Wiedza tajemna

20 faktów o „Minionki rozrabiają”. Bruce Lee, pierdnięcia, kosmici i „La Cucaracha”

Czwarty film Illumination Entertainment to powstałe w 2013 roku Minionki rozrabiają będące sequelem Jak ukraść księżyc (2010). W roli reżyserów powrócili Chris Renaud (Lorax, 2012, Sekretne życie zwierzaków domowych, 2016, 2019) i Pierre Coffin (Minionki, 2015, Gru, Dru i Minionki, 2017).

W domku na przedmieściu mieszka sobie Gru wraz z córeczkami i całą gromadką Minionków. Gru nie jest już superprzestępcą, lecz wytwórcą dżemów i żelek, któremu w produkcji smakołyków pomagają kochające słodkości Minionki. Sielanka się kończy, gdy Liga Antyzłoczyńców prosi Gru o pomoc w schwytaniu tajemniczego złoczyńcy zagrażającego światu. Nikt się nie spodziewa, że czarny charakter chce zdobyć panowanie nad Ziemią wykorzystując do tego żółtych towarzyszy Gru. Ma on bowiem eliksir zamieniający dobre Minionki w paskudne fioletowe Minionki-demonki, które są w stanie pożreć wszystko, co im stanie na drodze…

Czego nie wiecie o filmie Minionki rozrabiają?

#1 Jest to pierwszy sequel w historii Illumination Entertainment.

#2 Kiedy Lucy i Gru rewidują właścicieli sklepów Paradise Mall (podejrzanych), właściciel Stuff-A-Bear (satyra Build-A-Bear) przesadza z wypełnieniem niedźwiadka, który finalnie eksploduje, powodując płacz małego chłopca. Rozpłakany chłopczyk to ten sam dzieciak, którego Gru doprowadził do płaczu przez pęknięcie balonu na początku Jak ukraść księżyc.

#3 Kiedy Silas Ramsbottom pokazuje Gru film przedstawiający królika, któremu wstrzyknięto serum mutacyjne, na plakietkach naukowców widnieją nazwiska Coffin i Renaud. Jest to nawiązanie do reżyserów, Pierre’a Coffina i Christophera Renauda.

#4 Javier Bardem miał zagrać Eduardo / El Macho, ale zrezygnował z roli. Bonusowe info: aktor prawdopodobnie wcieli się w Trytona, ojca Ariel, w remake’u live-action Małej syrenki (1989). Więcej o tym filmie przeczytacie w naszym wpisie o wszystkich nadchodzących remake’ach live-action Disneya – tutaj.

Illumination

#5 Al Pacino miał zagrać złoczyńcę i nawet nagrał swoje kwestie, jednak z nieznanych powodów zrezygnował z udziału w projekcie. Zastąpił go Benjamin Bratt, który zagrał Manny’ego w Klopsikach i innych zjawiskach pogodowych (2009) oraz złoczyńcę Ernesto de la Cruz w oscarowym Coco (2017). Fani komiksów DC mogli go usłyszeć również w Lidze Sprawiedliwości: Bogowie i potwory (2015), gdzie zagrał Supermana / Hernana Guerrę.

Universal Studios

#6 Aktorzy głosowi byli filmowani podczas swoich nagrań. Ich mimika i poruszanie dłońmi zostało wykorzystane przez animatorów, którzy dodali ich zachowania granym postaciom. Żona Steve’a Carella nieźle się bawiła, gdy oglądała ekspresje, które Gru dzieli z aktorem.

#7 Kiedy Gru po raz pierwszy odwiedza swoje Minionki w podziemnym warsztacie, można zobaczyć kilka z nich robiących sobie przerwę na lunch na szczycie belki. Jest to hołd dla słynnej fotografii Lunch atop a Skyscraper z 1932 roku autorstwa Charlesa C.Ebbeta.

Illumination
Wikipedia

#8 W filmie jest krótkie ujęcie, w którym Edith gra z Minionkiem w ping ponga, ale zamiast paletki używa nunchaku. Jest to nawiązanie do słynnej chińskiej reklamy Nokii, w której imitator Bruce’a Lee odbija piłeczkę w ten sposób.

#9 Na telefonie Gru widzimy trzy przyciski szybkiego wybierania – dwa żółte i jeden czerwony. Żółte to „Dave” i „Stuart”, a czerwone „Mama”.

#10 Jeden z Minionków wzywa do wystrzelenia 21 pierdnięć ze śmierdzących pistoletów mówiąc pado. W hindi pādanā znaczy pierdnięcie.

Co więcej, w tle słyszymy To the Color, czyli hejnał U.S. Army, który tradycyjnie grany jest po komendzie „Wycofać się”, kiedy na koniec dnia służby opuszczana jest flaga.

#11 Co najmniej dwa Minionki mają na imię Kevin. W Jak ukraść księżyc Kevin ma jedno oko, a w Minionki rozrabiają inny stworek o tym samym imieniu ma dwoje oczu i jest wyższy.

#12 Numer kierunkowy 626 jest przypisany do Kalifornii, co oznacza, że akcja tego i poprzedniego filmu prawdopodobnie ma miejsce w San Gabriel Valley lub w pobliżu północno-wschodniej części hrabstwa Los Angeles.

#13 Kiedy złoczyńca tańczy na kafelkach podłogowych, wbijając tym sposobem kod do drzwi swojej siedziby, słyszymy nawiązanie do kultowego filmu. Po dwukrotnym wybiciu pięciodźwiękowej sekwencji z piosenki La Cucaracha mechanizm kończy je niskim dźwiękiem rogu. W ten sam sposób reaguje statek kosmitów w Bliskich spotkaniach trzeciego stopnia (1977), gdy naukowiec gra w kółko pięciodźwiękowy schemat.

#14 El Macho pije alkohol z butelki, na której etykiecie widnieje napis „La Venganza del Escorpión”, co po hiszpańsku oznacza „Zemsta Skorpiona”. Za nim znajduje się plakat, również w języku hiszpańskim, z napisem „Jeśli pijesz, żeby zapomnieć, najpierw zapłać”.

#15 Tytułowe słowa śpiewanej przez Minionki piosenki I Swear zostały zmienione na „Underwear”, co po angielsku znaczy bielizna.

#16 Tuż przed wstrzyknięciem fioletowego serum do pierwszych dwóch Minionków, wypowiadają słowo kanpai, które po japońsku znaczy na zdrowie / do dna.

#17 Scena, w której dwaj mężczyźni grają w szachy na zewnątrz laboratorium, zawiera sekwencję niemalże identyczną z krótkometrażową animacją Pixara, Geri’s Game (1997).

#18 Kiedy Gru odjeżdża na motocyklu, aby uratować Lucy, ma na głowie kask z goglami. Reżyserzy nie chcieli pokazać go w goglach, ponieważ wyglądałby jak Minionek.

#19 Kobieta w czerwonych spodenkach ćwicząca jogę w parku to ta sama postać, którą widzieliśmy w pierwszym filmie, kiedy Gru obserwował dziewczynki na zajęciach z baletu.

#20 Minionki rozrabiają nominowane było do Oscara w dwóch kategoriach: najlepszy długometrażowy film animowany i najlepsza piosenka (Happy w wykonaniu Pharrella Williamsa). Film w obu przypadkach przegrał z Krainą lodu (2013), w której słyszymy Let It Go śpiewane przez Idinę Menzel.

Bonusowe info: Happy zostało nagrodzone Grammy w kategorii najlepsze solowe wykonanie ‑ pop!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: