyraził swój wizerunek.

#19 Pan Mike był oparty na prawdziwej zabawce produkowanej przez Playskool w późnych latach 80-tych i na początku 90-tych, znanej jako „Playskool Rockin’ Robot”.

Rockin’ Robot

Troiki to jedne z nielicznych zabawek obecnych w filmach, które nigdy nie zostały oficjalnie wydane jako komercyjne produkty. Kilka replik zostało wykonanych przez fanów.

Troiki, Pixar

#20 Pies Sida to bulterier. Wabi się Scud, co jest odniesieniem do pocisków przenoszących biologiczne substancje. Były one używane przez Saddama Husajna, w momencie kiedy rozpoczynał atak na sojuszników Stanów Zjednoczonych podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Pixar

#21 Firma Mattel w 1996 roku wypuściła nową wersję gry See N Say inspirowaną filmem, w której pojawiła się jej odsłona z 1989 roku.

#22 Obecność pastereczki Bou (Annie Potts) w filmie jest nawiązaniem do baśni The Shepherdess and The Sweep (1849) duńskiego autora Hansa Christiana Andersena. Jego historia także dotyczyła zabawek w dziecięcym pokoju, które ożywają, gdy nikt nie patrzy.

Bou

#23 Stacja benzynowa, na której Andy wraz z mamą zatrzymują się w drodze do pizzeri, nosi nazwę Dinoco. Dinoco to także firma, na punkcie której obsesję ma Zderzak Queen w Autach (2006). Wyłapaliście to?

#24 Randy Newman napisał Ty druha we mnie masz w jeden dzień.

Posłuchajcie oficjalnego remixu utworu!

#25 To jedyny film z serii, który rozpoczął się w prawdziwym świecie. Toy Story 2 (1999 zaczął się w świecie gier komputerowych, a Toy Story 3 (2010) otworzony został przy pomocy scen w świecie fantazji Andy’ego. Toy Story 4 (2019) rozpoczyna się od retrospekcji.

#26 Pierwotnie planowano nadać filmowi tytuł Jesteś zabawką.

#27 Nazwa agencji nieruchomości, która sprzedaje dom Andy’ego, to Virtual Realty, co jest malapropizmem (zabawnym przejęzyczeniem) terminu „wirtualna rzeczywistość” w modelowaniu komputerowym.

#28 Mr Potato (Pan Bulwa) inspirowany jest zabawkami z lat 50.

O, tymi!

Ziemniak przemawia głosem znanego amerykańskiego komika Dona Ricklesa. Rickles zmarł w 2017 tuż przed swoimi 91. urodzinami.

Aktor przemówił jednak ponownie w Toy Story 4 (2019). To hołd w jego stronę
https://youtube.com/watch?v=4Pt5LFBTX_o

#29 The Jim Henson Company wyprodukowała film telewizyjny z Muppetami w rolach głównych The Christmas Toy (1986), o (zgadliście) zabawkach, które ożywają, gdy ich właścicieli nie ma w pobliżu. Firma została później wykupiona przez Disneya, podobnie jak Pixar.

#30 Chudy i Buzz Astral są odzwierciedleniem zabawek z dzieciństwa Johna Lassetera. Oparł on postać tego pierwszego na swojej własnej lalce Casper.

Kiedy z niej wyrósł, przerzucił się na błyskotkę od G.I. Joe – odpowiednik Buzza Astrala. Bohaterowie filmu są zatem bliscy sercu twórcy.

#31 To pierwszy film animowany w historii Oscara, który otrzymał nominację do tej prestiżowej za najlepszy scenariusz oryginalny.

Ponadto nominowany był do najlepszej muzyki i piosenki. W przypadku tej ostatniej chodzi o Ty druha we mnie masz Randy’ego Newmana.

To jednak nie koniec wizyt Chudego i Buzza na Oscarowej Gali w 1996 roku.

Zobaczcie TUTAJ przemowę aktora Jima Carreya!

#32 Mówi się, że Sid Phillips bazuje na byłym pracowniku Pixara o tym samym nazwisku, który był znany z rozkładania zabawek i używania ich części do tworzenia dziwacznych konstrukcji/kreacji.

Pixar

#33 Wczesne scenariusze do filmu przedstawiały lalkę Barbie jako wybrankę Chudego. Oryginalna sekwencja zamykająca, w której Buzz i Chudy ścigają ciężarówkę, została napisana tak, aby Barbie uratowała kowboja i astronautę przed psem Sida. Zarząd firmy Mattel, która jest właścicielem Barbie, odmówił, stwierdzając, że animacja będzie porażką (jak bardzo się mylił!). Dodał też że nie chce, aby zabawka miała określoną osobowość, woląc pozwolić dzieciom przypisywać jej cechy na własną rękę.

W ten sposób słynna lalka została usunięta ze scenariusza, a jej postać została przerobiona na pastereczkę Bou. Kiedy film okazał się wielkim sukcesem, Mattel wyraził zgodę na pojawienie się Barbie w Toy Story 2 (1999).

Toy Story 2

Co ciekawe, dodatkowa scena z lalkami (obecna na DVD i BlueRay) została z sequela usunięta ze względu na ruch #METOO. Chodzie o te sekwencję:

#34 Firma Hasbro zabroniła Pixarowi użycie nazwy G.I. Joe, kiedy została poinformowana, że zabawka ma zostać wysadzona w powietrze przez Sida. Skazana na zagładę figurka została więc nazwana „Karlem bojowym”. Combat Carl stał się później postacią mówiącą w krótkometrażówce Toy Story: Horror (2013) w reżyserii Angusa MacLane’a.

Toy Story (1995)

#35 Dywan w domu Sida ma ten sam heksagonalny wzór co dywan w hotelu Overlook z Lśnienia (1980). Nic dziwnego, w końcu Sid to zło wcielone!

Toy Story, Lśnienie

Na koniec jeszcze jedna filmowa piosenka

Strange Things Newmana:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial