FAN(ART)

Jak ubierałyby się Księżniczki Disneya, gdyby żyły w XX wieku? Ariel w latach 40., Tiana 90.!

Stroje noszone przez Księżniczki Disneya są często tak samo kultowe, jak same postacie. A co by się stało, gdyby historie bohaterek miały miejsce w innej dekadzie, a tym samym Księżniczki ubierałyby się zupełnie inaczej?

Niezależny izraelski artysta, Amit Naftali, sam się nad tym zastanawiał – a nawet stworzył kilka przykładów.

Amit wyznał, że rysował postaci z disnejowskich animacji, odkąd tylko potrafił trzymać ołówek. „Pamiętam, że cały czas rysowałem Ariel, Tarzana i Myszkę Miki. Niedawno znalazłem kilka starych rysunków z okresu, gdy miałem około 4 lat, i fajnie jest zobaczyć, jak daleko zaszedłem”.

Artysta zaczął przymierzać się do stworzenia serii grafik przedstawiających Księżniczki Disneya w strojach z lat 1910 – 2000 już w 2018 roku. Jak sam przyznaje, zainspirowały go do tego prace Steve’a Thompsona, który sam stworzył wiele ilustracji o disnejowskiej tematyce, w tym serię, w której Księżniczki ubrane są w stroje odpowiadające latom, w których ich filmy miały premiery.

Amit Naftali

Naftali rozpoczął swój proces twórczy od spisania kolejności dat premier każdego filmu o Księżniczkach. Następnie każdej z bohaterek, przypisał inną dekadę, począwszy od Śnieżki (1937), przez Kopciuszka (1950), Aurorę (1959), Ariel (1989), Bellę (1991), Dżasminę (1992), Pocahontas (1995), Mulan (1998), Tianę (2009) i Roszpunkę (2000).

Amit Naftali

Artysta wyznał, że stworzenie ilustracji wymagało wielkiego researchu – „Jestem wielkim fanem historii i kultury, więc wiedziałem, że muszę to zrobić dobrze” – powiedział Naftali, nawiązując do mody vintage. „Mam na myśli przeglądanie starych magazynów, artykułów, wywiadów, filmów itp.”

Amit Naftali

„Starałem się zachować ogólną kolorystykę postaci, aby nadać im coś rozpoznawalnego i od tego momentu po prostu bawiłem się różnymi projektami” – powiedział. „Gdy podobał mi się więcej niż jeden projekt – dodatek lub coś innego w ubiorze – chciałem również dołączyć to do grafiki jako szkic z boku”.

Amit Naftali

Amit Naftali

Naftali przyznał również, że jego ulubione grafiki z serii to projekty Belli i Dżasminy. Dodał też, że w internecie byla burza na temat tego, jakoby torebka Dżasminy była wykonana z jej tygrysa, Rajah. Artysta skomentował, że „Nikt nawet nie pomyślał, że może być to po prostu nadruk czy sztuczne futro”.

Amit Naftali

Amit Naftali

Amit Naftali

Najnowsze rysunki Naftalego nawiązują do lat 80., 90. i początku XXI wieku, ale ma także w planach jeszcze jedną ilustrację, która przedstawi outfit z lat 2010. Ciekawe, czy narysuje Vaianę (2016) czy Meridę (2012), która jest pierwszą oficjalną Księżniczką Disneya od studia Pixar.

Amit Naftali

Amit Naftali

Od jakiegoś czasu Amit poszerzył swoją pasję o rysowanie muzyków (Lana Del Rey, Dua Lipa, Billie Eilish czy Halle Bailey, która zagra Ariel w nadchodzącym remake’u Malej syrenki). Jego prace znajdziecie tutaj.

Halle Bailey, autor Amit Naftali

Zobacz też: Księżniczki Disneya. Kto się do nich zalicza, a kto nie i dlaczego? Czemu Mulan, ale nie Esmeralda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial