Wiedza tajemna

„Fistaszki – wersja kinowa” 20 faktów o przezbawnym i przeciepłym filmie ze Snoopym!

Fistaszki wersja kinowa (2015) w reżyserii Steve’a Martino i Paula Feiga to nostalgiczna podróż w świat psa rasy beagle, Snoopy’ego i jego właściciela Charlie Browna. Snoopy po raz pierwszy pojawił się w komiksowym pasku autorstwa Charlesa Schulza (zmarłego w 2000 roku) w 1950 roku. Od tego czasu gościł na łamach tysięcy gazet.

Główny bohater zakochuje się w nowo przybyłej do jego klasy dziewczynie. Tymczasem psiak musi wyniuchać/wytropić (swoim niezawodnym nosem!) odwiecznego wroga, Czerwonego Barona. Nie ma mowy o nudzie!

#1 Charles Schulz chciał nazwać swój komiks Charlie Brown, ale wydawcy obawiali się działań prawnych ze strony osób o tym imieniu. Zaczął zatem publikować historyjki pod tytułem Lil Folks, ale ponieważ była to oryginalna nazwa czyjegoś paska, syndykat Schulza narzucił mu Fistaszki. Nienawidził on tej nazwy (częściowo dlatego, że ludzie przypuszczali, że główna postać ma na imię Peanut/Fistaszek), a Schulz chciał być kojarzony z imionami – Charlie Browne i Snoopy! Ten film jest pierwszym, który ma w nazwie znienawidzone słowo Schulza.

Jeśli chodzi o same komiksy, wiedzieliście, że do ich zbiorczego wydania w jednej z włoskich książek przemowę napisał Umberto Eco?

#2 Meghan Trainor (współautorka hitu All About The Bass) napisała do filmu dwie piosenki. Poniżej możecie zapoznać się z ich tytułami i je odsłuchać. Pierwsza z nich powstała we współpracy z The Music Manem, a druga to zasługa wyłącznie rzeczonej artystki.

Blue Sky, Meghan Trainor

#3 Pierwszy kinowy film z serii Fistaszki od 35 lat od premiery Szerokiej drogi, Charlie Brown i nie wracaj (1980).

Szerokiej drogi, Charlie Brown i nie wracaj (reż. Bill Melendez/Phil Roman)

#4 Odgłosy Snoopy’ego i ćwierkanie Woodstocka zostały wzięte z występów Billa Melendeza z wcześniejszych animowanych produkcji serii.

Woodstock

#5 Pierwszy pełnometrażowy film ze Snoopym i jego właścicielem od śmierci jego twórcy Charlesa M. Schulza w 2000 roku. Scenariusz został stworzony w 2006 roku przez jego syna, Craiga Schulza oraz wnuka, Bryana Schulza.

#6 Film został wydany pięćdziesiąt lat po Gwiazdce Charliego Browna (1965), pierwszej animacji o Fistaszkach i 65 lat po pierwszym komiksie z rozpoznawalnymi na całym świecie bohaterami.

Gwiazdka Charliego Browna
Gwiazdka Charliego Browna

Muzyka autorstwa Vince’a Guaraldiego (z filmów z ręcznymi rysunkami) jest obecna w wersji CGI z 2015 roku. Podczas sceny na lodowisku słychać ją bardzo wyraźnie.

#7 Kristin Chenoweth (Glee), która użycza głosu Fifi (wybrance serca Snoopiego), zdobyła nagrodę Tony za rolę Sally Brown w Broadwayowskim musicalu You’re a Good Man, Charlie Brown z 1999 roku. Musical jest do wygrzebania na YouTube.

Fifi, Kristin Chenoweth (Twitter)

#8 Schulz, zainspirowany miłością syna do modeli samolotów z I wojny światowej stworzył samolot Czerwonego Barona (niemiecki lotnik/as myśliwski, Manfred von Richthofen, odniósł ponad 80 uznanych powietrznych zwycięstw) jako nemezis Snoopy’ego.

Model Dreidecker zajmuje czołowe miejsce w filmie.

Blue Sky

#9 Steve Martino został wybrany na reżysera, ponieważ rodzina Schulzów była pod wrażeniem jego adaptacji książki Dr. Seussa Horton słyszy ktosia! (2008). W odróżnieniu od żony autora, której film się nie spodobał, zachwycona była natomiast przeniesieniem jego twórczości przy okazji powstawania Loraxa od Illumination.

#10 Martino i animatorzy spędzili ponad rok na oglądaniu komiksów pasków komiksowych Schulza, aby pomóc sobie w przełożeniu ręcznie rysowanego stylu komiksu na cyfrową animację 3D. Naszym zdaniem wyszło im całkiem dobrze!

#11 To pierwszy film z serii w technice 3D.

#12 Ten film i Snoopy Come Home (1972) to jedyne pozycje o Fistaszkach bez nazwiska Charliego Browna w tytule.

Snoopy Come Home (reż. Bill Melendez)

W wielu krajach film został jednak wydany, a następnie wyemitowany w telewizji z nazwiskiem Browna w tytule (najczęściej jako Snoopy i Charlie Brown: The Peanuts Movie).

#13 W pierwszej kreskówce (i do tej pory jedynej) na bazie komiksowych historii Linus jest o rok młodszy od Charliego, a także jest w tym samym wieku, co Sally. W filmie jest od niej rok starszy.

Linus na przestrzeni lat/W komiksach i filmach
Logo włosko-francusko-amerykańskiego serialu Fistaszki z 2014 roku

#14 Ustami Charliego mówi Noah Schnapp znany z roli Willa w serialu Stranger Things (2016-).

Noah Schnapp, Fistaszki

#15 Trzeci w pełni CGI film oparty na komiksie po Skoku przez płot (2006) i Wielkiej szóstce (2014). Pierwszy bazujący na tym medium od Blue Sky.

#16 Pierwszy występ filmowy Fifi miał miejsce w Life Is a Circus, Charlie Brown (1980). Nigdy nie była ona obecna w komiksie. Szkoda!

Fifi i Snoopy

#17 W komiksie wiele dzieci chodzi do różnych klas, a Peppermint Patty i Franklin uczą się w innej szkole. W tym filmie wszyscy są w tej samej klasie.

Zobaczcie głównych dziecięcych bohaterów filmu:

#18 W kinach przed filmem wyświetlany był short Kosmiczna Wiewiór-strofa z serii Epoka lodowcowa (2015).

#19 Francesca Capaldi (Blog na cztery łapy Disneya), która wcieliła się w Rudą, sama ma ten kolor włosów!

IG @francescacapaldi, Ruda (Blue Sky)

#20 W polskiej wersji udział wzięli Olaf Marchwicki (Charlie Brown_, Marianna Obuchowicz (Sally Brown), Zuzanna Jaźwińska  (Lucy van Pelt), Jakub Jankiewicz (Franklin), Jan Barwiński (Linus van Pelt), Zofia Modej (Marcie), Amelia Natkaniec (Patricia „Peppermint Patty” Reichardt) oraz Sara Lewandowska (Ruda).

Pieczę nad polskimi dialogami sprawowała Joanna Kuryłko (Życie Pi, Trolle).

Na koniec wnętrza Muzeum Schulza w Kalifornii. Zostało otworzone 17 sierpnia 2002 roku.

Zobacz też: Trolle. 20 faktów o cudnej animacji, od której aż chce się tańczyć! Co miała śpiewać zła Kucharka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial