Newsy

„Simpsonowie” – zwolniony kompozytor pozywa Disneya i Foxa. Dyskryminacja?

Alf Clausen, wielokrotnie nagrodzony nagrodą Emmy kompozytor, który przez prawie 30 lat tworzył muzykę do serialu Simpsonowie, złożył pozew przeciwko Disneyowi, 20th Century Fox TV and Films i Gracie Films w związku z jego zwolnieniem z programu w 2017 roku. Artysta uważa, że wymówienie mu posady było podyktowane swoistą dyskryminacją ze względu na wiek, zaledwie miesiąc po tym, jak poinformował producentów, że cierpi na chorobę Parkinsona.

„Poprzez własne dokumenty pozwanych i podstępne kłamstwa, pan Clausen może wykazać, że decyzja o rozwiązaniu jego długotrwałego zatrudnienia nie tylko nie miała związku z promowaniem wolności słowa, ale była motywowana dyskryminacyjną niechęcią, aby uniknąć konieczności trzymania starego, schorowanego pracownika” – zadeklarowali w formalnościach adwokaci Clausena.

Disney i Fox przysięgają, że decyzję o zmianie kompozytorów podjęto, ponieważ uważali, że Clausen, który ma skłonności do muzyki klasycznej i jazzowej, nie sprostał wyzwaniom związanym z bardziej współczesnymi melodiami. Ponadto obrońcy twierdzą, że producenci Simpsonów odkryli, że kompozytor zlecał część swoich obowiązków swojemu synowi i innemu muzykowi.

materiały promocyjne

Następnym krokiem w sprawie będzie wysłuchanie obu stron sporu, które odbędzie się przed sędzią Sądu Najwyższego w Los Angeles, Michaelem Sternem, prawdopodobnie zdalnie, już 5 sierpnia. Dzięki niemu zostanie ustalone, czy aktualnie 79-letni Clausen został zwolniony ze względu na swój wiek i chorobę, czy nie.

Clausen napisał muzykę do około 565 odcinków Simpsonów, jednak nie skomponował słynnej piosenki przewodniej serialu. Zrobił jednak przeróbkę utworu napisanego przez Danny’ego Elfmana (Sok z Żuka, Edward Nożycoręki, Miasteczko Halloween, Gnijąca panna młoda, Alicja w Krainie Czarów) w trzecim sezonie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: