Wiedza tajemna

„Gru, Dru i Minionki”. 20 faktów. Różowa Pantera, Jaś Fasola i Michael Jackson

Powstały w 2017 roku Gru, Dru i Minionki to trzeci, po Jak ukraść księżyc (2010) i Minionki rozrabiają (2013), film z serii Despicable Me. Animację wyreżyserowali Pierre Coffin (wspomniane dwa pierwsze tytuły franczyzy, Minionki) i Kyle Balda (Minionki) na podstawie scenariusza duetu Ken Daurio i Cinco Paul (Horton słyszy Ktosia, 2008, Lorax, 2012, poprzednie filmy Despicable Me).

Gru wraz z Lucy i córkami powracają! Tym razem bohaterowie muszą powstrzymać byłego dziecięcego gwiazdora telewizyjnego, który zamierza zniszczyć Hollywood, a następnie przejąć panowanie nad światem. Jakby tego było mało, okazuje się, że Gru ma bajecznie bogatego brata, który chce pójść w jego ślady…

20 faktów o Gru, Dru i Minionkach:

#1 Aktorka, która zagrała Agnes w dwóch pierwszych filmach, Elsie Fisher, została zastąpiona przez Nev Scharrel, ponieważ Fisher była już za stara do tej roli.

Illumination

#2 Do roli Bratta rozważany był Alan Tudyk, którego znamy z takich filmów animowanych jak Epoka lodowcowa (2002),  Ralph Demolka (2012), Kraina lodu (2013), Wielka Szóstka (2016), Zwierzogród (2016) czy Vaiana: Skarb oceanu. Tudyk zagrał także papugę  Jago w aktorskim Aladynie (2019).

#3 Trey Parker powiedział, że jego wówczas dwuletnia córka była kluczowym czynnikiem, który wpłynął na jego decyzję o przyjęciu roli Balthazara Bratta. Parker przyznał, że pomyślał, że byłoby fajnie, gdyby „obejrzała coś, co zrobiłem”. Parker jest najlepiej znany z Miasteczka South Park (1997), które stworzył z Mattem Stonem.

Alan Tudyk (Wikipedia), Bratt (Illumination), Trey Parker (Wikipedia)

#4 Szlachetny kamień to parodia diamentu zwanego „Różowa Pantera” z serii filmów o tytułowej Różowej Panterze. Ekstra ciekawostka: Kamień zawdzięcza swoją nazwie skazie, która jest w kształcie pantery. Pierwszy raz słyszymy o nim w pierwszym filmie z serii, czyli Różowa Pantera (1963).

Claudine Cardinale i David Niven w filmie Różowa Pantera (1963), MGM

#5 Kraj, w którym mieszka Dru i z którego pochodzi Gru, to fikcyjny europejski kraj zwany Freedonią. Tak samo nazywał się fikcyjny europejski kraj w filmie Kacza zupa (1933) Braci Marx. Ponadto diament, który Bratt próbuje ukraść, nazywa się Brylant Dumont, na cześć Margaret Dumont, która pojawiła się w kilku filmach Marx Brothers, w tym w Kaczej zupie (cała dostępna na YouTube).

Pst! Braci Marx poznał Salvador Dalí – artysta wspomniał o nich oraz o Walcie Disneyu w jednym z listów do zaprzyjaźnionego pisarza. Wiedzieliście, że Dalí i Disney stworzyli razem piękny, surrealistyczny film krótkometrażowy? Zobaczycie go i przeczytacie o kulisach jego powstania tutaj: Destino. Surrealistyczny owoc współpracy Walta Disneya i Salvadora Dalí

#6 Na koszulce Margo widnieje Grinch. Jest to nawiązanie do kolejnego filmu wytwórni Illumination, czyli Grinch z 2018 roku.

Illumination

#7 To ostatni film Johna Cygana. Aktor zmarł 13 maja 2017 roku, miesiąc przed premierą filmu. Gru, Dru i Minionki jest poświęcony jego pamięci. Cygan wystąpił w takich filmach jak Planeta skarbów (2002), Auta (2006), Epoka lodowcowa 2: Odwilż (2006), WALL·E (2008), Odlot (2009), Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009), Uniwersytet Potworny (2013), Minionki rozrabiają, Minionki, czy W głowie się nie mieści (2015) oraz dziesiątkach gier wideo.

#8 Kiedy Mel i inne Minionki wędrują po ulicach, widzimy plakat do programu telewizyjnego SING!. To nawiązanie do innego filmu Illumination Entertainment, Sing (2016).

Illumination

Easter-eggów jest w filmie całkiem sporo, więc jeśli macie ochotę się z nimi wszystkimi zapoznać, to zapraszam tutaj:

#9 We francuskiej wersji językowej w rolach Gru i Dru wystąpili dwaj bracia, Gad Elmaleh i Arié Elmaleh. Przypomnijmy, że Marion Cotillard i jej mąż Guillaume Canet zagrali małżeństwo złoczyńców w Minionkach.

#10 Kostiumy, które noszą Gru i Dru, przypominają strój tytułowego bohatera klasycznej włoskiej serii komiksów Diabolik (1962), który jest bezwzględnym mistrzem kradzieży i zazwyczaj okrada przestępców.

Illumination, Astorina

#11 W sekwencji, w której Balthazar Bratt próbuje ukraść diament, słyszymy piosenkę Bad Michaela Jacksona. W kolejnej scenie z udziałem złoczyńcy widzimy go, gdy ma na sobie strój powiększający, podobny do tego, który nosi „Weird Al” Yankovic w teledysku do parodii tej samej piosenki (Fat).

Illumination
https://youtube.com/watch?v=t2mU6USTBRE

#12 Scena, w której gigantyczny robot Bratta wychodzi z oceanu i wchodzi do miasta, jest prawdopodobnie ukłonem w stronę filmów z Godzillą.

Illumination

#13 Kiedy Dru sięga do źródła zasilania robota, mechanizm, który wyciąga, jest niezwykle podobny do kondensatora strumienia (flux capacitor) z trylogii Powrót do przyszłości, również wydanej przez Universal Pictures. Co ciekawe, w Minionkach twórcy również nawiązali do fluxa. Jak? Przeczytacie o tym w naszych ciekawostkach o filmie: Nieznane fakty o Minionkach. Co znaczy „terima kasih” i co nuci Kevin?

To świecące po lewej to kondensator strumienia, Universal Pictures

#14 W więzieniu Minionki zbierają kosztowności od więźniów, a jedną z nich jest miś tytułowego Jasia Fasoli (1990). W Minionkach również nawiązano do przytulanki ekscentrycznego bohatera.

#15 Idina Menzel była rozważana do roli Valerie Da Vinci. Aktorka znana jest nam wszystkim z roli Elsy w filmach Kraina lodu i Ralph Demolka w internecie, a fani produkcji aktorskich z pewnością docenili jej występ w Nieoszlifowanych diamentach (2019) braci Safdie.

Illumination

#16 Animowana sekwencja w pierwszej części napisów końcowych, w której Dru i Gru próbują się prześcignąć, jest nawiązaniem do sekwencji napisów otwierających klasyczne filmy z Różową Panterą.

W ramach bonusowej ciekawostki: sekwencję otwierająca do filmu Powrót Różowej Pantery (1975) animował Richard Williams – niesamowity artysta, który nie tylko stworzył animację do hybrydy live-action i animacji w postaci Kto wrobił Królika Rogera? (1988), ale przede wszystkim przez 30 lat (!!!) pracował nad filmem, który finalnie ukradł mu Disney – tworząc Aladyna (1992). O tym niesamowitym dziele przeczytacie i obejrzycie je tutaj.

#17 Gru, Dru i Minionki to pierwszy film z serii, który nie został nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy film animowany. Nagrodą uhonorowany został Coco, który wygrał z filmami Dzieciak rządzi, Fernando, Żywiciel i Twój Vincent (wszystkie z 2017 roku).

#18 Jest to czwarty najlepiej zarabiających film roku 2017. Na miejscu trzecim znalazło się Szybcy i wściekli 8, a na pierwszym Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi. Miejsce drugie zajmuje Piękna i Bestia live-action, której niesamowite sekrety poznacie w naszym tekście: Co skrywa aktorska Piękna i Bestia? 40 tajemnic zaczarowanego zamczyska i jego mieszkańców

#19 Gru, Dru i Mionionki to szósty film animowany, który zarobił miliard dolarów, po Toy Story 3 (2010), Krainie lodu, Minionkach, Zwierzogrodzie i Gdzie jest Dory? (2016).

Zobacz też: Najbardziej dochodowe animacje ostatniego dziesięciolecia. 15 filmów, które rozbiły bank

#20 Powstanie kolejny film z serii: Minionki: Wejście Gru. Jego premiera zaplanowana jest na lato 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial