Wiedza tajemna

„Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów” 15 zmrożonych faktów. W filmy słyszymy Jennifer Lopez i Petera Dinklage’a!

Czwarta część przygód Mańk, Sida i Diego została wyreżyserowana przez Mike’a Thurmeiera (współreżysera trójki) oraz Steva’a Matrtino.

Na początek kilka wyjaśnień. Podobnie jak w Epoce 3, gdzie jakimś cudem znalazły się dinozaury (wyginęły ok. 66 mln lat temu), a przecież jej akcja dzieje się w plejstocenie, w czwartej części cyklu też mamy do czynienia z nie do końca zgodnym z wydarzeniami rzeczywistymi wątkiem. Ostatni wyraźny ruch kontynentów datuje się bowiem na ok. 100 mln lat temu. Wówczas Indie oderwały się od Afryki i podryfowały w kierunku Azji.

Przypomnijmy, plejstocen to okres od od 2,58 mln do 11,7 tys. lat przed Chrystusem. Jego schyłek nadszedł wraz z końcem ostatniego zlodowacenia i paleolitu. Później nastąpił holocen (trwający do dziś), w którym pojawił się homo sapiens sapiens. Ludzie obecni w pierwszej części filmu to Neandertalczycy/Homo sapiens neanderthalensis.

#1 Pierwotna historia dotyczyła Mańka, Sida, Diego, Eli i Wiewióra przypadkowo rozmrożonych w muzeum w dzisiejszych czasach.

#2 Amerykański artysta Peter DeSève (twórca okładek dla New Yorkera) zaprojektował kilka zwierząt do filmu, które finalnie do niego nie trafiły. Były to ssaki z gatunku eohippus (prehistoryczne konie), gigantyczna kałamarnica i prehistoryczne rekiny.

DeSeve projektował także postaci do m.in. Mulan (1998), Dawno temu w trawie (1998), Gdzie jest Nemo (2003) oraz Małego księcia (2015).

Peter DeSève
Peter DeSève
Peter DeSève
Peter DeSève

#3 Na krze Sid zauważa, że dookoła wszędzie jest woda, ale brakuje kropli do picia. Stwierdzenie to pochodzi z Szronu starożytnego marynarza, poematu napisanego przez Samuela Taylora Coleridge’a w 1798 roku. Jego wers brzmi: „Water, water, everywhere, Nor any drop to drink”.

#4 Nóż, który Gupta (Kunal Nayyar) rzuca Louisowi (Josh Gad) to nóż Bucka (Simona Pegga) z Epoki lodowcowej 3: Era dinozaurów (2009).

Zobacz też: Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów. 20 faktów o najlepiej zarabiającym filmie Blue Sky

#5 Squint/Zezol (Azis Ansari ze Specjalisty od niczego, 2015-2017) początkowo miał być przywódcą piratów. W polskiej wersji słyszymy w tej roli Artura Pontka.

Ansari (IG @azisansari), Blue Sky

#6 Raz (Rebel Wilson) to Procoptodon, wymarły członek rodziny kangurów.

Raz

#7 Kiedy pojawia się rodzina Sida, widzimy babcię (Wanda Sykes) przywiązaną do siedzenia. Jest to nawiązanie do filmu Bogate biedaki (1993) w reżyserii Penelope Spheeris, w którym starsza kobieta kończy przywiązana do bujanego fotela. W rzeczywistości Sykes i aktor odgrywający leniwca, John Leguizamo, są w jednym wieku

#8 Istnieje wiele podobieństw między t filmem a wspominanym poematem Coleridge’a The Rime Of The Ancient Mariner. W wierszu łajba marynarza zostaje opanowany przez burzę i wyrzucony w nieznane miejsce otoczone górami lodowymi. To samo dzieje się w filmie. Manny/Maniek (Ray Romano/Wojciech Malajkat) krzyczy: „Jak duży jest ten ocean ?!” ponieważ statek (kra lodowa) nie był w stanie dostać się do brzegu. Podobnie w utworze lirycznym marynarze desperacko czekali, aby dostać się na ląd po tym, jak załoga została zaatakowana przez potężną burzę.

#9 W filmie nie brakuje nowych postaci! Jedną z nich jest Kapitan Gutt. To Gigantopithecus, prehistoryczny goryl, który na podstawie dowodów kopalnych mógł mieć 9,8 stopy (trzy metry) wysokości i ważyć tysiąc sto dziewięćdziesiąt funtów (pięćset czterdzieści kilogramów)!

Epoka lodowcowa 4

W rolę Gutta/Flaka wcielił się w Peter Dinklage, a w polskiej wersji Zbigniew Konopka. Dla odtwórcy roli Tyriona w Grze o tron to pierwsza przygoda z animacją!

Kapitan Flak, Dinklage (Wikipedia)

#10 W filmie wystąpiła Jennifer Lopez! Wykonawczyni hitu Jenny from the Block podłożyła głos Shirze ( w polskiej wersji Joanna Jeżewska). Co ciekawe, wg oryginalnego pomysłu Shira miała mieć pomarańczowe futro, jak Diego. Została zmieniona, ponieważ filmowcy obawiali się, że ludzie nie będą w stanie odróżnić od siebie postaci.

IG @j.lo, Shira (Blue Sky)

#11 Na ekranie informacyjnym jądra Ziemi (widocznym, gdy Scrat/Wiewiór spada do jej środka) widnieje: „Rys. 4.1: Wewnętrzne jądro znajduje się około sześć tysięcy kilometrów (3728 mil) pod powierzchnią ziemi i składa się głównie ze stopionej lawy. Często jest rysowane/przedstawiane w podręcznikach. Ciekawostka: na dole jest blisko siedem tysięcy stopni Celsjusza (12 632 stopni Fahrenheita), więc weźcie ze sobą rękawice kuchenne! Blue Sky Studios nie bierze odpowiedzialności za naukową dokładność przedstawionych tutaj informacji”.

Pomiarów temperatury jądra naszej planety dokonuje się na podstawie fal sejsmicznych pzy trzęsieniach ziemi.

#12 Do roli Peaches/Brzoskwinki, córki Mańka i Eli, rozważa była Rihanna. Ostatecznie angaż otrzymała inna piosenkarka, Keke Palmer. W polskiej wersji głosem małej mamucicy mówi Dominika Kluźniak (Spike z My Little Pony: Przyjaźń to magia).

Peaches, Palmer (IG @keke), Rihanna (IG @badgalriri)

#13 To trzeci film z serii Epoka lodowcowa, który zarobił więcej pieniędzy niż film Pixara z otwarciem w tym samym roku. Wędrówka kontynentów zarobiła 877,2 mln dolarów, a Merida Waleczna (2012) 540,4 mln dolarów. Odwilż (2006) przyniosła zyski w wysokości 660,9 mln dolarów, Auta (2006) zarobiły 462,2 mln dolarów. Era dinozaurów (2009) wygenerowała 886,7 mln dolarów, podczas gdy Odlot (2009) 735,1 miliona dolarów.

Pierwsza Epoka lodowcowa (2002) zarobiła 383,3 miliona dolarów, ale film Pixara nie został wydany w tym roku, więc nie ma czego porównywać.

Zobacz też: 15 ciekawostek zza kulis powstawania kultowej Epoki lodowcowej. Wiewiór istniał naprawdę!

#14 To ostatni film Blue Sky, do którego muzykę skomponował John Powell.

#15 To pierwsza animowana kontynuacja 20th Century Fox wyprodukowana w 2.35: 1, w przeciwieństwie do innych animowanych sequeli wydawanych w 1.85: 1

Na koniec muzyczny smaczek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial