Wiedza tajemna

„Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów”. 20 faktów o najlepiej zarabiającym filmie Blue Sky


Trzecia odsłona przygód bohaterów Epoki lodowcowej (2009) przeładowana jest akcją i (jak zwykle) dobrym humorem. No i prehistorycznymi gadami! Za reżyserskimi sterami ponownie stanął Carlos Saldanha (Epoka lodowcowa 2, Rio, Rio 2). Współreżyserem produkcji mianowano natomiast Mike’a Thurmeiera.

Po wydarzeniach z drugiej części serii życie zwierząt zaczyna się zmieniać: co prawda Scrat wciąż poluje na żołędzia, ale jednocześnie wplątuje się w romans z wiewiórką szablozębną. Maniek i Ela spodziewają się dziecka, co sprawia, że samiec chce dopilnować, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik przed jego narodzinami. Diego ma dość bycia traktowanym jak kot domowy, w końcu jest tygrysem! Natomiast Sid zaczyna marzyć o własnej rodzinie, co powoduje naprawdę sporo komplikacji…

#1 Wiele gatunków dinozaurów, które pojawiły się w filmie, wymarło gdy asteroida uderzyła w Ziemię ok. 66 milionów lat temu, więc nie mogły schronić się w podziemnym świecie i przetrwać do epoki lodowcowej.

#2 Tworząc Erę Dinozaurów (ang. Dawn of the Dinosaurs), twórcy chcieli umieścić w filmie „ekstremalne” stwory (m.in. jegomościa, który wygląda jak struś ze szponami na każdym kciuku). Pomysł ten został porzucony, ponieważ doszli oni do wniosku, że publiczność nie będzie zaznajomiona z tymi gatunkami i może zarzucić studiu, że je wymyśliło.

#3 W rolę Ellie (pol. Eli) ponownie wcieliła się Queen Latifah.

Queen Latifah
Ela i jej dziecko, Epoka lodowcowa 3

#4 Buck ostrzega grupę: „Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie!”. Jest to słynne zdanie z Piekła Dantego Alighieri, które znajduje się na bramach tytułowego miejsca.

#5 Buck został oparty m.in. na nieżyjącym Franku Bucku, poszukiwaczu przygód, myśliwym, kolekcjonerze zwierząt i aktorze lat 30. i 40. XX wieku.

Wikipedia, Blue Sky

#6 Kiedy Ela ześlizguje się z brachiozaura wykrzykuje „yaba daba doo”, czyli słynny okrzyk Freda Flinstona, bohatera kultowej kreskówki Flinstonowie (1960-1966).

#7 Przy zyskach przekraczających 880 milionów dolarów (na świecie), jest to najbardziej dochodowy film od Blue Sky Studios.

#8 Buck (Simon Pegg) i dinozaur Rudy przypominają postaci, które znaleźć możemy również w Moby Dicku Hermana Melville’a (1851). Buck i Kapitan Ahab są łowcami i obaj zostają okaleczeni przez ogromne zwierzę. W książce Ahab traci nogę, Buck natomiast oko w filmie. Obaj mają obsesję na punkcie zemsty, ścigając bestię, która wyrządziła im krzywdę. Kwestie które Buck wypowiada, kiedy Rudy pojawia się przed jego oczami, brzmią jak cytaty z Moby Dicka.

Rudy

Gdy bohater wspina się na sam szczyt wrzecionowatego drzewa (ponad warstwą chmur), trzymając gałąź przypominającą włócznię, widzimy jak na dłoni odniesienie do rzucenia harpunem w wieloryba (Moby Dick). To nie wszystko. Ząb dinozaura ma ten sam kolor, rozmiar i kształt co ząb narwala. Rudy prawdopodobnie otrzymał swój biały kolor z wielu powodów, ale podobieństwo do Moby Dicka jest jednym z najbardziej prawdopodobnych. Aha, jeszcze jedno! Statek kapitana Achaba ma pierwszego oficera o imieniu „Starbuck”. Wreszcie w obu opowieściach Buck i Achab mają taką obsesję na punkcie polowania na swojego „wroga”, że porzucają spokojne i rozsądne życie na rzecz polowania.

#9 Choć był to najlepiej zarabiający film animowany 2009 roku na świecie, w Stanach Zjednoczonych ustąpił miejsca Odlotowi (2009) i tytułowi Potwory kontra Obcy (2009)

#10 Ostatni film Blue Sky Studios, nad którym pracował Chris Renaud (jako autor scenorysów), zanim zaczął pracować dla Illumination Entertainment

Dla tego ostatniego wyreżyserował Jak ukraść księżyc (2010), Loraxa (2012), Minionki rozrabiają (2013), Sekretne życie zwierzaków domowych (2016) i Sekretne życie zwierzaków domowych 2 (2019). Był także producentem wykonawczym Minionków (2015) Gru, Dru i Minionków (2017) i Grincha (2018). Przy niektórych z tytułów pracował z nim Pierre Coffin.

#11 To trzeci najbardziej kasowy film 20th Century Fox (studio było właścicielem Blue Sky, które obecnie należy do Disneya) w historii, za Avatarem Jamesa Camerona (2009) i Gwiezdnymi wojnami: Część I – Mroczne widmo George’a Lucasa (1999).

#12 Dinozaur-Matka to allozaur, krewny lepiej znanego Tyranozaura Rexa. Ma bardziej kwadratową głowę od tego ostatniego.

#13 Największy dinozaur, Rudy, jest wzorowany na dinozaurie Barionyksie. Animatorzy wybrali ten gatunek ze względu na jego wygląd przypominający krokodyla. Jego biały kolor i przekrwione oczy zostały dodane, aby uczynić go jeszcze bardziej groźnym.

Rudy, Epoka lodowcowa 3

#14 Podczas sceny na placu zabaw, w której po raz pierwszy pojawia się matka dinozaura, mamut Manny/Maniek (Ray Romano/Wojciech Malajkat) krzyczy: „Nikt się nie rusza!”. Tę samą kwestię wypowiada Alan Grant (Sam Neill) w Parku jurajskim 3 (2001), kiedy grupa natrafia na karmiącego T-Rexa. Twórcy lubią mrugać okiem do fanów popkultury!

#15 W utworze Alone Again, Naturally tekst został całkowicie zmieniony, aby dopasować się do „uczuć żołędzia” wobec Scrata. Porównajcie obie wersje!

#16 Buck okazał się niezwykle popularną postacią wśród fanów Epoki lodowcowej. Został przywrócony 7 lat później w piątej części w 2016 roku.

#17 W wersji polskiej udział wzięli m.in. Cezary Pazura (Sid), Wojciech Malajkat (Maniek), Piotr Fronczewski (Diego), Karina Szafrańska (Ela), Waldemar Barwiński (Buck), Krzysztof Szczerbiński (Edek) oraz Jacek Kawalec (Zdzich).

#18 Zwierzęta występujące w filmie to mamut włochaty, smilodon (tygrys szablozębny), Megalonyx (wymarły rodzaj leniwców), łasica, opos, Cronopio, gastornis, mrówkojad, glyptodon, wół piżmowy, gigantyczny motyl, Castoroides (gigantyczny bóbr), platybelodon, Synthetoceras, Moeritheriidae oraz Embolotherium.

Gastornis (prehistoryczny nielot)
Wiewiór (Scrat)/Cronopio Wikipedia
Platybelodon

#19 Dinozaury występujące w filmie to allozaur, barionyks, brachiozaur, ankylozaur, giganotozaur (szkielet), dilong (szkielety), guanlong (smok w koronie), kentrozaur, pachycefalozaur, iguanodon, triceratops, troodon.

Allozaur
Brachiozaury – roślinne dinozaury z długimi szyjami
Ankylozaur
Guanlong
Kentrozaur (Kolczasty jaszczur)

#20 Prerozaury (latające gady) występujące w filmie to harpaktognat i kecalkoatl.

Epoka lodowcowa 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial