Wiedza tajemna

Wiewiór w kosmosie, czyli „Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie”. Fakty o najnowszej części

Jedenasty film Blue Sky Studios i piąta część przygód Mańka, Diego i Sida to powstała w 2016 roku Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie w reżyserii Mike’a Thurmeiera (Epoka lodowca 4: Wędrówka kontynentów, 2012).

Tym razem niepoprawny Wiewiór w pogoni za upragnionym orzeszkiem wystrzelony zostaje… w kosmos, gdzie niechcący powoduje katastrofę, w wyniku której w kierunku Ziemi zmierza wielki meteoroid. Zanim dojdzie do „mocnego uderzenia”, Maniek, Diego i Sid muszą stawić czoło niezwykłym zjawiskom, wśród których są gigantyczne fale, wyładowania elektryczne i inne fenomeny natury. Jak sobie poradzą?

Wstęp

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest wspomniany we wstępie meteoroid i dlaczego nie napisałam po prostu meteor albo meteoryt, skoro to wszystko to samo… chyba?

Otóż proszę państwa, wszystkie to słowa opisują jeden obiekt, ale w różnych stanach:

Meteoroid to okruch skalny lub kamień poruszający się po orbitach wokół Słońca. Pochodzić może głównie z dwóch źródeł, którymi są rozpad komety lub rozpad planetoidy (asteroidy, jak ktoś woli tę nazwę). Kometa (mieszanina lodu i pyłu), zbliżając się do Słońca zaczyna parować uwalniając drobne cząstki materii, które poruszają się po orbicie zbliżonej do orbity komety. Gdy Ziemia znajduje się na przecięciu orbity komety, meteoroidy wpadają w atmosferę. Z kolei planetoidy nieustannie zderzają się ze sobą krusząc się na coraz drobniejsze części (meteoroidy), które też sobie czasem wpadają do naszej atmosfery.

Kiedy meteoroid wpada w atmosferę Ziemi, rozgrzewa się na skutek dużych prędkości oraz dużego tarcia i ulega spaleniu. Spalający się meteoroid pozostawia po sobie świecący ślad zwany meteorem. Świecenie to trwa zazwyczaj kilka sekund, po czym meteor gaśnie – zjawisko to jest potocznie nazywane spadającymi gwiazdami.

Meteoroidy, którym uda się spaść na powierzchnię Ziemi, to meteoryty.

Reasumując, meteoroid to skałka latająca sobie w przestrzeni kosmicznej, która jak wpadnie w naszą atmosferę, to się nagrzewa i robi piękną spadającą gwiazdę (meteor); jak skałka skończy swój lot i spadnie na ziemię, to możemy zabrać ją do domu chwaląc się, że mamy meteoryt.

Największy meteoryt odnaleziono w Nambii w 1920 roku – jego masa to około 60 ton. Jeśli chodzi o nasze rodzime podwórko, to największym jest wydobyty w 2017 roku fragment meteorytu Morasko, ważący 271 kg, Morasko, bo kawałki meteoroidu, który rozpadł się w atmosferze, zostały znalezione w okolicy wsi Morasko (aktualnie północna część Poznania).

Największy znany obiekt kosmiczny, który zderzył się z Ziemią od czasu katastrofy tunguskiej*, to meteor czelabiński (rok 2013), którego średnica wynosiła około 17 metrów, a masa około 10 tysięcy ton.

*Wydarzenie z 30 czerwca 1908, które miało miejsce w tajdze w środkowej Syberii. Zgodnie z najnowszymi badaniami, nastąpiła eksplozja, za którą odpowiedzialna była asteroida o wielkości wieżowca. Za Wikipedią: „Eksplozja, do której wówczas doszło, powaliła drzewa w promieniu 40 km, widziana była w promieniu 650 km, słyszana w promieniu 1000 km, zaś niezwykle silny wstrząs zarejestrowały wówczas sejsmografy na całej Ziemi, a wreszcie – dzięki szczególnemu położeniu Słońca w okresie przesilenia letniego, wskutek odbijania światła przez pył, będący efektem eksplozji – w wielu europejskich miastach zaobserwowano zjawisko białej nocy. Uderzenie było tak silne, że ówczesne rosyjskie magnetometry pokazywały w jego rejonie drugi biegun północny”.

Koniec wykładu! Czas na ciekawostki o filmie:

Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie – fakty:

Premiera filmu odbyła się 22 lipca 2016, w 52. urodziny Johna Leguizamo, który gra Sida.

Nie licząc spinoffów, Mocne uderzenie sprawia, że Epoka lodowcowa jest pierwszą animowaną komputerowo serią kinową, która ma pięć części.

Przygody Wiewióra parodiują filmy science fiction, takie jak Obcy (1979), Prometeusz (2012) i Marsjanin (2015). Jednak twórcy głównie żartują sobie z Grawitacji (2013), z którą Epoka lodowcowa dzieli tę samą muzykę w trailerach. Poniżej piękne wykonanie utworu Spiegel im Spiegel Arvo Pärta 

W jednej ze scen Sid po raz pierwszy mówi bez seplenienia.

Gavin, Gertie i Roger oparci zostali o Archeopteryksy, czyli zwierzęta wielkości kruków powszechnie nazywane pierwszymi ptakami. Archaeopteryx miał zęby, a na palcach skrzydeł pazury.

Blue Sky
Wikipedia

Nie wiedzieć czemu, Itan (Ethan), ważny bohater Epoki lodowcowej 4: Wędrówka kontynentów, nie pojawia się w tym filmie. Zamiast tego Brzoskiwnka jest zaręczona z mamutem o imieniu Julian, który w Wędrówce powiedział zaledwie trzy zdania. Z kolei Louis, również istotna postać „czwórki”, ma tylko krótkie, ciche cameo przez kilka sekund na początku filmu. Szczęście dopisało natomiast Buckowi, który w Mocnym uderzeniu dostał większą rolę.

Pierwsza rola filmowa dla Jessie J. Brytyjska piosenkarka i autorka tekstów zagrała wybrankę Sida, Brooke.

Wikipedia, Blue Sky

Rysunek Sida, który sepleniący bohater podarowuje Brooke, to ten sam rysunek, który rysuje na ścianie w pierwszym filmie.

Po podjęciu decyzji o udaniu się w stronę asteroidy, obecne jest ujęcie z chodem w zwolnionym tempie, a muzyka, którą słyszymy to ścieżka dźwiękowa z kultowego filmu Armageddon (1998), którego fabuła skupia się na asteroidzie zmierzającej ku Ziemi. W obsadzie są m.in. Bruce Willis, Liv Tyler, Steve Buscemi, Owen Wilson i Ben Affleck, a reżyseruje Michael Bay, więc jeśli nie znacie tego tytuły, to nadrabiajcie!

Armageddon

Pierwszy film animowany Jesse’ego Tylera Fergusona. Aktor jest najbardziej znany z serialu Współczesna rodzina (2009-2020), za rolę w którym był m.in. pięciokrotnie nominowany do Emmy i uhonorowany nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Wikipedia, Blue Sky

Buck odkrywa jaskinię, w której przedstawione są przeszłe i przyszłe przypadki masowego wymierania. Można w niej zobaczyć rysunek Sida z trzema dinozaurzymi dziećmi z filmu Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009).

Sposób, w jaki Łasica Neil deBuck (Neil deGrasse Tyson) opisuje naukę, jest parodią serialu dokumentalnego Cosmos: A Spacetime Odyssey (2014), z udziałem Tysona. Pod koniec Mocnego uderzenia, kiedy deBuck opisuje, co się stało z Marsem, znajduje się na statku kosmicznym, który naśladuje The Ship of the Imagination (ang. Statek wyobraźni), obecny w tym samym dokumencie.

Wikipedia, Blue Sky

Pierwotnie film miał się kończyć walką o żołędzia między Wiewiórem a kosmitami. Scena nie została zrealizowana prawdopodobnie ze względu na ograniczenia czasowe i zastąpiona znacznie krótszą, w której Wiewiór wbija statek w Marsa, przez co planeta nie nadaje się do zamieszkania. Sceny ze zwierzakiem walczącym z kosmitami zostały dodane do wydania DVD.

W 2016 roku współreżyser Mike Thurmeier oświadczył na swoim koncie na Twitterze, że jeśli film odniesie sukces, to powstanie również szósta część przygód Mańka, Diego i Sida, ponieważ wraz z producentką Lori Forte mają pomysł na kontynuację. Przy 105 milionach dolarów budżetu, box office Mocnego uderzenia wyniósł 408,6 miliona. Dla porównania, zyski finansowe „czwórki” to 877 milionów, „trójki” – 886 milionów, „dwójki” – ponad 660 milionów, a oryginalnego filmu – 383,3 milionów dolarów. „Piątka” wypadła zatem dosyć blado w zestawieniu ze swoimi najświeższymi poprzednikami.

To jedyny sequel Epoki lodowcowej, który nie zarobił więcej niż film Pixara, który trafił na ekrany w tym samym roku – box office Gdzie jest Dory? (2016) wyniósł ponad miliard dolarów.

I na koniec – przed premierą filmu udostępniono pięciominutowy short z udziałem Wiewióra:

Pst! Wiecie, że wspomniana katastrofa tunguska (1908) miała miejsce za życia Anastazji Romanowej (1901–1918), wielkiej księżnej Rosji, o której mówiono, że jako jedyna z całej rodziny carskiej nie została rozstrzelana w 1918 roku? Powstały nawet filmy przedstawiające jej dalsze losy, jednak w 2008 roku ostateczne wyniki badań DNA potwierdziły raz na zawsze, że szczątki wszystkich czterech wielkich księżnych zostały sklasyfikowane i żadna nie zdołała uciec przed śmiercią. Chciałam nawiązać do Anastazji na wesoło, ale coś mi nie wyszło, zatem po prostu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial