Wiedza tajemna

„Uniwersytet Potworny”. Cthulhu, Monty Python, stopa Harvarda i inne nieznane fakty

Czternasty pełnometrażowy film studia Pixar to powstały w 2013 roku Uniwersytet Potworny w reżyserii Dana Scanlona (Naprzód, 2020), na podstawie scenariusza, który napisał z Danielem Gersonem (Potwory i spółka, 2001, Wielka Szóstka, 2014) i Robertem L. Bairdem (Wielka Szóstka, Fernando, 2017).

Pierwszy prequel w historii Pixar, rozgrywający się dziesięć lat przed Potworami i spółką, przedstawia nam początki znajomości Mike’a i Sulleya. Potwory poznały się na studiach (standardowo – pełnych imprez, intryg i psikusów), a ich relacja nie od zawsze była pozytywna…

Ciekawostki o Uniwersytecie Potwornym:

Mimo tego, że John Lasseter zaproponował jej rolę Pani Dziekan Hardscrabble, czterokrotnie nominowana do Oscara Helen Mirren i tak poprosiła o przesłuchanie, aby upewnić się, że twórcy filmu będą zadowoleni z jej występu. Aktorka sama przyznała, że jej marzeniem było zagrać w filmie studia Pixar!

W Potworach i spółce Mike mówi, że Sulley był zazdrosny o jego wygląd już od czwartej klasy. Uniwersytet Potworny miał ukazywać spotkanie Mike’a i Sulleya na studiach, co oczywiście zaprzecza słowom jednookiego. Reżyser Dan Scanlon przyznał, że było to problematyczne, a nawet testowano dodanie sceny pokazującej, jak Sulley i Mike spotykają się w czwartej klasie, a następnie akcja przeskakuje do ich lat uniwersyteckich. Pete Docter (reżyser Potworów i spółki) i John Lasseter powiedzieli Scanlonowi, że podoba im się to, że szanuje zdanie, które padło w poprzednim filmie, jednak musi on „… zrobić to, co będzie najlepsze dla historii”. W rezultacie zdanie Mike’a z Potworów zostało odsunięte na bok, a bohaterowie poznali się na studiach.

Pixar

Kiedy film był w fazie rozwoju, Dan Scanlon opisał każdą z postaci rysownikom Jasonowi Deamerowi i Chrisowi Sasakiemu, ale w przypadku Arta powiedział tylko: „myślcie tajemniczo”. Artyści kombinowali i próbowali, ale finalnie byli sfrustrowani, ponieważ żaden projekt Arta nie był zadowalający. Pewnego dnia Sasaki narysował „A”, czyli pierwszą literę imienia potwora, i dorysował tam dwoje oczu. Od tego miejsca postać powoli ewoluowała.

Melodia, którą słyszymy, gdy Mike po raz pierwszy wchodzi na uniwersytet, oparta jest bezpośrednio na tradycyjnym hymnie anglikańskim All Things Bright And Beautiful. Piosenki filmowe zainspirowane tym utworem to między innymi Every Sperm is Sacred z Sensu życia według Monty Pythona (1983).

Kampus Uniwersytetu Potwornego opiera się w dużej mierze na kampusie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który znajduje się bardzo blisko siedziby Pixar w Emeryville w Kalifornii. Brama Uniwersytetu Potwornego jest wzorowana na słynnej Bramie Sather (niektórzy uważają, że jednak bardziej przypomina oficjalne wejście Uniwersytet w Princeton), a wieża zegarowa oparta jest na wieży zegarowej Sather Tower, znanej jako The Campanille z racji swojego podobieństwa do Dzwonnicy św. Marka w Wenecji.

Pixar, Wikipedia
FitzRandolph Gate, Wikipedia
Od lewej: Wieża z filmu, Sather Tower, Dzwonnica św. Marka; Pixar, Wikipedia

Budynek Szkoły Straszenia jest wizualnym hołdem dla słynnego potwora H.P. Lovecrafta, Cthulhu. Zielona, centralna kopuła wyraźnie została zaprojektowana w kształcie głowy (ze świetlikami jako oczy), a kolumny otaczające główne wejście (które samo ozdobione jest zębami) jest bardzo podobne do ust-macek Cthulhu. Można też zauważyć podobieństwo budynku do Great Dome znajdującego się na kampusie Massachusetts Institute of Technology, czyli MIT.

Pixar
Andrée Wallin
Wikipedia

Wszyscy uczniowie, kiedy wchodzą do Szkoły Straszenia, dotykają przedniej łapy posągu przed budynkiem. Jest to nawiązanie do tradycji na Uniwersytecie Harvarda, gdzie studenci „na szczęście” dotykają lewej stopy posągu Johna Harvarda. W efekcie stopa posągu jest lśniąca i wypolerowana, o czym animatorzy nie zapomnieli przy tworzeniu filmu!

Jak już tu jesteśmy, to w ramach ciekawostki: Uniwersytet Harvarda jest najstarszą uczelnią w Stanach – powstał w 1636 roku jako Harvard College. Nazwę otrzymał od nazwiska purytańskiego duchownego, Johna Harvarda (1607–1638), który był pierwszym darczyńcą uczelni.

„Pomnik Johna Harvarda jest trzecią najczęściej fotografowaną statuą w Stanach Zjednoczonych. Wiele osób jednak nie wie, że studenci nazywają go “Pomnikiem Trzech Kłamstw”. Powodem jest opis rzeźby: “John Harvard, Założyciel, 1638”. Po pierwsze: John Harvard był darczyńcą, nie założycielem uczelni. Po drugie: Uniwersytet został założony w 1636 roku (i jest najstarszą uczelnią w USA). Po trzecie: pomnik nie przedstawia Johna Harvarda, tylko przypadkowego studenta, którego rzeźbiarz użył jako modela”. – Droga na Harvard

Posąg Johna Harvarda (1884, Daniel Chester French), Wikipedia

Cameo w filmie zalicza Arlo z filmu Dobry dinozaur (2015). W czasie produkcji i premiery Uniwersytetu potwornego Dobry dinozaur był następny w kolejce na ekran, jednak przez osiemnastomiesięczne opóźnienie widzowie zobaczyli wcześniej W głowie się nie mieści (2015).

Pixar

Pani Squibbles wysadza chłopców i mówi, że będzie w samochodzie, słuchając „muzyczki”. Gdy drzwi auta się zamykają, włącza Island zespołu Mastodon.

W filmie nie zabraknie oczywiście samochodu dostawczego Pizza Planet z Toy Story (1995)! Zobaczymy go zaparkowanego po lewej stronie bractwa JOX podczas imprezy. Samochód wystąpił w niemalże każdym filmie studia Pixar.

Pixar

Podczas wyzwania „Nie strasz nastolatka” jedna z pułapek cytuje Ariel z Małej syrenki (1989): „Tato, ja go kocham!”

Aula wykładowa Profesora Knechta to sala A113. Jest to nawiązanie do numeru pokoju animacji w California Arts University, gdzie nauki pobierało wielu pixarowych artystów. „A113” często pojawia się w filmach studia, m.in. tytułach Auta (2006), Ratatuj (2007) WALL-E (2008) czy Merida Waleczna (2012).

Pixar

W filmie jest też parę błędów:

Kiedy Mike się wprowadza, na półce w swoim pokoju kładzie swoją przytulankę, którą znamy z Potworów i spółki.

Pixar

I tym uroczym akcentem kończymy ciekawostki o Uniwersytecie Potwornym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial