Wiedza tajemna

Dzwoneczek. Charakterna wróżka, która jak kocha, to na zabój. Co o niej wiemy?

Dzwoneczek, nazywana także Blaszanym Dzwoneczkiem, a po angielsku zwana Tinker Bell, to wszystkim znana kompanka Piotrusia Pana. Charakterna, pewna siebie wróżka o niezwykłym uroku osobistym szybko zaskarbiła sobie miejsce w sercach widzów i na zawsze zapisała się w ich pamięci. Wszyscy znają ją z animacji Disneya Piotruś Pan (1953), jednak niewiele osób poznało jej niezwykłą historię.

Co wiemy o Dzwoneczku?

Podobnie jak słynny chłopiec niechcący dorosnąć, Dzwoneczek pojawiła się pierwszy raz na stronach opublikowanej w 1902 roku powieści J.M. Barriego The Little White Bird. Pisarz uczynił ją także bohaterką sztuki Piotruś Pan (ang. Peter Pan, or The Boy Who Wouldn’t Grow Up), która swoją premierę miała w londyńskim Duke of York’s Theatre 27 grudnia 1904 roku. W 1911 roku Barrie zaadaptował dramat na powieść o tym samym tytule (ang. Peter PanPeter Pan and Wendy), w której wróżki również nie zabrakło.

Od tamtej pory Dzwoneczek stała się bohaterką szeregu produkcji filmowych, zarówno aktorskich, jak i animowanych.

Disney

Zadebiutowała na srebrnym ekranie już w 1924 roku w filmie niemym Piotruś Pan w reżyserii Herberta Brenona (Sorrell i syn, 1927; Laugh, Clown, Laugh, 1928). Tę aktorską adaptację wspomnianej wyżej sztuki można zobaczyć na YouTube.

Paramount Pictures

Dzwoneczek Disneya

Walt Disney zaczął pracować nad Dzwoneczkiem już w 1939 roku, kiedy nabył prawa do sztuki Barriego. I tak oto na początku lat 50. XX wieku wróżka pojawiła się w filmie Piotruś Pan (1953). To właśnie wtedy zyskała światową sławę i status postaci kultowej, która znana jest również najmłodszym pokoleniom.

Wygląd

Dzwoneczka animował Marc Davis, jeden z Dziewięciu Staruszków Disneya (w momencie premiery filmu artysta miał zaledwie 39 lat. Dlaczego zatem należy do „staruszków”? O tym przeczytacie w podpiętym linku).

Davisowa wróżka jest niezaprzeczalnie atrakcyjną, młodą, białoskórą i niebieskooką blondynką o godnej pozazdroszczenia figurze klepsydry. Jej strój to króciutka zielona sukienka i zielone pantofelki z białymi pomponikami. Gdy Dzwoneczek się porusza, sypie się z niej odrobina wróżkowego pyłku, który ma magiczne właściwości. Dzięki niemu ludzie zyskują zdolność latania, jeśli tylko myślą o czymś, co ich uszczęśliwia.*

*Co ciekawe, J.M. Barrie dopisał pyłek dopiero po serii wypadków z udziałem dzieci. O co chodzi dowiecie się tutaj.

Disney
Disney

Często można spotkać się z plotką, jakoby Davis projektując magiczną bohaterkę inspirował się Marilyn Monroe, jednak nie jest to prawda – kiedy studio tworzyło Piotrusia Pana, gwiazda nie była jeszcze znana. Sam animator przyznał, że tworząc Dzwoneczka opierał się o wygląd aktorki Margaret Kerry, która była modelką live-action postaci.

Disney
Disney

Charakter

Chociaż czasem niegrzeczna i mściwa, Dzwoneczek jest także pomocna i dobra (zazwyczaj dla Piotrusia, ku któremu żywi romantyczne uczucia). Bez wątpienia jest niezwykle charakterna, pewna siebie i niezależna, a gdy kocha, to całą sobą. Skrajne zachowania wróżki wyjaśniane są przez fakt, że jej maleńki rozmiar uniemożliwia odczuwanie więcej niż jednego uczucia na raz.

Disney

Dzwoneczek niezwykle przeżywa pojawienie się Wandy w życiu Piotrusia i próbuje zrobić wszystko, by się jej pozbyć. Jej zazdrość i rozpacz są tak wielkie, że nieświadoma nikczemnych zamiarów Kapitana Haka, zdradza mu kryjówkę Piotrusia i Zaginionych Chłopców. Mimo swej niesłychanej drobności Dzwoneczek ma w sobie wielkie serce i lwią odwagę. Jest gotowa poświęcić życie za Piotrusia, co udowadnia odpychając od niego bombę swoim własnym ciałem.

Disney

Mieszkająca w Nibylandii maleńka dziewczyna momentalnie zaskarbiła sobie sympatię fanów. Niezależna, bezpośrednia, odważna, niekryjąca swoich emocji i kochająca Piotrusia całym swoim małym sercem, jest pierwszą disnejowską bohaterką, która zdecydowanie bierze sprawy w swoje ręce. Bez wątpienia jest kobietą nowoczesną – wolnym duchem samodzielnie podejmującym decyzje i żyjącym pełnią życia.

Disney

Nie dziwi zatem, że Dzwoneczek doczekała się serii filmów aktorskich i animowanych, w których występuje lub jest główną bohaterką. Poniżej wybrane produkcje:

Filmy aktorskie

Oprócz Piotrusia Pana z 1924 roku, Dzwoneczek pojawiła się w kilku produkcjach live-action. We wróżkę wcieliły się w kolejnych latach Julia Roberts (Hak, 1991), Ludivine Sagnier (Piotruś Pan, 2003), Keira Knightley (Nibylandia, 2010), Paloma Faith (Piotruś Pan i Wendy, 2015) i Rose McIver (Dawno, dawno temu, 2011-2018).

Filmy i seriale animowane

Dzwoneczek występuje także w grach, m.in. serii Kingdom Hearts i Kinect Disneyland Adventures. Jest również ważną postacią w parkach rozrywki Disneya jak Disneyland czy Walt Disney World.

Seria filmów komputerowych Disneya

W latach 2008 – 2014 powstały animacje wydane bezpośrednio na wideo, które zostały stworzone przez DisneyToon Studios**. Seria jest spin-offem i prequelem filmu Piotruś Pan i jego kontynuacji, Piotruś Pan: Wielki powrót. Wygląd bohaterki oparty jest o projekt Marca Davisa z lat 50.

W serii poznajemy poczynania Dzwoneczka, zanim poznała Piotrusia Pana. Mieszkająca w Przystani Elfów wróżka wraz ze swoimi przyjaciółkami co raz stawia czoła niespotykanym i pełnym magii wyzwaniom. Do tej pory ukazały się:

Dzwoneczek (2008)
Dzwoneczek i zaginiony skarb (2009)
Dzwoneczek i uczynne wróżki (2010)
Wielkie zawody w Przystani Elfów (2011) – short
Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł (2012)
Dzwoneczek i tajemnica piratów (2014)
Dzwoneczek i bestia z Nibylandii (2014)

W polskiej wersji językowej Dzwoneczkowi głosu użyczyła Natalia Rybicka, a w angielskiej Mae Whitman.

Ciekawostki o Dzwoneczku

 • W 2005 roku Dzwoneczek stała się główną bohaterką disnejowskiej linii Disney Fairies, analogicznej do Disney Princess (oficjalne Księżniczki Disneya). Franczyza obejmuje zabawki, akcesoria, ubrania, kostiumy na Halloween, książki i wspomnianą serię filmów.
 • Dzwoneczek, wraz z Myszkami Miki i Minnie oraz Hipolitem Świerszczem (Jiminy Cricket), uważana jest za maskotkę Disneya.
 • Wróżka początkowo miała nazywać się Tippy-toe zamiast Tinker Bell.
 • Często jej angielskie imię zapisywane jest błędnie jako „Tinkerbell”.
Disney
 • Charakter Ariel (Mała syrenka, 1989) został zainspirowany pełną uroku Dzwoneczkiem.
 • Dzwoneczek posłużyła za inspirację dla postaci Radości, jednej z pięciu emocji Riley z filmu Disney/Pixar W głowie się nie mieści (2015).
 • Dzwoneczek jest wspomniana w piosenkach Baby Doll Gone Wrong piosenkarki Skye Sweetnam i Lost Boy Ruth B.
 • Margaret Kerry, modelka live-action dla postaci Dzwoneczka, użyczyła swojego głosu czerwonowłosej syrenie z Piotrusia Pana.
 • W filmie Aladyn i król złodziei (1996) Dżin na chwilę przemienia się w Dzwoneczka.
Disney
 • W filmie Dzwoneczek i zaginiony skarb wróżka otrzymała pierwszy nowy strój od początku swojego disnejowskiego istnienia. Według reżysera Kleya Halla, mimo tego, że jesienną odzież Dzwoneczka niektórzy określają mianem chłopięcej, to nadal podkreśla ona kształty, które zaprojektował Marc Davis.
Disney
 • 25 października 2009 roku w siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbyło się wydarzenie z okazji światowej premiery Dzwoneczek i zaginiony skarb. Tuż przed pokazem filmu Kiyo Akasaka, Podsekretarz Generalny ds. Komunikacji i Informacji Publicznej, mianował „Dzwoneczek Honorową Ambasadorką Zieleni”, aby pomóc w promowaniu świadomości ekologicznej wśród dzieci.
 • W 2010 roku Dzwoneczek została uhonorowana gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Sławy. Jest jedną z niewielu postaci Disneya, które mają swoją gwiazdę – oprócz niej mają je jeszcze Myszki Miki i Minnie, Kaczor Donald, Żaba Kermit, Kubuś Puchatek i Królewna Śnieżka. Wśród niedisnejowskich bohaterów swoje gwiazdy mają między innymi Shrek, Snoopy, Królik Bugs i Godzilla.
strona: https://www.pinterest.cl/pin/466544842623226073/
 • Mimo tego, że jest jedną z najbardziej znanych postaci Disneya, Dzwoneczek nigdy nie śpiewała w filmie w żadnym filmie, ani nie ma piosenki, która byłaby śpiewana przez innego bohatera lub z offu, a można by było ją do niej przypisać.
 • Pierwotnie Dzwoneczek miała mieć większą rolę w filmie Ralph Demolka w Internecie (2018). Kiedy Ralph, Wandelopa i Yesss odwiedzali Oh My Disney, wróżka miała posypać Ralpha pyłkiem, na co on miał ją obrazić, nazywając ją „Stinker Smell” („Śmierdzący Zapach”). Finalnie Dzwoneczek miała tylko małe cameo.
 • To dość dziwne, że Dzwoneczek zawiera pakt z Hakiem, człowiekiem, który próbował zabić jej przyjaciółkę Zarinę. Możliwe jest jednak, że wróżka nie rozpoznaje ani nie pamięta Haka z czasów jego młodości, ponieważ w filmie Dzwoneczek i tajemnica piratów tak naprawdę nie miała z nim żadnej interakcji.
 • W pierwszym filmie z serii Dzwoneczek naprawiła i zwróciła pozytywkę małej Wendy Darling. Twórcy najwyraźniej uznali, że wróżka ma problemy z pamięcią albo nie jest najlepsza w rozpoznawanie twarzy po latach.
 • Dzwoneczek urodziła się około 6 sekund przed swoją siostrą bliźniaczką Barwinką.
 • W filmie Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł jest scena, w której Dzwoneczek i Barwinka wymieniają rzeczy, które je łączą, robiąc znaczniki na lodowej ścianie. Gdyby policzyć wszystkie oznaczenia, okazałoby się, że siostry mają 120 wspólnych cech.
 • Ponieważ Dzwoneczek i bestia z Nibylandii jest ostatnim filmem z serii, nie wiadomo, jak doszło do spotkania Dzwoneczka z Piotrusiem Panem.
 • Dzwoneczek prawdopodobnie umarła wkrótce po wydarzeniach z Piotrusia Pana. Kiedy pod koniec powieści, rok po poznaniu dzieci państwa Darling, Piotruś leci odwiedzić Wandę, dziewczyna pyta go o Dzwoneczek. Chłopiec odpowiada, że całkowicie zapomniał o jej istnieniu.

Disney
 • Odradza się jednak w oficjalnej kontynuacji powieści Barriego, Piotruś Pan w czerwieni autorstwa brytyjskiej pisarki Geraldine McCaughrean. Dzwoneczek ożywa z powodu życzenia wróżki (wróżka?) o imieniu Świetlik, który chce ją poznać po tym, jak usłyszeniu o niej od Wandy. Potem się pobierają, przeżywają przygody i sprzedają sny piratom.
Disney

Nie wiem, dlaczego to nie jest oficjalny teledysk do piosenki Girlfriend Avril Lavigne:

**DisneyToon Studios

Disneytoon Studios (DTS) studio animacje będące dywizją Walt Disney Animation Studios, które głownie tworzyło filmy wydawane bezpośrednio na wideo. Wśród 47 tytułów większość stanowią sequele produkcji kinowych. Pierwszym filmem DTS były Kacze opowieści. Poszukiwacze zaginionej lampy (1990), a ostatnim Dzwoneczek i bestia z Nibylandii. W dorobku studia znajdziemy takie filmy jak Goofy na wakacjach (1995), Piękna i Bestia. Zaczarowane święta (1997) i Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belli (1998) – sequele Pięknej i Bestii (1991), Pocahontas 2: Podróż do Nowego Świata (1998) – sequel Pocahontas (1995), Król Lew II: Czas Simby (1998) – sequel Króla Lwa (1994), a także kontynuacje takich filmów jak Bambi (1942), Kopciuszek (1950), Zakochany kundel (1955), 101 Dalmatyńczyków (1961), Księga dżungli (1967), Lis i Pies (1981), Mała syrenka (1989), Dzwonnik z Notre Dame (1996), Mulan (1998), Tarzan (1999), Nowe szaty króla (2000), Atlantyda. Zaginiony ląd (2001), Lilo i Stich (2002), Mój brat niedźwiedź (2003), Auta (2006), a także filmy z Kubusiem Puchatkiem i Myszką Miki.

Disney

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial