Wiedza tajemna

„Sing” od Illumination. 20 śpiewających faktów o przeładowanym przebojami musicalu!

Muzyczne widowisko z plejadą gwiazd! Tak można podsumować 7. film wytwórni Illumination w reżyserii Gartha Jennings (Autostopem przez Galaktykę, 2005).

#1 W filmie usłyszymy ponad 85 piosenek z okresu 1940-2016.

#2 Johnny (Taron Egerton) śpiewa cover I’m Still Standing Sir Eltona Johna. Egerton pojawił się u boku Sir Eltona w Kingsman: Złoty krąg (2017) i portretuje go w filmie biograficznym Rocketman (2019). Czyżby występ w animacji okazał się dla niego proroczy? 🙂

Sir Elton John i Taron Egerton

#3 Scenarzysta i reżyser Garth Jennings jest wielbicielem wokalisty jazzowego Shooby’ego Taylora. Zdecydował się umieścić w filmie jego utwór Stout-Hearted Men. Piosenkę zaśpiewał hipopotam podczas przesłuchania. Taylor przeszedł udar w 1994 roku i zmarł 9 lat później.

#4 Drugi film z 2016 roku, w którym zagrała Scarlett Johansson w roli aktorki głosowej po Księdze Dżungli (2016) i czwarty w ogóle – usłyszeć ją mogliśmy także w filmach Ona (2013) oraz SpongeBob Kanciastoporty (2004)). Posłuchajcie piosenki w jej wykonaniu z Sing!

Pst! Poniższy utwór nie jest przeróbką tylko oryginalną kompozycją!

#5 W obsadzie filmu znalazło się trzech zdobywców Oscara: Jennifer Hudson, Matthew McConaughey i Reese Witherspoon oraz cztery znamienite nazwiska nominowane do statuetki: John C. Reilly, Seth MacFarlane, Scarlett Johansson i Wes Anderson.

#6 Kostium, który Rosita (Witherspoon) zakłada podczas występu, przypomina ten, który Taylor Swift nosiła podczas trasy koncertowej promującej album 1989.

Taylor Swift, Rosita (DeviantArt Falena-ananke)

#7 To drugi musical Illumination Studio po Loraxie (2012) i siódmy film studia w ogóle.

#8 Piosenka My Way, którą śpiewa Mike (Seth MacFarlane) to utwór Franka Sinatry.

#9 To czwarty animowany film z udziałem Jennifer Saunders (wcześniejsze wcielenia aktorki to Wróżka Chrzestna ze Shreka 2, 2004, Panna April Sprink z Koraliny i tajemniczych drzwi, 2009, Królowa Elżbieta II z Minionków, 2015). W Sing zagrała Pannę Nanę Noodleman.

Shrek 2
Sing

#10 W polskiej wersji językowej wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Jarosław Boberek, Ewa Farna, Adam Zdrójkowski i Małgorzata Socha.

#11 Reżyser i scenarzysta, Garth Jennings, wcielił się w iguanę, Miss Crawley.

Garth Jennings (Wikipedia), Miss Crawley

#12 To najdłuższy film wytwórni Illumination. Trwa 108 minut.

#13 W obrazie znajdziemy co najmniej trzy odniesienia do trylogii Powrót do przyszłości (1985, 1989 i 1990):

1) Solówka Ash na gitarze przypomina tę w wykonaniu Marty’ego z pierwszej cześci serii. 2) Buster Moon próbuje ukraść energię z sąsiedniego budynku. Wychodzi na zewnątrz, ale kabel okazuje się za krótki. To ukłon w stronę Doca Browna próbującego podłączyć kabel na szczycie wieży zegarowej. 3) Kiedy Johnny chowa się za ścianą w alejce, aby uniknąć policji, ma na sobie skórzaną kurtkę i kapelusz. Rozmawia z tatą przez krótkofalówkę. Bardzo podobna scena miała miejsce w Powrocie do przyszłości II (1989), w którym Marty celowo ubiera się w ten sposób do rozmowy przez walkie-talkie z Docem. Oba filmy były dystrybuowane przez Universal Pictures.

#14 To pierwszy raz, kiedy dwa filmy Illumination zostały wydane w tym samym roku. Sekretne życie zwierzaków domowych (2016) miał swoją premierę pięć miesięcy przed Sing.

#15 Postać Nany Noodleman mocno przypomina antybohaterkę Normę Desmond z Bulwaru Zachodzącego Słońca (1950). Ich lokaje też są do siebie podobni.

Norma Desmond, Bulwar Zachodzącego Słońca, Sony Animation

Piosenka Nany w wykonaniu Jennifer Hudson

#16 Pierwszy występ głosowy Setha MacFarlane’a w pełnometrażowym filmie animowanym, który nie powstał pod szyldem jego studia Fuzzy Door Productions (Family Guy, Ted, Ted 2).

#17 Dziadek Meeny przypomina Babara! Słowa „Bye Bye” wyśpiewywane są z kolei w taki sposób, że brzmią jak imię popularnego słonia w zielonym garniturze.

#18 To drugi występ głosowy Witherspoon (pierwszym był film Potwory kontra Obcy, 2009) i Mcconaugheya (jego debiutem był Kubo i dwie struny, 2016).

#19 Na DVD i BlueRay ukazał się tydzień przed 20. rocznicą powstania Koty nie tańczą (1997), animowanego filmu Warner Bros. o antropomorficznych zwierzętach, które potrafią śpiewać i tańczyć. Podobnie jak bohaterowie Sing!

#20 Na koniec lista aktorów i aktorek, którzy/które zaskakująco dobrze radzą sobie wokalnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial