Wiedza tajemna

Nieznane fakty o „Minionkach”. Co znaczy „terima kasih” i co nuci Kevin?

Powstałe w 2015 roku Minionki to spinoff i prequel serii Jak ukraść księżyc, w której skład wchodzą Jak ukraść księżyc (2010), Minionki rozrabiają (2013) i Gru, Dru i Minionki (2017). Film wyreżyserowali Pierre Coffin (Jak ukraść księżyc, Minionki rozrabiają) i Kyle Balda na podstawie scenariusza Briana Lyncha (Kot w butach, 2011, Sekretne życie zwierzaków domowych, 2016, 2019).

Film zabierze nas w przeszłość, dzięki czemu poznamy historię Minionków – od zarania dziejów do czasu, gdy w ich życiu pojawił się Gru. Minionki zawsze potrzebowały złego przywódcy, służyły już T. Rexowi, Czyngis-chanowi, Napoleonowi, a nawet hrabiemu Drakuli, tyle tylko, że… wszystkich ich przypadkowo zgładziły. Teraz, kiedy nie mają komu służyć, są pogrążone w rozpaczy. Minionki Kevin, Bob i Stuart desperacko poszukując zła, przemierzają cały świat. Po drodze detronizują królową Elżbietę II i wplątują się w najdziwniejsze przygody. Na Florydzie, podczas tajemnej konwencji złoczyńców poznają Scarlett O’Haracz, pierwszy w historii tak czarny kobiecy charakter. W niej cała nadzieja. 

Fakty o Minionkach

Reżyser Pierre Coffin udzielił głosu wszystkim 899 Minionkom występującym w tym filmie.

Pierre Coffin; Patrick Swirc/modds/Camera Press

Pierwszy film animowany spoza Disneya lub Pixara, którego box office przekroczył miliard dolarów.

„Minionkowy” jest mieszanką kilku języków, w tym angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, portugalskiego, indonezyjskiego, hebrajskiego, malajskiego.

Trzy głównie Minionki zostały zaprojektowane tak, aby przypominały trzy małe dziewczynki z poprzednich filmów: Margo, Agnes i Edith.

Illumination

Akcja filmu rozgrywa się w 1968 roku, czyli 42 dwa lata P.G. (Przed Gru). Dodanie 42 lat do roku 1968 daje rok 2010, czyli ten, w którym Gru i Minionki zadebiutowali w Jak ukraść księżyc (2010).

Piosenka, którą Minionki śpiewają Yeti, to Make 'Em Laugh Donalda O’Connora z filmu Deszczowa piosenka (1952).

Na początku filmu widzimy, jak Kevin, Bob i Stuart zwiedzają Nowy Jork. Minionki wchodzą w alejkę pełną sznurków do bielizny, na wiszą ich słynne niebieskie kombinezoniki. Poznaliście, że jest to ta sama uliczka, którą widzieliśmy w Sekretnym życiu zwierzaków domowych (2016)?

Niektóre z miniońskich wyrażeń są zapożyczone z języka indonyzejskiego, na przykład terima kasih (dziękuję ci), kemari (chodź tu), yang mulia (wasza ekscelencjo). Dlaczego właśnie indonezyjski? Matka Pierra Coffina to pochodząca z Indonezji pisarka, Nh. Dini.

W scenach z hydrantami są odniesienia do opery Wolfganga Amadeusza Mozarta Czarodziejski flet (1791). Stuart nazywa hydrant, w którym się zakochał, „Papagena”, a melodia, którą gwiżdże sobie Kevin, kiedy wypuszcza wodę z hydrantu, przypomina pierwszy wers Der Vogelfanger bin ich Ja z tej samej opery.

Bob ma różnobarwność tęczówki – jego oczy mają dwa różne kolory.

Illumination

Na Targach Złach przed Minionkami siedzi Gargamel ze Smerfów (1981).

Illumination

Kevin, Stuart i Bob odwiedzają Targi Zła (Villain Con), który ma wiele wspólnego z Comic Con. Prezentacja Scarlett O’Haracz (ang. Overkill) odbywa się w „Hali H”, która jest powszechnie używana podczas niektórych z największych wydarzeń Comic Conu.

Jest to pierwszy film, w którym Sandra Bullock wcieliła się w czarny charakter. Jest to też jej druga rola w filmie animowanym – wcześniej aktorka zagrała Miriam w Księciu Egiptu (1998) od DreamWorks.

Na Targach Zła, w scenie, w której widzimy Frankiego Fishlipsa, w prawym górnym rogu pojawia się El Macho z Minionki rozrabiają.

Dywan w laboratorium Herba O’Haracza (ang. Overkill) jest taki sam jak dywan w hotelu Overlook w Lśnieniu (1980) Stanleya Kubricka.

Warner Bros., Illumination

Profesora Flux z Targów Zła nazywa się tak jak kondensator strumienia, czyli Flux Capacitor z trylogii Powrót do przyszłości. Kondensator strumienia był tym, co umożliwiło podróż w czasie, podczas gdy profesor Flux wynalazł pierwszy wehikuł czasu, którego używa do zbierania przyszłych wersji siebie i sprowadzania ich z powrotem jako swoich asystentów.

Illumination

We francuskiej wersji językowej, Marion Cotillard i jej mąż Guillaume Canet są głosami Scarlet i Herba O’Haraczów (Overkill), czyli małżeństwa złoczyńców.

Illumination

W scenie z bajką na dobranoc podkładem muzycznym jest Piotruś i wilk Siergieja Prokofiewa.*

Miś Boba jest bardzo podobny do przytulanki tytułowego Jasia Fasoli (1990).

Tiger Aspect Productions, Illumination

Film nominowany był do BAFTY razem z Baranek Shaun. Film i W głowie się nie mieści – statuetka powędrowała do tego ostatniego tytułu.

Minionki to najbardziej dochodowy prequel i piąty najbardziej dochodowy film animowany wszech czasów, po Królu Lwie (2019), Krainie lodu 2 (2019), Krainie lodu (2013) i Iniemamocnych 2 (2018).

Powstanie sequel Minionków. Premiera filmu Minionki: Wejście Gru zaplanowana jest na lipiec 2021. 

*Parę lat temu powstała nagrodzona Oscarem krótkometrażowa animacja Piotruś i Wilk do muzyki Prokofiewa:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial