Wiedza tajemna

„Koralina i tajemnicze drzwi”. Kulisy mrocznej animacji na podstawie powieści Neila Gaimana

„Imiona tracimy jako pierwsze, tuż po utracie oddechu i bicia serca. Trochę dłużej zostają nam wspomnienia.” – Koralina, Neil Gaiman

Pierwszy pełnometrażowy film studia Laika to stworzona w technice animacji poklatkowej Koralina i tajemnicze drzwi. Mroczny obraz z 2009 roku wyreżyserował Henry Selick (Miasteczko Halloween, 1993), który napisał scenariusz na podstawie wspaniałej powieści o tym samym tytule autorstwa mistrza grozy i fantasy, Neila Gaimana (Dobry Omen, Nigdziebądź, Gwiezdny pył, Amerykańscy bogowie, Księga cmentarna).

Koralina wraz z rodzicami przeprowadza się do mieszkania znajdującego się w domu pełnym ciekawych lokatorów. Dziewczynka ma dosyć braku uwagi ze strony wiecznie zajętych rodzicieli i nudzi się okrutnie w wolne od szkoły dni. Wszystko się zmienia, kiedy trafia na ukryte drzwi prowadzące do świata będącego tylko pozornie lepszą wersją jej rzeczywistości.

Co się kryje za tajemniczymi drzwiami Koraliny?

Początkowo planowano, aby Koralina nie był animacją, lecz filmem live-action, w którym Dakota Fanning fizycznie miała wcielić się w tytułową bohaterkę. Kiedy zdecydowano się nakręcić animację poklatkową, zapytano Fanning, czy nadal byłaby zainteresowana rolą – zgodziła się, ponieważ myślała, że będzie przy tym dużo zabawy. Podekscytowała się jeszcze bardziej, kiedy zobaczyła, jak będzie wyglądać Koralina.

Wybie Lovat nie występuje w powieści Neila Gaimana. Został stworzony, aby Koralina nie musiała mówić sama do siebie i żeby miała przyjaciela w swoim wieku. Jednakże w książce bohaterka dowiaduje się o rodzinie, która mieszkała w jej nowym mieszkaniu przed nią. Nazwisko poprzednich lokatorów brzmiało Lovat.

Laika

Wiele rzeczy zostało zmienionych w stosunku do oryginalnej książki, w tym szmaciana lalka, której Druga Matka używa do szpiegowania Koraliny (zamiast szczurów), a także ogólny wygląd postaci. Inaczej wyglądają też drzwi prowadzące do Drugiego Świata – w książce były duże i drewniane, ale Selick zmniejszył je i pokrył tapetą, aby wydawały się mniej groźne i bardziej zachęcające dla ciekawskiego dziecka.

Laika
Laika

Chociaż nie pada to nigdzie w filmie, akcja rozgrywa się w Ashland w stanie Oregon (Laika ma siedzibę w Oregonie). Artyści sceniczni i występy są odniesieniami do Oregon Shakespeare Festival, który odbywa się w Ashland.

Na jednym ze zdjęć z rodzicami Koralina ma brązowe włosy, a nie niebieskie. Farbowanie w tak młodym wieku, kto by pomyślał!

Laika

Poniżej wideo z usuniętymi scenami:

Pan Bobinsky nosi medal Likwidatora Czarnobyla, który był przyznawany za służbę w katastrofie jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku. Napis na froncie to „uczestnik kampanii porządkowej”, a „4A3C” oznacza „czarnobylską elektrownię jądrową”. Bobinsky był zatem wśród osób wezwanych do zajęcia się konsekwencjami katastrofy jądrowej, co mogłoby wyjaśniać jego cerę i dziwne zachowanie.

W filmie nie określono, czy prawdziwy Bobinsky ma cyrk z myszami. Selick uważa, że ​​nie.

Wiemy natomiast, że flaga, która wisi przed jego mieszkaniem, to flaga Czarnogóry.

Laika, Wikipedia

Podczas gotowania Druga Matka zawsze nuci jedną z piosenek ze ścieżki dźwiękowej filmu.

Laika

Duch słodkiej dziewczynki to siostra babci Wybiego, która zaginęła dawno temu.

Głębokość starej studni (obliczona na podstawie spadania kamyków Koraliny) wynosi około 116,8 metra.

Laika

Obraz w salonie wygląda, jakby namalował go Mark Ryden, artysta znany z dziwacznych malunków, zazwyczaj z udziałem dzieci.

Laika

Koralina mówi nawet „One Boring Blue Boy in a painfully boring painting”. Poniższy obraz Rydena nazywa się Little Boy Blue. Przypadek?

Jeśli lubicie takie klimaty, te rzućcie okiem na parę prac artysty:

Twórcy zaserwowali nam prawdziwy easter egg. W żółtku umieścili twarz Jacka, głównego bohatera Miasteczka Halloween.

Laika

Wycieraczka pani Spink i pani Forcible ma napis: „Żadnego gwizdania w domu”. Jest to akuratne, ponieważ gwizdanie w teatrze uważane jest za pecha.

Laika

Wszystkie sceny w świecie Drugiej Matki rozgrywają się w nocy, nawet jeśli Koralina odwiedza ją w ciągu dnia.

Laika

Firma przeprowadzkowa „Ranft Bros. Moving Company” to ukłon w stronę braci Jerome’a i Joego Ranftów. Obaj pracowali przy Miasteczku Halloween, a także przy szeregu produkcji studia Pixar.

Na banknocie wręczonym panu z ekipy przeprowadzkowej widnieje twarz reżysera, Henry’ego Selicka.

Laika

Wiele osób próbowało rozszyfrować znaczenie tekstów z niepokojącej ścieżki dźwiękowej do Koraliny. Tak naprawdę, ten dziwnie brzmiący język to po prostu szwargotanie, bełkot, słowa nieistniejące. Co ciekawe, jedna z wokalistek w chórze miała na imię Koralina, chociaż nie miała żadnego związku z postacią ani książką. Poniżej oryginalny tekst i jego tłumaczenie – oba autorstwa kompozytora Bruna Coulaisa (Mikrokosmos, 1996, Pan od muzyki, 2004). Warto nadmienić, że Coulais otrzymał za muzykę do Koraliny nagrodę Annie, wygrywając z Odlotem, Epoką lodowcowa 3: Era dinozaurów i Ponyo. Coulais stworzył także wspaniałe ścieżki dźwiękowe do filmów Tomma Moore’a – Sekret Księgi z Kells (2009) i Sekrety morza (2014).

Film kręcono przez 18 miesięcy, po dwóch latach przedprodukcji.

Laika

Zobaczcie, jak wyglądały prace koncepcyjne:

Więcej ich znajdziecie na stronie studia, konkretnie pod tym linkiem.

Pierwsza animacja poklatkowa nakręcona w całości w 3D. Zobaczcie, jak wyglądały storyboardy i jaki jest efekt:

Powstały 24 lalki Koraliny, a stworzenie każdej z nich zajmowało 10 artystom 3-4 miesiące. Wysokości lalek były różne – podstawowa mierzyła 24 cm, a inne nawet 18 cm.

Henry Selick z Koraliną, Laika

Kombinacje twarzy Koraliny składają się z prototypów wydrukowanych w 3D. Nowa technologia pozwoliła na uformowanie prototypu za pomocą komputera, który następnie był malowany ręcznie. Przy każdej wymianie szczęki między oczami Koraliny powstawała widoczna kreska, która następnie była usuwana cyfrowo klatka po klatce. W sumie było 207 336 możliwych kombinacji twarzy postaci.

W pewnym momencie filmu Koralina pokazuje 16 różnych wyrazów twarzy w ciągu 35 sekund.

Jednocześnie nad filmem pracowało do 30 animatorów. Prawie każdy miał okazję animować Koralinę, ponieważ występuje w prawie każdej scenie.

Włosy to ciężka sprawa:

Althea Crome została zatrudniona do stworzenia na drutach miniaturowych swetrów i innych ubrań dla postaci, używając drutów prawie tak cienkich, jak ludzkie włosy.

Jakbyście byli ciekawi, ile takie cuda kosztują, to np. biała kurteczka z Królem Kier jest w cenie $7000. Najtańsze sweterki aktualnie dostępne na stronie artystki można zdobyć za $550.

Lalka Kota miała tylko 10 cm długości, nie licząc ogona. Do zbliżeń służyła kukiełka o większej skali.

Laika

Stworzono 500 psów, aby zapełnić widownię teatru drugich Spink i Forcible.

Laika

Selick chciał, aby myszy wyglądały tak, jakby były stworzone za pomocą animacji tradycyjnej. Aby to osiągnąć, wykonano wiele modeli w nieco innych kształtach, aby ich ciała podskakiwały i zgniatały się, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli poklatkowych.

Wygląd Ojca oparto o aktora Teda Raimiego.

Wikipedia, Laika

Za trawę posłużyło ponad 120 m2 sztucznego futra, a śnieg zrobiono z superkleju i sody oczyszczonej.

Laika

Do stworzenia pięknych drzew z poniższej sceny wykorzystano popcorn spryskany na różowo i pocięty na malutkie kawałki.

Laika
Laika

Aby podbić trójwymiarowy wygląd filmu, scenografia w świecie rzeczywistym została zaprojektowana tak, aby była płaska, a ta w drugim świecie z większą głębią.

Jednym z niewielu momentów, w których produkcja wykorzystała CGI do animacji większości elementów na ekranie, był sen nawiązujący do Gwiaździstej nocy van Gogha.

Laika

Był to najdłuższy film poklatkowy (1 godz. 40 min), aż do czasu innej animacji studia Laika, Kubo i dwie struny (2016), która jest dłuższa o minutę.

Koralina i tajemnicze drzwi, wraz z takimi tytułami jak Fantastyczny pan Lis, Księżniczka i żaba, Sekret Księgi z Kells oraz Klopsiki i inne zjawiska pogodowe, nominowała była do Oscara, Złotego Globu, BAFTY i Annie w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Wszystkie statuetki powędrowały do filmu Odlot studia Pixar.

Neil Gaiman powiedział, że spośród wszystkich filmowych i telewizyjnych adaptacji jego książek, Koralina jest jego ulubioną. A Wy lubicie Koralinę? Dajcie znać!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: