Wiedza tajemna

Co skrywa „Hotel Transylwania 3”? Chupacabra, gremliny, La Llorona

Hotel Transylwania 3 to powstały w 2018 roku sequel Hotelu Transylwania (2012) i Hotelu Transylwania 2 (2015) od Sony Pictures Animation. Wszystkie trzy tytuły wyreżyserował Genndy Tartakovsky (Laboratorium Dextera, 1996-2003, Samuraj Jack 2001-2017, nadchodzący Popeye), który jest także współautorem ich scenariuszy (w przypadku HT3 z Michaelem McCullersem).

Tym razem Paka Draka wybiera się na ekskluzywne wakacje, które spędzi na luksusowym statku pełnym potworów. W ramach rozrywek czekają na nich egzotyczne wycieczki, zawody siatkówki, pływanie z delfinami czy opalanie w świetle księżyca. Sielanka się kończy, kiedy Mavis spostrzega, że Drac zakochał się w tajemniczej pani kapitan statku, która skrywa sekret zagrażający wszystkim potworom.

Straszne i strasznie ciekawe fakty o Hotelu Transylwania 3:

Genndy Tarkovsky powiedział, że do stworzenia filmu zainspirowały go własne wakacje, na które zabrała go rodzina po skończeniu prac nad Hotelem Transylwania 2.

Pierwszy film z serii, w którym głównym antagonistą nie jest potwór, który ma silną niechęć do ludzi, lecz człowiek, który nienawidzi potworów.

W pierwszym Hotelu Transylwania Dracula powiedział, że czosnek powoduje u niego puchnięcie gardła, a w serialu Hotel Transylwania (2017) pokazano, że wampiry mające styczność z czosnkiem są zaraźliwe i muszą zostać poddane kwarantannie. W tym filmie warzywo powoduje wzdęcie (konkretnie olej czosnkowy – sam czosnek to wspomniany obrzęk gardła).

SPA

Frank mówi, że kobieta, z którą próbuje swatać Draculę, jest jego „kuzynką prawej ręki”. To samo powiedział Johnny w pierwszym Hotelu Transylwania, kiedy próbował przekonać Franka, że ​​są spokrewnieni.

Początkowo Tinkles miał pojawić się tylko epizodycznie. Zmieniło się to, gdy fani zobaczyli short Puppy! (2017) i momentalnie zakochali się w jego głównym bohaterze. Twórcy nie mieli wyboru – musieli dać psiakowi większą rolę!

Aby dowiedzieć się, jak animować scenę, w której Dracula obrywa w twarz szampanem, szef działu modelowania postaci postanowił, że poświęci się dla sztuki. Kilkanaście butelek z musującym alkoholem zostało wycelowanych i otwartych w jego twarz, aby zobaczyć, jak to działa (ewidentnie nie jest przyjemne).

Genndy Tartakovsky sam stworzył storyboardy do całego filmu.

Genndy Tartakovsky użyczył swojego głosu dwóm postaciom – Blobby i Baby Blobby.

Reżyser nie chciał, aby ryby-ludzie pochylali się do przodu, ponieważ ryby mogą zginać się tylko na boki, zatem poprosił animatorów, aby dali rybim postaciom jak najmniejszą ilość ruchu; w niektórych scenach poruszają wyłącznie ustami lub oczami.


Podczas wesela słychać piosenkę I’m in Love with a Monster z Hotelu Transylwania 2.

Abraham Van Helsing był po po pięćdziesiątce lub sześćdziesiątce w powieści Brama Stokera Dracula (1897), co oznacza, że w tym filmie ma jakieś 170 -190 lat.

SPA

Gremliny przypominają tytułowe potwory z filmów Gremliny rozrabiają (1984) i Gremliny 2 (1990), których zachowanie w samolocie przywodzi na myśl oryginalne „gremliny”. Gremliny były niegdyś znane w folklorze Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force, RAF) jako złośliwe chochliki, które sabotują samoloty. Ilekroć coś poszło nie tak i nikt nie wiedział dlaczego, winiono za to gremlina. Podczas pobytu w RAF Roald Dahl usłyszał o ciekawym micie, który uczynił podstawą opublikowanej w 1934 roku książki dla dzieci Gremliny, na której podstawie powstały wspomniane wyżej filmy. Roald Dahl jest autorem takich powieści dla młodszych odbiorców, jak Jakubek i brzoskwinia olbrzymka (1961), Charlie i fabryka czekolady (1964) czy Fantastyczny pan Lis (1970).

Wśród nowych bohaterów znajduje się Chupacabra. Jego imię to tak naprawdę nazwa mitycznego potwora pochodzącego z Ameryki Łacińskiej, który napada na zwierzęta domowe i wysysa z nich krew. Właśnie temu stworzenie zawdzięcza swoją nazwę – chupacabra znaczy dosłownie wysysacz kóz, z hiszp. chupar – ssać, la cabra – koza. Dlatego w Hotelu Transylwania 3 jest scena, w której Chupcabra dostaje drinka, którym jest koza wciśnięta w kieliszek do martini.

Tak naprawdę chupacabry to nie żadne potwory, tylko biedne, schorowane kojoty, które cierpią na bardzo poważne przypadki świerzbu – bolesną, potencjalnie śmiertelną chorobę skóry, która może powodować m.in. wypadanie sierści i kurczenie się skóry. Więcej o tym przeczytacie tutaj.

SPA, The Texan Chupacabra
Dan Pence, nationalgeographic.com

Pierwotnie twórcy planowali użyć innego straszaka. Zamiast Chupcabary na ekranie miał pojawić się El Coco, czyli mityczny duch-potwór podobny do boogeymana, znany z państw hiszpańsko i portugalskojęzycznych.

Najstarsza znanа kołysanka o Coco została zapisana a w powstałym w XVII wieku Auto de los desposorios de la Virgen autorstwa Juana Caxésa. Na przestrzeni lat rymowanka ewoluowała, ale nadal zachowuje swoje pierwotne znaczenie.

Duérmete niño,
duérmete ya…
Que viene el Coco
y te comerá.

Co znaczy: Śpij dziecko, śpij już… Bo inaczej przyjdzie Coco i cię zje.

Que viene el coco, Francisco Goya (1799).

W kilku scenach widzimy La Lloronę. Legenda o duchu zwanym La Llorona, co po hiszpańsku oznacza płaczącą kobietę, jest częścią kultury hiszpańskojęzycznych krajów Ameryki już od czasów konkwistadorów. Według wierzeń, La Llorona to duch Marii – szczupłej, wysokiej i pięknej kobiety o powiewających czarnych włosach i ubranej w białą suknię. Jest to wiecznie zawodzący duch skazanej na potępienie matki, która utopiła swoje dzieci, a teraz spędza wieczność na poszukiwaniu ich.

Są różne wersje tej historii. W jednej dziewczyna miała męża, który bardzo kochał ich synów, lecz nią się w ogóle nie interesował, a potem zaczął ją zdradzać, więc zrozpaczona i zazdrosna Maria utopiła chłopców, a potem siebie. W innej to Maria zdradziła męża pod jego roczną nieobecność, co poskutkowało ciążą. Po zamordowaniu noworodka kobieta straciła rozum – chodziła po ulicach i przeraźliwie krzyczała „Gdzie jest moje dziecko?”. Podobno nadal można usłyszeć, jak błąka się między budynkami i płacze za swoim dzieckiem. Każda osoba, która usłyszy jej płacz i ją zobaczy, popadnie w nieszczęście.

Istnieje wiele wersji historii Marii, jednak niezależnie od tego, czy La Llorona atakuje dzieci, czy niewiernych mężów, jej obecność znaczy jedno: uciekaj!

Sebastien Camrrubi (Character Artist/Rigger), SPA

Kraken jest jak dotąd największym potworem w serii Hotel Transylwania.

David Foster i Michael Bublé napisali It’s Party Time wyobrażając sobie, że mógłby ją zaśpiewać Nick Jonas z zespołu Jonas Brothers. Finalnie w utalentowanego muzycznie Krakena wcielił się brat Nicka, Joe Jonas.

SPA

Filmowy statek wycieczkowy, Legacy, jest bardzo podobny do R.M.S. Titanic i jej siostrzanych statków R.M.S. Olympic i R.M.S. Britannic. Legacy ma jednak pięć kominów zamiast czterech oraz jest niższy i szerszy niż prawdziwe wycieczkowce. Na szczęście akcja filmu rozgrywa się w tropikach, więc góry lodowe nie stanowią zagrożenia…

SPA

Postać Crystal oparta jest na Kitty Carroll z filmu Niewidzialna kobieta z 1940 roku.

Crystal i Chrissy Teigen, która użyczyła jej głosu; SPA

Nadchodzące filmy Sony Pictures Animation to Wish Dragon (2020), Connected (2020), Vivo (2021), Spider-Man Uniwersum 2 (2022) i Hotel Transylwania 4 (2021).

Zobacz też: Spider-Man Uniwersum. Oscarowe widowisko z kosmiczną warstwą wizualną. Kulisy i fakty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial