Wiedza tajemna

20 faktów o „Kubo i dwie struny”. Kurosowa, Miyazaki, Beatlesi, Matthew McConaughey i Charlize Theron

Czwarty film studia Laika to powstały w 2016 roku Kubo i dwie struny w reżyserii debiutującego w tej roli Travisa Knighta (Bumblebee, 2018), szefa Laiki, producenta i głównego animatora przy takich filmach jak Koralina i tajemnicze drzwi (2009) czy ParaNorman (2012).

Za dystrybutorem: Urwisty nadmorski klif to miejsce, w którym chłopiec o imieniu Kubo mieszka wspólnie z matką. W położonej nieopodal rybackiej wiosce chłopiec dzieli się z mieszkańcami swoją magiczną umiejętnością ożywiania origami. Spokojne życie przerywa pojawienie się ducha z przeszłości, który domaga się vendetty, pomszczenia tego, co stało się przed laty. Kubo wyrusza w nieprawdopodobną podróż, której celem jest rozwiązanie zagadki jego zaginionego przed laty ojca, największego samuraja, jaki kiedykolwiek chodził po Ziemi.

Ode mnie: To jest piękny, ciekawy, poruszający i dobry film, który każdy fan animacji, zwłaszcza poklatkowej, powinien zobaczyć. Przemawiają za tym chociażby świetne recenzje i dwie nominacje do Oscara – za najlepsze efekty specjalne (wygrała Księga dżungli) oraz najlepszy długometrażowy film animowany (wygrał Zwierzogród; nominowane były także Czerwony żółw, Vaiana: Skarb oceanu, Nazywam się Cukinia).

20 faktów o Kubo i dwie struny

#1 W filmie usłyszymy dwie gwiazdy nagrodzone Oscarem – Charlize Theron i Matthew McConaugheya; oraz trzy nominowane do tej prestiżowej nagrody – Rooney Marę, Brendę Vaccaro i Ralpha Fiennesa.

#2 Kubo i dwie struny to pierwszy film animowany Matthew McConaugheya. W Kubo aktor zagrał Żuka (ang. Beetle), a w wydanym w tym samym roku Sing (2016) udzielił swojego głosu Busterowi Moonowi.

Laika

#3 Trzeci film animowany Ralpha Fiennesa, który wcześniej zagrał w Księciu Egiptu (1998) i Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005).

#4 Drugi film studia Laika, w którym główną rolę gra aktor Gry o tron (2011). W Pudłakach (2014) głosu Eggsowi udzielił Isaac Hempstead Wright (Bran Stark), a tytułowy Kubo mówi głosem Arta Parkinsona (Rickon Stark).

Laika

#5 Kubo miał ponad 48 milionów możliwych wyrazów twarzy. Stworzono dla niego łącznie 23 187 prototypów facjaty. Możliwe to było dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii druku 3D.

#6 Film składa się z co najmniej 145 000 zdjęć przekształconych w animację poklatkową.

#7 Kubo i dwie struny to najdłuższy film poklatkowy (1 godz. 41 minut). Na drugim miejscu jest Koralina i tajemnicze drzwi, również od studia Laika. Obejrzyjcie sobie to, super fajne:

Jak Wam mało, to tu zobaczycie jeszcze więcej super rzeczy:

#8 Łódź była pokryta około 250 tysiącami liści, a każdy z nich został zamocowany ręcznie. Nakręcenie tej sekwencji zajęło dziewiętnaście miesięcy.

#9 Imiona Sióstr, Karasu i Washi, po japońsku znaczą odpowiednio kruk i orzeł. W oryginalnej wersji językowej zagrała je Rooney Mara, a w polskiej Agnieszka Kunikowska (Fiona z serii Shrek, żółw Franklin z serii Witaj, Franklin, bogini Eris w Sindbadzie: Legenda siedmiu mórz, Fantastyczny Pan Lis, Triss Merigold w serii gier Wiedźmin).

Laika

#10 Podobnie jak we wcześniejszym filmie Laiki, Koralina i tajemnicze drzwi, w Kubo pojawia się motyw temat kradzieży i wymiany oczu.

#11 Postać grana przez George’a Takei nazywa się Hosato. Prawdziwe imię i nazwisko Takei to George Hosato Takei.

#12 Trójstrunowy instrument Kubo to shamisen, tradycyjny japoński instrument szarpany, którego nazwa znaczy dosłownie struny trzech smaków.

Laika

#13 Taniec wykonany na festiwalu na początku filmu to bon-odori, rytualny taniec tańczony na festiwalu O-bon, czyli Święcie Zmarłych w buddyzmie japońskim. Co ciekawe, premiera Kubo i dwie struny miała miejsce w tym samym tygodniu, co O-bon.

#14 Reżyser wyznał także, że Kubo i dwie struny jest hołdem dla Akiry Kurosawy i Hayao Miyazakiego (obaj byli inspiracją do stworzenia filmu) oraz The Beatles za osobiste wspomnienia muzyczne swojej rodziny.

Laika

#15 Japońskie wydanie tego filmu zadedykowano pamięci Shigeru Mizukiego, twórcy serii komiksów Gegege no Kitarô, które były główną inspiracją dla filmu.

#16 Demon Szkielet (oparty na Gashadokuro z japońskiego folkloru) to największa lalka do animacji poklatkowej, jaka została zbudowana – mierzy 5,5 metra wysokości.

Tryptyk Triptych of Takiyasha the Witch and the Skeleton Spectre, ok. 1844, Utagawa Kuniyoshi (1797–1861), Wikipedia
criticafterdark.blogspot.com

#17 Film został bardzo pozytywnie odebrany. W serwisie Rotten Tomatoes 97% ze 156 opinii krytyków uznało animację za sukces (średnia ocen 8,4/10). Pozytywne opinie ponad 35 tysięcy widzów wynoszą 86%.

#18 Najsłabiej zarabiający film Laiki i pierwszy, którego box office nie wyniósł powyżej 100 milionów dolarów. Kubo i dwie struny zarobił zaledwie 77,5 miliona dolarów przy budżecie wynoszącym 60 milionów.

#19 W każdym dotychczasowym filmie Laiki w napisach końcowych jest klip pokazujący kulisy produkcji. W tym przypadku było to tworzenie wielkiego szkieletu. Niestety, w sieci nie ma legalnego klipu, ale na szczęście już wyżej widzieliście, jak zrobiono demona!

#20 Podczas napisów końcowych słyszymy cover Reginy Spektor While My Guitar Gently Weeps zespołu The Beatles. Jeden z drugoplanowych bohaterów filmu nazywa się Beetle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial