Newsy

Oscarowy „Piotruś i wilk” i inne filmy w ramach Se-ma-for online na 75 lat Łodzi Filmowej!

Sześć tytułów wartych zobaczenia.

Se-ma-for on-line na 75 lat Łodzi Filmowej to prezentacja sześciu filmów animowanych wyprodukowanych w łódzkim Se-ma-forze. Animacje będą dostępne na stronie internetowej poświęconej obchodom jubileuszu 75 lat Łodzi Filmowej. Pokazy filmów zostaną wzbogacone o komentarze zaproszonych specjalistów.

Jak czytamy na stronie internetowej wydarzenia: Tradycja Se-Ma-Fora sięga 1947 roku, kiedy to w prywatnym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Radwańskiej plastyk Zenon Wasilewski z pomocą przyjaciół i entuzjastów animacji zrealizował pierwszy lalkowy film animowany Za króla Krakusa. Od 1960 do 1990 roku działało Studio Małych Form Se-Ma-For, przez kolejnych dziewięć Studio Filmowe Semafor. Studio Małych Form pod wodzą ówczesnego dyrektora Ryszarda Brudzińskiego otworzyło się – zgodnie z nazwą – na inne formy, otwierając jednocześnie drogę wielu młodym twórcom do realizacji pierwszych filmów. W 1983 roku Oscara otrzymał zrealizowany w Łodzi legendarny, awangardowy film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego. Z Se-Ma-Fora wyszło przez lata wiele kultowych animacji, m.in. Przygody misia ColargolaZaczarowany ołówekMiś UszatekOpowiadania Muminków, seria o kocie Filemonie. W latech 2000-2018 działała Spółka Se-ma-for Produkcja Filmowa. W 2006 roku w koprodukcji polsko-brytyjskiej powstał nagrodzony Oscarem Piotruś i wilk w reżyserii Suzie Templeton.

Aktualnie zapoznać się możemy z pierwszym z tytułów, czyli uhonorowanym Oscarem obrazem Piotruś i wilk. Aby obejrzeć tę i kolejne animacje, wejdźcie w ten link.

Piotruś i wilk

Film jest adaptacją baśni muzycznej Siergieja Prokofjewa Piotruś i wilk na głos recytujący i wielką orkiestrę symfoniczną (1936), którego akcja rozgrywa się we współczesnej Rosji. Mały chłopiec Piotruś mieszkający z Dziadkiem na odludziu, z pomocą Ptaszka i Kaczuszki będących jego przyjaciółmi, stawia czoła groźnemu Wilkowi. Wspólnie pokazują, że dzięki przyjaźni można przetrwać nawet w najbardziej brutalnym świecie. Animacja lalkowa zachwyca plastyką i jest doskonale zharmonizowana z muzyką Prokofjewa. Film został nagrodzony w 2007 roku Oscarem jako Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Kolejne produkcje i daty ich publikacji:

31 lipca – Danny Boy (2010)

Film poruszający problem alienacji jednostki, a jednocześnie ironiczna satyra społeczna. Młody człowiek, wyraźnie inny niż pozostali, błąka się po ulicach miasta bez celu. Pewnego dnia spotyka dziewczynę. Czy ta, rozpoznając jego odmienność, odrzuci go?

7 sierpnia – Ichthys (2005)

Ichthys to niekonwencjonalnie opowiedziana, metaforyczna, filmowa przypowieść o wytrwałości oczekiwania, nadziei i spełnieniu. Bohater filmu to mężczyzna w sile wieku. Zjawia się w restauracji, której wnętrze przypomina budowlę sakralną. Jest tam jedynym klientem. Wita go kelner o twarzy cherubina. Kelner przyjmuje zamówienie, po czym wychodzi. Klient oczekuje na jego powrót… Czas mija, pokrywając wszystko patyną starości. Kiedy wreszcie ciągle młody kelner zjawia się z zamówionym daniem, klient sprawia wrażenie martwego… 

14 sierpnia – Maska (2010)

Akcja filmu rozgrywa się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie. Piękna Duenna została stworzona po to, aby wypełnić pewną misję. Jednakże będzie musiała dokonać wyboru, pomiędzy wywiązaniem się z zadania do którego została powołana a miłością.

Dzieło słynnych reżyserów i animatorów lalkowych, braci Quay, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Scenariusz filmu jest adaptacją powieści Stanisława Lema o tym samym tytule.

21 sierpnia – Fantastyczny sklep z kwiatami (2006)

Fantastyczny sklep z kwiatami jest magiczną opowieścią o pewnym sklepie, który wieczorową porą, po wyjściu sprzedawcy, ożywa w magiczny sposób. Szpulki drutu rozwijają się, wiją w powietrzu i splatają w figurki mężczyzn i kobiet. Te stroją się w płatki kolorowych kwiatów, a kiedy wszystkie są odpowiednio ubrane, rozpoczyna się kwiatowy bal.

28 sierpnia – Miasto płynie (2009)

Słodko-gorzka refleksja na temat życia w Polsce. Młodzi i starzy opowiadają o poszukiwaniu miłości, nocy poślubnej, mundurkach szkolnych, obowiązkach premiera, zapinaniu pasów, religii i władzy. Bogaty kolaż wypowiedzi, rozmów, utworów muzycznych i materiałów reporterskich. Film porusza najbardziej newralgiczne dla społeczeństwa tematy, takie jak bezrobocie i bieda, strajki rolników, pseudokibice i przestępczość. Natomiast w warstwie obrazowej główną bohaterką jest Łódź, jej mieszkańcy i postpeerelowskie krajobrazy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial