Wiedza tajemna

„Lorax”. 20 faktów o proekologicznym filmie twórców „Jak ukraść księżyc” i „Sekretnego życia zwierzaków domowych”!

Let it groooooow!

Trzeci pełnometrażowy obraz od Illumination Entertainment, czyli wytwórni stojącej za serią Despicable Me (Jak ukraść Księżyc, 2010, Minionki rozrabiają, 2013, Gru, Dru i Minionki, 2017) i Sekretnym życiem zwierzaków domowych (2016, 2019), to powstały w 2012 roku Lorax.

Dwunastoletni Ted zrobiłby wszystko, aby odnaleźć prawdziwe drzewo Truffula, czym zaimponowałby dziewczynie swoich marzeń. Chłopiec wyrusza więc w podróż, która odkrywa przed nim niezwykłą historię Loraxa, stworzenia raczej zgryźliwego, ale jednocześnie uroczego obrońcy drzew, który przemawia w ich imieniu. 

Niesamowita historia z pięknym, mądrym i jakże aktualnym przesłaniem trafi w serca tych mniejszych, jak i całkiem dorosłych widzów.

Jeśli jeszcze nie widzieliście Loraxa, to zmykajcie na Netflix!

Fakty o Loraxie:

#1 Film jest adaptacją powieści Lorax (1971) Dr. Seussa. Jest to zarazem druga animacja pełnometrażowa, która bazuje na książce autora – pierwszą była Horton słyszy Ktosia! (2008).

Dr. Seuss (1957), Wikipedia

#2 Po Horton słyszy Ktosia! (2008) Audrey Geisel, wdowa po Dr Seussie, zwróciła się do szefa Illumination, Christophera Meledandri, i powiedziała, że ​​jako następny film chce zrobić Lorax. Warto podkreślić, że Hortona nakręciło Blue Sky Studios, a efekt końcowy nie spodobał się Geisel.

Audrey Geisel, zdjęcie: Chris Polk/FilmMagic

#3 Film wyreżyserował Chris Renaud, współreżyser Jak ukraść księżyc, Minionki rozrabiają i dylogii Sekretne życie zwierzaków domowych (2016, 2019). Scenariusz napisał duet Ken Daurio i Cinco Paul, czyli autorzy Horton słyszy Ktosia, trylogii Despicable Me i Sekretnego życia zwierzaków domowych (2016).

#4 Premiera filmu odbyła się 2 marca 2012 roku – w 108. urodziny Dr. Seussa (1904 – 1991).

#5 W przeciwieństwie do oryginalnej książki, Once-ler jest w całości ukazany jako człowiek. Producent wykonawczy Christopher Meledandri powiedział o zmianie: „W chwili, w której sprawisz, że Once-ler jest potworem, pozwalasz widzom zinterpretować, że problem jest spowodowany przez kogoś, kto jest inny niż ja, a tym samym przestaje być historią, która dotyczy nas wszystkich.”

Illumination

#6 Jest to pierwsza interpretacja w historii, w której Once-Ler ma twarz. W książce i oryginalnym shorcie animowanym bohater jest przedstawiony od ramion w dół. Poniżej pełen Lorax z 1972 roku:

#7 Danny DeVito zagrał Loraxa w angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i rosyjskiej wersji językowej.

Shutterstock/Kathy Hutchins

#8 Taylor Swift wcieliła się w Audrey, obiekt westchnień Teda (Zac Efron).

#9 Lorax to pierwszy film animowany Jenny Slate i Roba Riggle’a. Slate zagrała w kolejnych latach owcę Bellwether (Jagna Obłoczek) w Zwierzogrodzie (2016) i Gidget w Sekretnym życiu zwierzaków domowych, a Riggle szkieletem w Hotelu Transylwania (2012) i Belę w Hotelu Transylwania 2 (2015).

Illumination, Wikipedia
Illumination, zimbio.com

#10 Pierwotnie miasteczko nazywało się Greenville (widać to w scenie, w której Once-ler sprzedaje chciaki w centrum miasta). Dopiero sukces produktu zmienił nazwę miasteczka na Chciakowo (Thneedville).

#11 W Lorax jest ponad 70 przypadków lokowania produktu, czyli bardzo dużo, biorąc pod uwagę przesłanie ekologiczne, jakie niesie ze sobą film. Szczególnie umowa z Mazdą była chyba nie do końca przemyślana.

#12 W filmie Once-ler i Lorax przyjaźnią się, jednak w oryginalnej animowanej wersji z 1972 roku, Once-ler nigdy nie współczuł Loraxowi, dopóki ostatnie drzewo Truffula nie zostało ścięte.

#13 Gdy Ted zbiera wszystko, co potrzeba, żeby zobaczyć Once-lera, w szufladzie znajduje się figurka Minionka.

#14 Na butach Teda widać logo z Minionkiem dookoła którego jest napis „Gru’s Shoes” („buty Gru”).

Illumination

#15 Kiedy tłum daje pieniądze Once-lerowi, na banknotach widać twarz burmistrza Ktosiowa.

Illumination
Horton słyszy Ktosia!, Blue Sky Studios

#16 Kiedy już-bogaty Once-ler idzie do swojego biura, na ścianie wisi coś, co wygląda na powiększoną okładkę magazynu. Widzimy napis „Too Big To Fail” („Zbyt wielki, by upaść”), co w ekonomii jest potocznym terminem na określenie instytucji, której upadek przyniósłby katastrofalne konsekwencje dla gospodarki. Po upadku bankowości w 2009 roku ekonomiści stwierdzili, że instytucje zbyt duże, by upaść, są po prostu zbyt duże, by istnieć.

Illumination

#17 Audrey Geisel, wdowie po Dr. Seussie, tak bardzo spodobało się to, co stworzyło Illumination Entertainment, że ​​dała wytwórni prawa do dalszego kręcenia filmów na podstawie książek jej męża.

#18 W Jak ukraść księżyc (2010) Margo miała na sobie koszulkę z Loraxem (2012) w ramach zapowiedzi kolejne filmu wytwórni. W Gru, Dru i Minionki Margo miała na sobie koszulkę z bohaterem nadchodzącej produkcji, czyli tytułowym Grinchem (2018), którego historia również została oparta na dziele Dr. Seussa.

#19 Na premierze filmu, podczas robienia zdjęć Zac Efron (Ted) upuścił na ziemię prezerwatywę. W Hollywood zawrzało i pełno było plotek i spekulacji dotyczących tego, czy aktor zamierzał ją wykorzystać z Taylor Swift, która zagrała Audrey, czy może Lily Collins.

#20 Lorax został nominowany do dwóch nagród Annie w kategoriach Najlepsze indywidualne osiągnięcie: konstrukcja postaci w animowanym filmie kinowym (wygrał ParaNorman; nominowane były również Hotel Transylwania, Ralph Demolka i Madagaskar 3) oraz Najlepsze indywidualne osiągnięcie: muzyka – John Powell i Cinco Paul – m.in. z Loraxem, Meridą Waleczną, Epoką lodowcową 4 i Strażnikami marzeń wygrał Raplh Demolka.

Powell napisał muzykę do wielu filmów DreamWorks, takich jak Mrówka Z (1998)Droga do El Dorado (2000)Uciekające kurczaki (2000)Shrek (2001)Kung Fu Panda (2008)Jak wytresować smoka (2010) oraz nie-dreamworksowych Happy Feet: Tupot małych stóp (2006), Piorun (2008) czy Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009), Rio i Rio 2 (2011, 2014) i Fernando (2017) od Blue Sky. Kompozytor pracuje głównie przy filmach animowanych, ale jego twórczość możemy usłyszeć również w filmach live-action, np. Pan i Pani Smith (2005) z Bradem Pittem i Angeliną Jolie w tytułowych rolach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial