Wiedza tajemna

„Madagaskar 3”. Kapitan DuBois i jej tajemnice. 15 faktów o wystrzałowej odsłonie serii

Trzecia cześć przygód przyjaciół z nowojorskiego zoo szturmem podbiła serca wielu animomaniaków. W 2012 roku zabiły one mocniej w rytm piosenek Katy Perry i Edith Piaf.

Madagaskar 3 wyreżyserowali Tom McGrath, Eric Darnell oraz Conrad Vernon. Ta sama ekipa pracowała przy poprzednich częściach franczyzy. Alex, Marty, Gloria i Melman znajdują zatrudnienie w francuskim cyrku, a ich śladami nieustannie podąża niestrudzona oficer tamtejszej policji. Dzielne zwierzaki planowały trafić do USA, a znalazły się w Europie!

15 faktów o cyrkowej przygodzie Aleksa i reszty!

#1 Kaptain Chantel DuBois śpiewa swoim poplecznikom Non, je ne regrette rien (pol. Niczego nie żałuję). To francuska piosenka najlepiej znana w wykonaniu Édith Piaf z 1960 r. Artystka poświęciła utwór Legii Cudzoziemskiej (FFL). Stał się on częścią jej dziedzictwa.

#2 W momencie gdy małpy są przebrane, nazywane są „Królami Wersalu”. Władcami Francji, którzy mieszkali w Pałacu Wersalskim, byli Ludwik XIV, XV i XVI. We wczesnych latach 60. osiemnastego wieku ten ostatni (jeszcze będąc delfinem) poślubił austriacką księżniczkę, Marię Antoninę. Na filmowej tablicy rejestracyjnej samochodu pingwinów widnieje napis EAT CAKE (pol. Niech jedzą ciasto!), czyli słowa często przypisywane Antoninie w reakcji na skargi chłopów na brak pożywienia (konkretnie chleba).

Maria Antonina w wieku 7 lat (Wikipedia), DreamWorks

#3 Co najmniej dwa elementy z pierwszych 2 filmów serii nie pojawiają się w trzeciej części: Nana (szalona staruszka, która kilka razy pobiła Alexa) i parodia Strefy mroku (1959).

Nana, Madagaskar 2

#4 Jest to jedyna odsłona serii Dreamworks Animation, która nie korzysta z montażu klipów z poprzednich części podczas napisów końcowych. Zwróciliście na to uwagę?

#5 To najdłuższy film z serii Madagaskar (trwa 93 minuty).

#6 Kiedy kapitan Dubois pojawia się w dymie eksplodującego Ferrari, podczas gdy pingwiny uciekają z kasyna – przelatuje obok niej tablica rejestracyjna. Znajduje się na niej napis „BL0B1”. Znaki te wymawiane po francusku litera po literze skutkują słowem „Belzebub 1″

#7 To czwarty najlepiej zarabiający film DreamWorks Animation. To najbardziej dochodowy film studia poza serią Shrek i jego jedyny film nie będący Shrekiem, który zarobił ponad 700 milionów dolarów na świecie. Nieźle!

#8 W filmie jest kilka elementów przeniesionych z serialu Pingwiny z Madagaskaru: Rico zwraca pokarm tak często, jak w serii telewizyjnej, a król Julian dość często popada w popłoch.

#9 Czwarty film animacji DreamWorks Bena Stillera po Madagaskarze (2005), Madagaskarze 2 (2008) i Megamocnym (2010). Wszystkie te filmy wyreżyserował Tom McGrath, a muzykę skomponował do nich Hans Zimmer (Gladiator, 2000, Incepcja, 2010, Król Lew, 1994).

#10 Do roli Stefano rozważany był Robin Williams (Dżin z Aladyna, 1992).

Stefano, DreamWorks

#11 Szósty animowany triquel z premierą kinową po następujących tytułach Pokémon 3: Zaklęcie Unown (2000), Pełzaki szaleją (2003), Shrek trzeci (2007), Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów (2009) i Toy Story 3 (2010).

#12 Kiedy Melman i Gloria są na wysokości hipopotamica mówi swojemu lękliwemu przyjacielowi, żeby na nią patrzył. Miało go to uspokoić.

Jada Pinkett Smith (Gloria) była bardzo bliską przyjaciółką legendy rapu, Tupaca Shakura. Jego czwarty album nosi nazwę All Eyez on Me, co w polskim tłumaczeniu oznacza to samo.

#13 W rolę króla Juliana ponownie wcielił się Sacha Baron Cohen (Borat. : Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli, 2006 Bruno, 2009).

Madagaskar 3

#14 Carrie Fisher (Leia z Gwiezdnych Wojen Lucasa) planowano obsadzić w roli Kapitan DuBois! Ostatecznie angaż do filmu otrzymała nagrodzona Oscarem Frances McDormand (Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri, 2017). Pasuje?

Frances McDormand, DreamWorks

#15 Kristen Bell (Burleska, Dobre miejsce) miała wcielić się w Gię. Finalnie postaci głosu użyczyła Jessica Chastain (Wróg numer jeden, 2012, Gra o wszystko, 2017).

Jessica Chastain, DreamWorks

W polskiej wersji językowej udział wzięli m.in. Artur Żmijewski (Alex), Klaudiusz Kaufmann (Marty), Piotr Adamczyk (Melman), Małgorzata Kożuchowska (Gloria), Jarosław Boberek (Król Julian), Wojciech Paszkowski (Maurice), Monika Pikuła (Gia), Tomasz Borkowski (Stefano) i Miłogost Reczek (Witalij). Zdecydowanie zacna ekipa!

Zobacz też: 20 faktów o filmie Madagaskar. Melman nie miał być żyrafą? Gloria w ciąży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial