Wiedza tajemna

„Toy Story 2” Tajemnice Jessie i nie tylko! 20 intrygujących faktów dla fanów serii

Druga część przygód Chudego i Buzza Astrala spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony fanów serii oraz krytyków. Za sterami reżyserskimi ponownie stanął John Lasseter.

W sequelu Toy Story (1999) Chudy zostaje porwany przez otyłego właściciela sieci sklepów z zabawkami, Ala McWhiggina. Kiedy szeryf trafia do jego kolekcji, poznaje Jessie, Pete’a oraz Mustanga. Wszyscy oni mają trafić do Muzuem Zabawek w Tokio. Nikomu nie jest do śmiechu! Z odsieczą przybywa Buzz Astral i reszta ekipy Andy’ego.

#1 To trzeci film animowany nagrodzony Złotym Globem w głównej kategorii. Szlaki przetarły Piękna i bestia (1991) i Król Lew (1994).

#2 Wprowadzenie do filmu kowbojki Jessie nastąpiło w dużej mierze pod naciskiem żony Johna Lassetera, Nancy, która chciała, aby film zawierał postać kobiecą, mającą nieco więcej do powiedzenia niż Bou, a przy tym nie będącą wyjątkową nikczemną. Wiecie, w pewnym okresie Hollywood im kobieta więcej mówiła, tym większą zołzą była. Być może Nancy chciała przełamać ten stereotyp, namówiła zatem męża do działania w tym zakresie.

John i Nancy Lasseterowie, Spouse Wiki
Pixar

#3 Mary Kay Bergman (South Park, Toy Story 2), za której sprawą Jessie pięknie jodłuje, popełniła samobójstwo dwa dni przed premierą filmu. Należy przy tym zaznaczyć, że kwestie mówione dzielnej kowbojki to natomiast zasługa Joan Cusack (Abby z Kurczaka Małego, 2005).

Bergman miała 38 lat. Aktorka zmagała się z depresją i stanami lękowymi.

Bergman (Wikipedia), Jessie (Pixar)

W polskiej wersji w roli Jessie słyszymy Izabellę Bukowską (Lucy z Gru, Dru i Minionków, 2017 oraz Erika z Hotelu Transylwania 3, 2018).

#4 Wystąpiła pewna rozbieżność opinii co do piosenki When She Loved Me (Kiedy mnie kochała) i jej miejsca w filmie. Kompozytor Randy Newman wyraził zaniepokojenie tym, czy małe dzieci będą w stanie przesłuchać trzyminutową balladę, podczas gdy zarówno Tim Allen, jak i Tom Hanks przyznali, że scena z utworem poruszyła ich do łez.

Trzymam stronę Newmana. Mnie za dzieciaka ten utwór męczył, ale wiem, że wielu naprawdę zachwyca!

#6 Chudy prawdopodobnie powstał w latach 50. Zerknijcie na datę na dole magazynu Life widniejącego w jednej ze scen. Co ciekawe, 1957 to również rok urodzenia reżysera, Johna Lassetera. Przypomnijmy, że akcja filmu dzieje się w latach 90. Magazyn Life powstał w latach 30. XX wieku. Do 1972 wydawany był jako tygodnik, później stał się miesięcznikiem, aby finalnie w ogólne zniknąć z rynku gazet papierowych. Za pośrednictwem Internetu możemy obejrzeć ponad 10 milionów pochodzących z niego zdjęć. Za darmo!

Założycielem Life jest Henry Luce (Time, Fortune, Sports Illustrated).

Pixar, Toy Story 2

#7 Zaraz po tym, jak Rex wraz z przyjaciółmi wylądowali w zabawkowym samochodzie Ala, Barbie Przewodniczka mówi, żeby nie wystawiali oni żadnych części ciała poza pojazd, a także nie robili zdjęć. Jest to odniesienie do tzw. safety talk (kwestii dotyczących bezpieczeństwa) podczas przejażdżek w Disneylandzie i Walt Disney World.

Tak na marginesie Dinozaur Rex inspirowany jest filmem Park Jurajski (1993) Stevena Spielberga. W sadze o zabawkach bywa nazywany Godzillą!

Rex. Nietypowy tyranozaur z trzema palcami. Leworęczny!
Hala z zabawkami Ala (Al' Toy Barn) zdaje się parodią sieci sklepów z zabawkami Toys „R” Us.
Wikipedia

#8 Wheezy/Czarny (Joe Ranft/Jacek Jarosz) inspirowany był maskotką Linuxa, Tuxem.

Pixar, Linux

#9 Kiedy Jessie po raz pierwszy spotyka Chudego (Tom Hanks), woła: „Słodka matko Abrahama Lincolna!” Matką Abrahama Lincolna była Nancy Hanks, krewna Toma Hanksa. Aktor jest bezpośrednim potomkiem jej wuja.

#10 Mężczyzną, który naprawia (a raczej odpicowuje) Chudego dla Ala jest Geri z nagrodzonego Oscarem filmu Pixara Gra Geriego (1997); co ciekawe, niektóre figurki szachowe którymi posługiwał się w shorcie, znajdują się w jednej z szuflad jego walizki.

Zobacz też: Shorty Pixara. Znasz je wszystkie? 32 niezwykłe tytuły poruszające wyobraźnię

Geri powstał w oparciu na wygląd charakteryzatora Stuarta Freeborna.

Toy Story 2
Stuart Freeborn. To na jego wyglądzie oparta jest postać Yody.

#11 Podczas pracy nad filmem ktoś wpisał kod o treści rm *, który usuwa dane z komputera tak szybko, jak to możliwe. Z tego powodu twórcy stracili dziewięćdziesiąt procent filmu. Animatorzy próbowali uzyskać kopię zapasową, ale to nie działało.

Na szczęście dyrektorka techniczna, Galyn Susman, wychowywała małe dziecko, więc zabrała kopię filmu do domu, aby mogła w spokoju w nim pracować, mając malucha na oku. Gdy dowiedziała się o problematycznej (delikatnie mówiąc) sytuacji odwiozła ją z powrotem do studia, gdzie udało się odzyskać większość filmu. Uf! Uf! Uf!

#12 Kiedy zabawki grają w karty podczas koszmaru Chudego (po tym, jak został odłożony na półkę), talie stanowią same asy pik. Symbolizują one śmierć.

Toy Story 2

#13 Jim Varney (Slinky Dog/Cienki), zmarł wkrótce po światowej premierze filmu. Odszedł w wieku 50 lat z powodu raka płuc powstałego w wyniku palenia papierosów.

Z tego powodu został on zastąpiony przez swojego przyjaciela, komika i aktora – Blake’a Clarka w Toy Story 3 (2010). W polskiej wersji językowej głosem rozciągliwego psa-zabawki mówi Mikołaj Müller (Doktor z filmu Bernard i Bianka w krainie kangurów, 1990).

Varney, Cienki

#14 Kanion na początku filmu, przez który przelatuje Buzz był pierwotnie wcześniejszą wersją Ant Island od Dawno temu w trawie (1998).

Pani Bulwa (Estelle Harris/Barbara Zielińska) czyta książkę A Bug’s Life. Można także zobaczyć gąsienicę, Heimlicha, przeżuwającą liście, gdy Buzz przedziera się przez krzaki.

Toy Story 2
Toy Story 2
Dawno temu w trawie

W biurze Ala znajduje się abstrakcyjna wersja (obraz) ujęcia z Dawno temu w trawie. Abstrakcyjna, bo aby utrudnić jego identyfikację, trzeba było się mu przyjrzeć, co stawało się możliwe po zakupieniu filmu na video. Chciano w ten sposób zwiększyć jego sprzedaż.

Pixar

W końcowej scenie drzewo widniejące w tle pochodzi z Dawno temu w trawie. W Al’s Toy Barn można zobaczyć kilka zabawek z rzeczonego filmu. W samochodzie Ala znajduje się chińska skrzynka używana w występie iluzjonistycznym Gypsy’ego i Manny’ego. Flik i Heimlich widoczni są natomiast w „ucieczce” podczas napisów końcowych.

Toy Story 2
Dawno temu w trawie

#15 Różowy miś posłużył za bazę do stworzenia Lotso w trzeciej odsłonie serii. Co ciekawe, pluszak pojawił się także w pierwszej części filmu.

Pixar
Lotso, Toy Story 3

#16 W scenie otwierającej, kiedy Buzz Astral próbuje złapać baterię Zurga, możemy usłyszeć dźwięk miecza świetlnego z sagi o Gwiezdnych Wojnach.

#17 Pierwotnie Mustang/Bullseye (koń Chudego) miał mówić, dopóki nie zdecydowano, że powinien zachowywać się jak gigantyczny, uroczy szczeniak. To pierwsza zabawka, którą kowboj spotyka w przybudówce Ala.

Bullseye, Chudy i Jessie

#18 Samochód, którym Buzz i Hamm jadą, by znaleźć Chudego, to Gyoza (gra słów – Toyota). Gyoza to rodzaj azjatyckiego pierożka.

Pixar

#19 Auto Ala to samochód koncepcyjny, który nigdy nie został wprowadzony do produkcji. Został wyprodukowany przez Forda jako Ford Mystere z 1955 roku. Wersja Ala zawiera minimalne zmiany w konstrukcji nadwozia, jego kolorach i wnętrzu.

Ford Mystere z 1955 roku (koncept), Reddit
Pixar

#20 Głos Zurga to głos Andrew Stantona! Jeden z najważniejszych pracowników wytwórni (reżyser Gdzie jest Nemo?, Wall-E, Gdzie jest Dory?) podłożył też głos małżowi w sequelu opowieści o zagubionej rybce. W polskiej wersji Zurg przemawia ustami Dariusza Odiji.

Pixar

Pst! W rolę Pete’a w polskiej wersji wcielił się niezapomniany Witold Pyrkosz! Chudy ponownie mówi głosem Roberta Czebotara, natomiast Buzz Łukasza Nowickiego (zastąpił on Tomasza Koniecznego). W roli Ala słyszymy Piotra Gąsowskiego.

Witold Pyrkosz (Wkipedia), Pixar

Zobacz też: Toy Story. Na kim wzorowani byli Chudy i Buzz? 35 nieznanych faktów

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: