Wiedza tajemna

„Sekretne życie zwierzaków domowych 2”. Co wspólnego ma z „Hotelem Transylwania” i „Aladynem”?

„It’s Snowtime, Baby!”

10. film wytwórni Illumination Entertainment to powstałe w 2019 roku Sekretne życie zwierzaków domowych 2 będące kontynuacją Sekretnego życia zwierzaków domowych (2016). Za reżyserskimi sterami ponownie stanął Chris Renaud (reżyser Loraxa, 2012, współreżyser Jak ukraść księżyc, 2010, Minionki rozrabiają, 2013) oraz Jonathana del Val w roli reżysera pomocniczego (animator przy wszystkich powyższych filmach, Minionki, 2015, Grinch, 2018). Scenariusz napisał Brian Lynch (Minionki, 2015, współscenarzysta Kota w butach, 2011 i Sekretnego życia zwierzaków domowych).

W życiu Maxa wiele się zmieniło. Jego opiekunka wyszła za mąż, czego skutkiem jest dorastający Liam. Max jest tak zaangażowany w chronienie chłopca, że nabawił się tiku nerwowego. Podczas wyprawy na wieś, Max i Duke – jego przyszywany brat oraz przyjaciel, poznają krowy, lisy, a także przerażającego indora. Na szczęście Max otrzymuje wsparcie od miejscowego psa, który pokazuje mu, że dobre życie to więcej luzu (także dla Liama) i wydobywa z Maxa samca alfa. 
Tymczasem kotka Chloe odkryła radość z codziennych kocich drzemek, a w życiu szpica miniaturowego Bridget doszło do małej komplikacji. Kiedy Max wyjeżdżał na wieś, powierzył jej pod opiekę ukochaną zabawkę. Tyle że zabawka wypadła z łap Bridget i teraz znajduje się w apartamencie pewnej kociej damy, która mieszka z dziesiątkami kotów. Aby odzyskać zabawkę, Bridget musi stać się… kotem. Pomoże jej w tym Chloe. 
Tuptuś odkrywa w sobie superbohatera (takie kostiumy zakłada mu jego opiekunka – Molly). Kiedy jednak nieustraszona Shih Tzu Daisy zabiera go w niebezpieczną misję, okazuje się, że nie szata zdobi… królika. 

Sekretne życie zwierzaków domowych 2 – fakty:

Pierwszy sequel w historii Illumination, po serii Despicable Me (Jak ukraść księżyc, 2010, Minionki rozrabiają, 2013, Gru, Dru i Minionki, 2017).

Maxa zagrał inny aktor niż w pierwszej części. Patton Oswalt (szczur Remy z Ratatuj, 2007) zastąpił Louisa C.K., który w 2017 roku został oskarżony o molestowanie seksualne przez pięć kobiet.

Illumination

Zastąpienie głosu Maxa innym aktorem przypomina sytuację z Mumią Murrayem z serii Hotel Transylwania (2012, 2015, 2018), którego w pierwszej części zagrał CeeLo Green, a w kolejnych Keegan-Michael Key – oba zastępstwa były spowodowane dopuszczeniem się napaści seksualnych przez oryginalnych aktorów.

Patton Oswalt, który użyczył głosu Maxowi, i Meredith Salenger, która zagrała kocią damę, są małżeństwem.

Zdjęcie: Jordan Strauss/Invision/AP)

Trzy sceny, które pojawiły się w zwiastunach, nie pojawiły się w finalnym filmie – Leonard ponownie urządzający imprezę, Budek ponownie masujący się mikserem i Duke wąchający tyłek kozy. Sceny te zostały usunięte z powodu ograniczeń czasowych, przemocy kuchennej i odniesień do nękania.

Kiedy Tuptuś (ang. Snowball) udaje, że leci, nuci motyw z Supermana (1978).

Pierwszy film animowany Harrisona Forda, aktora, który wcielił się w takie kultowe postaci jak Han Solo z serii Gwiezdne wojny, tytułowy bohater serii filmów Indiana Jones i Rick Deckard z filmów Łowca androidów (Blade Runner, 1982) i Blade Runner 2049 (2017).

Illumination

Kiedy indyk zaczyna gonić Maxa, jego stopa robi huk, a on ryczy jak Tyrannosaurus Rex z Parku Jurajskiego (1993).

Grany przez Forda Kogut (ang. Rooster) to Welsh Sheepdog.

Illumination
Wikipedia

Tuptusiowa fantazja o superbohaterstwie wykonywana jest za pomocą cel shadingu, dzięki czemy wygląda jak ręcznie rysowany komiks.

Podobnie jak w przypadku pierwszego filmu, który ukazał się w tym samym roku co Angry Birds (2016) od Sony Animation, ten film zawitał na ekranach w tym samym roku, co Angry Birds 2 (2019).

Drugi wspólny film animowany dla Kevina Harta (Tuptuś/Snowball) i Nicka Krolla (Sergiej), po Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film (2017), gdzie Hart zagrał George’a, a Kroll profesora Pofajdanka.

Illumination

Frank Welker, który użyczył głosu małpce Sergieja i tygrysowi Hu, zagrał również małpkę Abu i tygrysa Rajah w Aladynie (1992).

Illumination

Imię tygrysa, Hu, wymawia się tak samo, jak słowo tygrys w języku mandaryńskim.

Illumination

Kiedy Gidget zostaje królową kotów, słychać hymn Francji, Marsyliankę.

Film został pozytywnie odebrany. W serwisie Rotten Tomatoes 60% ze 156 opinii krytyków uznało animację za sukces (średnia ocen 5,73/10). Pozytywne opinie niemalże 22 tysięcy widzów wynoszą 90%. A Wam jak się podobał? Dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial